Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ta decyzja może namieszać. W tym tygodniu będzie się działo na rynkach

|
selectedselectedselected
Ta decyzja może namieszać. W tym tygodniu będzie się działo na rynkach  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W piątek poznamy wyniki badań koniunktury w najważniejszych europejskich gospodarkach. Rynek oczekuje, że zagregowany indeks PMI w strefie euro zmniejszył się we wrześniu do 46,3 pkt. wobec 46,7 pkt. w sierpniu. Tym samym byłby to już czwarty miesiąc z rzędu, w którym indeks PMI ukształtował się poniżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności.

Uważamy, że obniżenie indeksu PMI wynikało z pogorszenia sytuacji w sektorze usług, przy jej nieznacznej poprawie w przetwórstwie. Inwestorzy oczekują lekkiego wzrostu indeksu PMI w niemieckim przetwórstwie (do 39,5 pkt. we wrześniu z 39,1 pkt. w sierpniu). Mimo nieznacznego wzrostu potwierdzi on utrzymywanie się tendencji recesyjnych w niemieckim przetwórstwie. Uważamy, że publikacja wyników badań koniunktury w strefie euro będzie neutralna dla rynków finansowych.

 

Istotnym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na środę posiedzenie FOMC. Oczekujemy, że Fed zdecyduje się na pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie (docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej wynosi obecnie [5,25%, 5,50%]). Wielu członków FOMC ostatnio lekko złagodziło swoją retorykę zwracając uwagę, że czynniki ryzyka dla perspektyw powrotu inflacji do celu stały się bardziej symetryczne, co ich zdaniem daje komfort podejmowania ostrożniejszych decyzji. Z tego powodu oceniamy, że obserwowany w ostatnich miesiącach spadek inflacji bazowej (patrz poniżej), jak również pierwsze oznaki spowolnienia aktywności na rynku pracy będą dla FOMC wystarczającymi argumentami do utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie. W środę opublikowane zostaną także wyniki wrześniowej projekcji FOMC. Uważamy, że mediana oczekiwań dla stóp procentowych nie zmieni się istotnie w porównaniu do czerwcowej projekcji i najprawdopodobniej zasugeruje jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych w 2023 r. Mimo to podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym Fed zakończył już cykl podwyżek stóp procentowych. Uważamy jednak, że w najbliższych miesiącach Fed utrzyma swoją jastrzębią retorykę deklarując gotowość do dalszych podwyżek stóp procentowych, aby nie doprowadzić do przedwczesnego rozluźnienia warunków na rynkach finansowych. Stabilizacja stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu FOMC byłaby zgodna z oczekiwaniami rynku, stąd uważamy, że nie będzie miała ona istotnego wpływu na ceny aktywów.

T decyzja może namieszać. W tym tygodniu będzie się działo na rynkach  - 1T decyzja może namieszać. W tym tygodniu będzie się działo na rynkach  - 1

Reklama

 

W tym tygodniu poznamy dane z USA. Oczekujemy, że dane o nowych pozwoleniach na budowę (1430 tys. w sierpniu wobec 1443 tys. w lipcu), rozpoczętych budowach domów (1430 tys. wobec 1452 tys.) i sprzedaży domów na rynku wtórnym (4,09 mln wobec 4,07 mln) wskażą na dalszy spadek aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych.

 

W środę poznamy dane o sierpniowej produkcji przemysłowej w Polsce. Prognozujemy, że roczna dynamika produkcji przemysłowej zwiększyła się do -1,7% w sierpniu wobec -2,7% w lipcu. Do spowolnienia tempa spadku produkcji przyczyniły się lekka poprawa koniunktury wśród głównych parterów handlowych Polski. Nasza prognoza kształtuje się zgodnie z konsensusem rynkowym, stąd jej realizacja nie będzie miała istotnego wpływu na kurs złotego i rentowności polskich obligacji.

T decyzja może namieszać. W tym tygodniu będzie się działo na rynkach  - 2T decyzja może namieszać. W tym tygodniu będzie się działo na rynkach  - 2

 

Reklama

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie zaplanowana na czwartek publikacja danych o krajowej sprzedaży detalicznej. Oczekujemy, że nominalna dynamika sprzedaży detalicznej w nie zmieniła się w sierpniu w porównaniu do lipca i wyniosła 2,1% r/r. Uważamy, że czynnikiem stabilizującym dynamikę sprzedaży detalicznej w sierpniu była dalsza poprawa koniunktury konsumenckiej. Nasza prognoza dynamiki sprzedaży detalicznej kształtuje się powyżej konsensusu (1,8%), a tym samym jej materializacja może być lekko pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

W środę opublikowane zostaną sierpniowe dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce. Uważamy, że w sierpniu doszło do nieznacznego spadku zatrudnienia w ujęciu miesięcznym, przede wszystkim ze względu na kontynuację procesów restrukturyzacyjnych w przetwórstwie. Spójnie z tymi oczekiwaniami prognozujemy, że roczna dynamika zatrudnienia nie zmieniła się w sierpniu w porównaniu do lipca i wyniosła 0,1%. Jednocześnie oczekujemy, że dynamika przeciętnego wynagrodzenia wzrosła do 12,4% r/r w sierpniu wobec 10,4% w lipcu, głównie z uwagi na wygaśnięcie efektów wysokiej bazy sprzed roku oraz wypłatę premii w górnictwie. Publikacja danych o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw będzie w naszej ocenie neutralna dla kursu złotego i rynku długu.

 

Na piątek zaplanowana jest publikacja aktualizacji długoterminowego ratingu długu Polski przez agencję Moody’s. W marcu br. agencja utrzymała rating Polski na poziomie A2 z perspektywą stabilną, niemniej nie opublikowała nowego raportu w sprawie ratingu. W poprzednim opublikowanym uzasadnieniu do decyzji z maja 2022 r. agencja zwróciła uwagę, że bieżący rating jest wypadkową trzech czynników. Pierwszym z nich są starania kraju o zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego oraz posiadane gwarancje bezpieczeństwa NATO i obecność wojsk, co ogranicza zagrożenie geopolityczne wynikające z inwazji Rosji na Ukrainę. Drugim czynnikiem są silne fundamenty polskiej gospodarki i wciąż silne ramy instytucjonalne, pomimo wyzwań związanych ze stopniowym pogarszaniem się sytuacji w zakresie praworządności. Trzecim czynnikiem jest korzystna struktura zadłużenia Polski i relatywnie niski koszt jego obsługi. Agencja zwróciła wówczas uwagę, że znaczące pogorszenie sytuacji w zakresie praworządności, które miałoby negatywny wpływ na klimat biznesowy w Polsce i prowadziłoby do dalszej eskalacji sporu z UE, oddziaływałoby w kierunku pogorszenia wiarygodności kredytowej Polski. We wrześniu ukazał się komentarz agencji w sprawie opublikowanego pod koniec sierpnia projektu ustawy budżetowej dla Polski na 2024 r. Stwierdzono w nim, że założony w ustawie deficyt na poziomie 4,5% PKB oraz wzrost długu sektora publicznego do 54% PKB jest negatywny dla ratingu Polski. Zwrócono jednak uwagę, że w 2025 r. dojdzie najprawdopodobniej do spadku deficytu budżetowego poniżej poziomu 3% PKB, co będzie oddziaływać w kierunku obniżenia relacji długu publicznego do PKB. Oczekujemy, że agencja Moody’s nie zmieni ratingu Polski ani jego perspektywy w tym tygodniu, jednak w komunikacie, o ile zostanie opublikowany, znajdą się fragmenty akcentujące wspomniany wyżej komentarz agencji dotyczący wzrostu deficytu budżetowego i długu publicznego, a także utrzymujący się spór na linii Polska-UE, prowadzący do zablokowania wypłaty środków w ramach unijnej perspektywy finansowej 2021-2027 i Krajowego Planu Odbudowy. Decyzja agencji zostanie ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, a tym samym ewentualna reakcja rynku walutowego i rynku długu na tę decyzję nastąpi dopiero w przyszłym tygodniu.

Zobacz także: Inflacja w Czechach - mamy najnowsze dane. Jak reaguje kurs korony?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama