Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Najważniejsze wydarzenia ubiegłego tygodnia - sprawdź, czym żyły rynki

|
selectedselectedselected
Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Najważniejsze wydarzenia ubiegłego tygodnia - sprawdź, czym żyły rynki | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W lipcu amerykańskie przedsiębiorstwa dodały 528 tys. miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, ponad dwukrotnie przekraczając wartość 250 tys. z prognoz, wynika z opublikowanego w piątek raportu płacowego Departamentu Pracy. Dodatkowo, szacunki za maj i czerwiec zostały zrewidowane w górę o łącznie 28 tys. pozycji. Całkowite zatrudnienie pozarolnicze w Stanach Zjednoczonych osiągnęło obecnie poziom sprzed pandemii po znacznym wzroście w lipcu. Stopa bezrobocia spadła do 3,5%, czyli tyle samo, ile było w lutym 2020 roku. Większość branż odnotowała wzrost zatrudnienia, w tym rekreacja i hotelarstwo, usługi profesjonalne i handlowe oraz opieka zdrowotna.

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Sprawdź, najważniejsze wydarzenia ubiegłego tygodnia! - 1Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Sprawdź, najważniejsze wydarzenia ubiegłego tygodnia! - 1

Po posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej w dniach 26-27 lipca uczestnicy rynku interpretowali wypowiedzi przewodniczącego Fed Jerome Powella jako gołębie i wyceniali bardziej stopniowe zacieśnianie polityki pieniężnej. Wysokie dane o wynagrodzeniach zdawały się sugerować, że Fed ma jednak dużą elastyczność w zakresie podnoszenia stóp procentowych. Jeszcze przed opublikowaniem raportu o zatrudnieniu w piątek, wielu członków Fedu sugerowało, że instytucja jest nadal zdecydowana podnosić stopy procentowe, dopóki inflacja nie zostanie opanowana, co przeczy gołębiej narracji rynku.

 

Wstępne wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wzrosły nieznacznie do 260 tys. , co było zgodne z oczekiwaniami zawartymi w innych raportach ekonomicznych. Według statystyk ISM, wzrost sektora usług nieoczekiwanie podniósł się w zeszłym miesiącu. Wyniósł 56,7 pkt, podczas gdy prognoza zakładała 53,5 pkt . Choć przekroczył szacunki, ocena dotycząca wzrostu sektora produkcyjnego spadła do najniższego poziomu od czerwca 2020 roku, kiedy wynosił 56,4. W ciągu tygodnia eskalacja napięć na linii USA-Chiny w wyniku podróży spikera Izby Nancy Pelosi na Tajwan została przeważona przez presję wzrostową ze strony dobrych danych o zatrudnieniu i jastrzębich uwag urzędników Fed. Rentowność obligacji porusza się w kierunku przeciwnym do cen obligacji. Przez większą część tygodnia ogólny rynek obligacji zwolnionych z podatku notowany był marginalnie wyżej.

Reklama

 

 

Sektor produkcyjny w strefie euro skurczył się w zeszłym miesiącu, a ostateczne wyniki lipcowych ankiet menedżerów zakupów PMI wskazały na najgorszy spadek produkcji od czasu pierwszej rundy blokad COVID-19 w kwietniu 2020 roku. Według wydziału statystycznego Komisji Europejskiej, liczba osób bez pracy wzrosła w strefie euro w czerwcu po raz pierwszy od 14 miesięcy. Stopa bezrobocia pozostała bez zmian na rekordowo niskim poziomie 6,6%., ale przybyło 25 tys. osób ubiegających się o pracę, co oznacza, że liczba ta wyniosła nieco poniżej 11 mln. Niemiecki eksport zwiększył swoją wartość w trzecim kolejnym miesiącu w czerwcu, rosnąc o 4,5% i zwiększając sezonowo dostosowaną nadwyżkę handlową do 6,4 mld euro, według oficjalnych danych. Pierwszy od 30 lat deficyt, który został zarejestrowany w maju, został skorygowany do nadwyżki w wysokości 0,8 mld euro. Sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła w czerwcu o rekordowe 8,8% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. 0,4% sekwencyjny spadek zamówień produkcyjnych został spowodowany głównie przez spadek świeżych zamówień spoza strefy euro.

 

W Polsce najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym były wyniki wskaźnika PMI dla przemysłu, który pogorszył się o 2 punkty wobec poprzedniego wyniku wskazując na recesyjne oczekiwania przemysłu polskiego. Wskaźnik pokazał wynik 42,1 wobec prognozowanych 43,6. W nadchodzącym tygodniu zaplanowanych jest kilka istotnych publikacji danych. Kluczowa z punktu widzenia rynków finansowych wydaje się być zaplanowana na piątek publikacja przygotowywanego przez Uniwersytet Michigan wskaźnika nastrojów konsumentów w USA. W Polsce w piątek GUS poda ostateczny szacunek inflacji CPI za lipiec. Według wstępnych danych ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły o 15.5% r/r. Sądzimy , że dynamika ta może być zrewidowana w dół ze względu na relatywnie niewielką skalę obniżek cen paliw wskazaną przez GUS w pierwszej publikacji. Najważniejszym wydarzeniem jest publikacja inflacji konsumenckiej CPI w Stanach Zjednoczonych. Ekonomiści oczekują, że wskaźnik CPI nieco się obniży, dzięki spadającym cenom paliw. Szacunki mówią o 8,7% wzroście rok do roku, w porównaniu do czerwcowego 9,1% wzrostu w ujęciu rocznym.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama