Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spadek nadwyżki płynności utrzymywanej w Eurosystemie

|
selectedselectedselected

Banki informowały o jedynie ograniczonym wpływie spadku nadwyżki płynności utrzymywanej w Eurosystemie w drugiej połowie 2023 r. na warunki udzielania kredytów przez banki. Spadek nadwyżki płynności miał niewielki wpływ zaostrzenie sieci na standardy kredytowe i umiarkowany wpływ zaostrzenia sieci na warunki.

Spadek nadwyżki płynności utrzymywanej w Eurosystemie
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Umiarkowany odsetek netto banków również odnotował negatywny wpływ na wolumeny kredytów (por. wykres 22 i tabela 19).

 

spadek nadwyzki plynnosci utrzymywanej w eurosystemie grafika numer 1spadek nadwyzki plynnosci utrzymywanej w eurosystemie grafika numer 1

spadek nadwyzki plynnosci utrzymywanej w eurosystemie grafika numer 2spadek nadwyzki plynnosci utrzymywanej w eurosystemie grafika numer 2

 

Reklama

Zgłoszono, że ujemny wpływ malejącej nadwyżki płynności był podobny zarówno w przypadku kredytów krótkoterminowych, jak i długoterminowych.

Patrząc na pierwszą połowę 2024 roku, banki przewidują kontynuację efektów odnotowanych w minionym półroczu. Oczekuje się, że zmiany w zakresie nadwyżki płynności będą w dalszym ciągu wywierać presję na zaostrzenie standardów i warunków udzielania kredytów. Oczekuje się, że wpływ na standardy kredytowe nieznacznie wzrośnie, natomiast wpływ na warunki nieco się osłabi. Oczekuje się, że wpływ na wolumen akcji kredytowej pozostanie negatywny, na ograniczonym poziomie.

Źródło: https://www.ecb.europa.eu/

 

Zobacz także: Prognozy dla złotego, euro, dolara, bitcoina i złota – marzec 2024

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny (European Central Bank - ECB). Siedzibą ECB jest Frankfurt nad Menem. Głównym zadaniem banku jest ustalanie i prowadzenie wspólnej polityki monetarnej w strefie euro oraz utrzymanie siły nabywczej euro, a tym samym zapewnienie stabilności cen w strefie euro.


Reklama
Reklama