Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Szykuje się tydzień na pełnych obrotach. Sprawdź, co się będzie działo na rynkach

|
selectedselectedselected

Poniedziałkowy kalendarz świeci pustkami. Jedynie na godz. 13:00 zaplanowane jest wystąpienie wiceprezesa EBC L. Guindosa. Jutro uwagę przykują wstępne odczyty inflacji za styczeń z Hiszpanii oraz pierwsze przybliżenie PKB ze strefy euro za IV kw. Poza tym zza Oceanu napłyną dane o cenach nieruchomości oraz publikacja wakatów (JOLTS).

Szykuje się tydzień na pełnych obrotach. Sprawdź, co się będzie działo na rynkach
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W środę ponownie na tapet wróci inflacja. Rano poznamy CPI z Francji, a w kolejnych godzinach wskaźniki cen konsumentów będą napływać z poszczególnych niemieckich landów. Również w środę GUS poda wstępny odczyt PKB za 2023 r. (nasza prog. 0,5%), a ADP opublikuje informację o nowych etatach w USA. Dzień zakończy posiedzenie FOMC. Czwartek otworzą przemysłowy PMI z krajowej gospodarki (nasza prog. 47,1 pkt) oraz HICP ze strefy euro, a zza Atlantu napłynie przemysłowy ISM. Tydzień zakończy publikacja BLS, z której dowiemy się jak w styczniu kształtowały się nowe etaty poza rolnictwem, wynagrodzenia oraz stopa bezrobocia w USA.

 

Krótki koniec UST pod presją silnego konsumenta

Przed publikacją PCE z USA zmienność na bazowym FI była ograniczona. Również po danych BEA z godz. 14:30 większość tenorów Treasuries pozostała względnie stabilna. Jedynie dochodowość 2Y UST podniosła się o ok 5 pb. Same dane kolejny dzień z rzędu wpisywały się w scenariusz „miękkiego lądowania”. Dochody Amerykanów w grudniu były zgodne z prognozami (0,3% m/m), ale już wydatki zaskoczyły pozytywnie (0,7% m/m, kons. 0,4% m/m) przy rewizji w górę danych za listopad (z 0,2% m/m do 0,4% m/m). Prawdopodobnie reakcja rynku byłaby większa na krótkim końcu gdyby nie przytłumiony odczyt inflacji PCE. Wyniosła ona 0,2% m/m dla agregatu oraz core’a. Jednocześnie na rocznej dynamice komponent bazowy obniżył się do 2,9% r/r (kons. 3,0% r/r), a trzymiesięczny annualizowany odczyt tej składowej to 1,5%. Patrząc dodatkowo na wysokie bazy ze stycznia oraz lutego ub. r. w przeciągu dwóch miesięcy możemy zobaczyć wskaźnik cen PCE z wyłączeniem paliw i żywności zbliżony do 2,5% r/r.

Ostatecznie na głównych węzłach dochodowość UST przesunęła się o +6, +1 oraz 0 pb. do odpowiednio 4,34% (2Y), 4,15% (10Y) oraz 4,38% (30Y). Skala i kierunek zmian na Bundzie były analogiczne do zachowania amerykańskiego długu. Niemiecka krzywa przesunęła się o +4, +2 oraz +1 pb. do odpowiednio 2,63% (2Y), 2,30% (10Y) oraz 2,51% (30Y).

 

Zobacz także: Koniec zgód na eksport gazu ziemnego w USA! Eksport LNG przejdzie dogłębną ekspertyzę

Reklama

 

W tle, po czwartkowej konferencji prasowej Ch. Lagarde, pojawiło się kilka komentarzy ze strony jastrzębich przedstawicieli EBC. G. Simkus stwierdził, że nie oczekuje cięcia stóp procentowych w marcu, ale „im dalej w 2024 r., tym większa szansa na obniżkę stóp”. „Wzrost prawdopodobieństwa jest wykładniczy, a nie liniowy” stwierdził litewski przedstawiciel EBC. W kontrze do rynkowych oczekiwań na cięcie w marcu wypowiadał się również M. Kazaks. Powiedział on, że nawet w przypadku rewizji prognoz inflacji poniżej 2% na rok 2025 oraz 2026 EBC nie powinien zareagować obniżką stóp procentowych. W weekend zabrał głos również K. Knot. Zasugerował on, że przy wiarygodnej perspektywie powrotu HICP do 2% w 2025 brakuje jedynie przekonania dostosowania się płac do niższej inflacji. Wtedy będzie można nieco obniżyć stopy procentowe dodał holenderski przedstawiciel EBC. Członkowie europejskich władz monetarnych wyraźnie próbują przesunąć moment łagodzenia polityki pieniężnej poza marzec przy pozycjonowaniu się na ten ruch w II kw. br.

Pusty kalendarz makro sugeruje brak impulsów dla bazowego FI. Również wydarzenia zaplanowane na kolejne dni powinny zmniejszać zmienność w kolejnych godzinach.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama