Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stopy procentowe pod znakiem zapytania. Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczy?

|
selectedselectedselected

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na czwartek posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. 

Stopy procentowe pod znakiem zapytania. Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczy?
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Oczekujemy, że RPP utrzyma niezmieniony poziom stóp procentowych (stopa referencyjna NBP równa 5,75%). Wsparciem dla status quo w polityce pieniężnej są wypowiedzi prezesa NBP na konferencji prasowej po marcowym posiedzeniu. Stwierdził on wówczas, że RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie mimo spadku inflacji, ponieważ inflacja najprawdopodobniej wzrośnie w II poł. br. z uwagi na perspektywę wygaszenia działań osłonowych. Oczekujemy, że treść komunikatu po posiedzeniu nie ulegnie znaczącym zmianom w porównaniu do dokumentu opublikowanego w marcu. Decyzja o utrzymaniu niezmienionych stóp procentowych w tym tygodniu będzie spójna z konsensusem rynkowym, a tym samym powinna być ona neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji. W piątek odbędzie się konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP, która może oddziaływać w kierunku podwyższonej zmienności kursu złotego i rentowności polskich obligacji. 

 

stopy procentowe pod znakiem zapytania rada polityki pienieznej nie zaskoczy grafika numer 1stopy procentowe pod znakiem zapytania rada polityki pienieznej nie zaskoczy grafika numer 1

 

W tym tygodniu poznamy istotne dane z amerykańskiej gospodarki. Na piątek zaplanowana jest publikacja danych z rynku pracy. Prognozujemy, że zatrudnienie poza rolnictwem zwiększyło się o 225 tys. osób w marcu wobec wzrostu o 275 tys. w lutym, przy spadku stopy bezrobocia do 3,8% wobec 3,9% w lutym. Przed piątkową publikacją dodatkowych informacji nt. rynku pracy dostarczy raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym (rynek oczekuje wzrostu o 140 tys. w marcu wobec 140 tys. w lutym). Wczoraj opublikowany został indeks ISM dla przetwórstwa, który zwiększył się w marcu do 50,3 pkt. wobec 47,8 pkt. w lutym, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (48,4 pkt.). W kierunku wzrostu indeksu oddziaływały wyższe wkłady 4 z 5 jego składowych (dla nowych zamówień, bieżącej produkcji, zatrudnienia i zapasów), podczas gdy przeciwny wpływ miał wzrost składowej dla czasu dostaw. W danych na szczególną uwagę zasługuje silny wzrost składowej dla bieżącej produkcji, która osiągnęła najwyższą wartość od maja 2022 r. Jednocześnie dane wskazały na dalszy spadek zatrudnienia, co sugeruje że aktywność w amerykańskim przetwórstwie nadal pozostaje na obniżonym poziomie. Co więcej, indeks dla cen dóbr pośrednich zwiększył się w marcu do najwyższego poziomu od września 2022 r., co może ograniczać tempo zmniejszania się presji inflacyjnej w amerykańskiej gospodarce w najbliższych miesiącach. Publikacja indeksu ISM doprowadziła do umocnienia dolara względem euro. Jednocześnie uważamy, że przewidziane na ten tydzień pozostałe publikacje z amerykańskiej gospodarki będą neutralne dla złotego i cen polskich obligacji.

Reklama

 

stopy procentowe pod znakiem zapytania rada polityki pienieznej nie zaskoczy grafika numer 2stopy procentowe pod znakiem zapytania rada polityki pienieznej nie zaskoczy grafika numer 2

 

W środę opublikowany zostanie wstępny szacunek inflacji HICP w strefie euro. Oczekujemy, że roczne tempo wzrostu cen zmniejszyło się w marcu do 2,5% r/r wobec 2,6% w lutym, co wynikało z niższej dynamiki cen żywności i inflacji bazowej. W czwartek dodatkowych informacji nt. inflacji w strefie euro dostarczy wstępny szacunek inflacji HICP w Niemczech. Prognozujemy, że zmniejszyła się ona do 2,4% r/r w marcu wobec 2,5% w lutym. Nasza prognoza inflacji w  strefie euro kształtuje się blisko konsensusu (2,6%), a tym samym jej realizacja będzie neutralna dla rynków finansowych.

 

W ostatnich dniach poznaliśmy wyniki badań koniunktury dla chińskiego przetwórstwa. Opublikowany wczoraj Indeks Caixin PMI zwiększył się do 51,1 pkt. w marcu wobec 50,9 pkt. w lutym, kształtując się lekko powyżej oczekiwań rynku (51,0 pkt.). Tym samym indeks już piąty miesiąc z rzędu pozostaje powyżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności. Jednocześnie był to najwyższy poziom indeksu od lutego 2023 r. Wzrost indeksu wynikał z wyższych wkładów 4 z 5 jego składowych (dla bieżącej produkcji, nowych zamówień, zapasów pozycji zakupionych i zatrudnienia), podczas gdy przeciwny wpływ miało zmniejszenie wkładu składowej dla czasu dostaw. Warto zwrócić uwagę, że skrócenie czasu dostaw – choć niekorzystne dla wartości indeksu – nie jest negatywnym sygnałem. Wynikało ono bowiem z ustąpienia niekorzystnych warunków pogodowych w niektórych regionach Chin. Ankietowane firmy raportowały dalszą poprawę popytu zarówno krajowego, jak i zagranicznego, czemu sprzyjały również obniżki cen wyrobów końcowych. W marcu odnotowano lekki wzrost subindeksu dla nowych zamówień eksportowych (do 51,3 pkt. z z 51,0 pkt. w lutym, najwyższy poziom od grudnia 2023 r.). Niewielka skala wzrostu popytu zagranicznego sygnalizuje powolną poprawę koniunktury w światowym handlu. Na perspektywę dalszego ożywienia aktywności w chińskim przetwórstwie wskazuje indeks dla oczekiwanej produkcji w horyzoncie 12-miesięcy, który ukształtował się w marcu na najwyższym poziomie od kwietnia 2023 r. Jedynym słabym punktem we wczorajszych danych jest utrzymujący się spadek zatrudnienia w chińskim przetwórstwie, wskazujący na ostrożność firm w kontekście perspektyw wzrostu popytu. Niemniej jednak tempo redukcji etatów spowolniło w porównaniu do lutego. Wzrost odnotował również indeks NBS PMI, który zwiększył się w marcu do 50,8 pkt. wobec 49,1 pkt., kształtując się powyżej oczekiwań rynku (50,1 pkt.). Tym samym ukształtował się on powyżej granicy 50 pkt. po raz pierwszy od sześciu miesięcy. Dane z Chin są dobrym sygnałem, wskazującym na przyspieszenie wzrostu gospodarczego na przełomie I i II kw. Dostrzegamy jednak ryzyko, że wysokie wartości indeksów mogły być częściowo wynikiem trudności w poprawnym odsezonowaniu surowych danych (trudności w uwzględnieniu zaburzeń związanych z Chińskim Nowym Rokiem). Dane z Chin są w naszej ocenie lekko pozytywne dla złotego.

Reklama

 

Dzisiaj opublikowane zostały marcowe dane o koniunkturze w przetwórstwie przemysłowym w Polsce. Indeks PMI dla polskiego przetwórstwa zwiększył się w marcu do 48,0 pkt. wobec 47,9 pkt. w lutym, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (48,1 pkt.) oraz powyżej naszej prognozy (47,9 pkt.). Średnia wartość indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa zwiększyła się w I kw. do 47,6 pkt. wobec 46,9 pkt. w IV kw. 2023 r. Jest to spójne z naszą prognozą, zgodnie z którą dynamika PKB w Polsce zwiększy się w I kw. do 1,5% r/r wobec 1,0% w IV kw. 

 

Zobacz także: Spółka z GPW chwali się nowymi kontraktami! Kurs mocno w górę

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama