Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Struktura geograficzna polskiego eksportu. Zbliżona dynamika eksportu do strefy euro i poza nią

|
selectedselectedselected
Struktura geograficzna polskiego eksportu. Zbliżona dynamika eksportu do strefy euro i poza nią | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W obrotach towarowych kluczowym rynkiem pozostaje strefa euro, przy czym ponadprzeciętne dynamiki eksportu notujemy w przypadku Irlandii, Państw Bałtyckich i Austrii. Główną rolę wśród kierunków eksportowych niezmiennie odgrywają Niemcy, pomimo obserwowanego na przełomie 2021/2022 śródcyklicznego spowolnienia. Rośnie rola popytu na dobra pośrednie, niemniej jest on nadal ograniczany przez wstrzymywanie produkcji na skutek niedoboru innych komponentów produkcyjnych, najczęściej spoza Europy.

Nadal mocno rośnie eksport do państw rozwijających się i „egzotycznych”, takich jak Indie, Maroko, Meksyk. Wyraźnie silniejsza od średniej była w ostatnich trzech miesiącach 2021 dynamika eksportu do Kanady i USA.

Struktura geograficzna polskiego eksportu. Zbliżona dynamika eksportu do strefy euro i poza nią - 1Struktura geograficzna polskiego eksportu. Zbliżona dynamika eksportu do strefy euro i poza nią - 1

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Kwartalnik Eksportera Wojenna zawierucha, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk

Reklama

Pobierz najnowszy Kwartalnika Eksportera

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama