Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sprawdzamy co słychać w BAEL! I co nas może zaskoczyć w tym tygodniu…

|
selectedselectedselected
Sprawdzamy co słychać w BAEL! I co nas może zaskoczyć w tym tygodniu… | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poprzedni tydzień zakończyliśmy dość spokojnie z uwagi na mniejszą aktywność ze strony amerykańskich inwestorów. Z kraju poznaliśmy biuletyn statystyczny GUS, o którym dzisiaj piszemy kilka słów. Przedtem proponujemy rzut oka na rozkład publikacji danych w tym tygodniu.

 

 

Kalendarz najważniejszych danych i publikacji makroekonomicznych

Poniedziałek, 27.10.2023

Powolne rozpędzanie się tygodnia. W kalendarzu jedynie wystąpienie C. Lagarde ze strefy euro oraz dane o sprzedaży nowych domów i indeks Dallas Fed z USA.

Reklama

 

Wtorek, 28.10.2023

Zanim zaleją nas wystąpienia przedstawicieli Fed z USA, będzie można rzucić okiem na dane o M3 w strefie euro i posłuchać wystąpienia J. Nagela z Bundesbanku oraz znów C. Lagarde z EBC.

A propos wystąpień przedstawicieli Fed, przemówią odpowiednio: Goolsbee, Waller, Bowman i Barr. Do tego dojdzie indeks zaufania konsumentów - Conference Board.

 

Środa, 29.10.2023

Pierwsze dane inflacyjne z Europy. Na początek, jak zawsze Hiszpania i Niemcy. Ponadto, w UE opublikowane zostaną wskaźniki koniunktury opracowywane przez KE, czyli ESI.

Zaplanowano też publikację drugiego odczytu PKB w USA (pierwszy odczyt wskazał na 4,9% SAAR) oraz Beżowej Księgi Fed. ​

Reklama

Z wystąpień przedstawicieli banków centralnych tylko Bailey (BoE) i Mester (Fed).

 

Czwartek, 30.10.2023

Z krajowego punktu widzenia będzie to najważniejszy dzień tygodnia. GUS opublikuje odczyt flash inflacji za listopad oraz szczegóły PKB za III kw.. 

Nasza prognoza inflacji raczej nie będzie odbiegać od konsensusu. W kwestii wzrostu PKB za III kw. znamy już szybki szacunek (0,4% r/r). Szczegółów jeszcze nie znamy - nasza prognoza konsumpcji prywatnej wynosi -0,6% r/r, zaś inwestycji 9,3% r/r.

Dane inflacyjne poznamy też z Francji, Włoch i strefy euro. Do tego zaplanowano wystąpienie prezeski ECB C. Lagarde.

Po drugiej stronie Oceanu czas na dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, nowe rejestracje bezrobotnych, indeks Chicago PMI i indeks podpisanych umów kupna domów.

Reklama

 

Piątek, 1.12.2023

S&P podejmie decyzję w sprawie polskiego ratingu - nie spodziewamy się zmian.

Poznamy też wynik PMI za listopad w Polsce (można spodziewać się lekkiego ruchu w górę, dokładną prognozę podamy w późniejszym terminie). Indeksy PMI w przemyśle opublikowane zostaną też w innych krajach Europy oraz USA (tam też przemysłowe ISM). W regionie warto będzie jeszcze zwrócić uwagę na finalne dane o PKB za III kw. z  Czech i Węgier. 

Do tego, jak przez cały tydzień, wystąpienia przedstawicieli banków centralnych. W kalendarzu m.in. Lagarde (EBC), Powell (Fed), Barr (Fed) i Golsbee (Fed).

 

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce w 2024 roku: H. Wnorowski komentuje

 

Reklama

 

Polska: Kilka danych z BAEL

W piątek GUS opublikował wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności za III kw.. Tak naprawdę niewiele się na rynku pracy pozmieniało w porównaniu do poprzedniej edycji badania, ale publikacja raportu to zawsze dobry czas by przypomnieć kilka liczb.

 

Sprawdzamy co słychać w BAEL! I co nas może zaskoczyć w tym tygodniu… - 1Sprawdzamy co słychać w BAEL! I co nas może zaskoczyć w tym tygodniu… - 1

 

Stopa bezrobocia liczona wg BAEL wzrosła z 2,6% do 2,7%. Istotniejszych powodów do niepokoju tu nie ma – pozostaje ona blisko swoich minimów (przy okazji warto wspomnieć, że w piątek GUS potwierdził też dane o stopie bezrobocia rejestrowanego, która pozostaje na 5%). Nie tylko skala wzrostu stopy bezrobocia nie jest powodem do niepokojów, ale też jej przyczyny. Wzrost liczby bezrobotnych jest wynikiem przepływu z bierności do bezrobocia (co zwiększyło licznik stopy bezrobocia). Patrząc przez pryzmat agregatów, nie są to więc zwolnienia z pracy. Agregatowe spojrzenie nie oddaje stanu faktycznego (ze szczegółów BAEL wiemy, że 39,5% przyrostu bezrobotnych, to osoby, które straciły pracę, a 14,5% to osoby, które z niej zrezygnowały), ale jest dobrym przybliżeniem tego, co dzieje się w gospodarce jako całości.

Reklama

 

Sprawdzamy co słychać w BAEL! I co nas może zaskoczyć w tym tygodniu… - 2Sprawdzamy co słychać w BAEL! I co nas może zaskoczyć w tym tygodniu… - 2

 

Wzrosła tez liczba pracujących (kolejne przepływy z bierności). W efekcie, wzrostu liczby pracujących i wzrostu liczby bezrobotnych, przy niezmienionej liczbie ludności w badaniu, wzrósł wskaźnik aktywności zawodowej.

 

Sprawdzamy co słychać w BAEL! I co nas może zaskoczyć w tym tygodniu… - 3Sprawdzamy co słychać w BAEL! I co nas może zaskoczyć w tym tygodniu… - 3

Reklama

 

Wzrost liczby pracujących stoi w sprzeczności z danymi, które znamy z sektora przedsiębiorstw (tam dostosowanie na rynku pracy idzie głównie kanałem pracujących - ich liczba spada od początku roku). Powodów można szukać po pierwsze w tym, że dane z sektora przedsiębiorstw dotyczą jedynie okrojonej zbiorowości firm (tych większych), a po drugie w różnicach, w ankietowanych podmiotach (w przypadku miesięcznych danych o zatrudnieniu to firmy, w przypadku BAEL to gospodarstwa domowe). Po trzecie, w końcu, gdy spojrzymy w BAEL-owe szczegóły, widać, że różnice te nie są aż tak istotne - te kategorie, które w przypadku przeciętnego zatrudnienia spadały w III kw. (przetwórstwo przemysłowe, handel i naprawa pojazdów), odejmowały również w przypadku BAEL-u.

 

Sprawdzamy co słychać w BAEL! I co nas może zaskoczyć w tym tygodniu… - 4Sprawdzamy co słychać w BAEL! I co nas może zaskoczyć w tym tygodniu… - 4

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama