Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Silne USA – silniejsze niż myśleliśmy! Polska przebije taką niespodziankę?

|
selectedselectedselected
Silne USA – silniejsze niż myśleliśmy! Polska przebije taką niespodziankę? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podczas środowej sesji obserwowaliśmy kontynuację spadków rentowności obligacji skarbowych na rynkach bazowych. Polska wpisała się w ten trend, choć dla odmiany odbyło się to w akompaniamencie nieco słabszego złotego. Z danych poznaliśmy między innymi PKB z USA, z III kwartału, który został zrewidowany w górę. Dzisiaj z kolei uwagę skupimy na kraju, skąd napłyną ważne informacje. 

 

 

Co nas dzisiaj czeka?

Z krajowego punktu widzenia będzie to najważniejszy dzień tygodnia. GUS opublikuje odczyt flash inflacji za listopad oraz szczegóły PKB za III kw..

Reklama

Jeśli chodzi o inflację, obstawiamy lekki spadek do 6,5% r/r. Bazowa również powinna się obniżyć z 8% do 7,7%. Względna stabilizacja inflacji to przede wszystkim wynik wyższych cen paliw (+7,2% m/m), lekkich wzrostów cen żywności (+0,5% m/m) oraz niewielkiej zniżki w kategorii energia (-0,2%). W tej ostatniej kategorii widzimy potencjał w dół z uwagi na agresywną promocję węgla w PGG (trudno stwierdzić jak wiele z niej "wejdzie" do odczytu, bo trwała na styku okresów zbierania danych). 

W kwestii wzrostu PKB za III kw. znamy już szybki szacunek (0,4% r/r). Szczegóły poznamy dzisiaj - nasza prognoza konsumpcji prywatnej wynosi -0,6% r/r, zaś inwestycji 9,3% r/r.

Dane inflacyjne poznamy też z Francji, Włoch i strefy euro. Do tego zaplanowano wystąpienie prezeski ECB C. Lagarde.

Po drugiej stronie Oceanu czas na dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, nowe rejestracje bezrobotnych, indeks Chicago PMI i indeks podpisanych umów kupna domów.

 

Zobacz także: Granica RFN z Polską: to koniec z nielegalnym przekraczaniem granicy?

 

Reklama

 

USA: silny wzrost jeszcze silniejszy

Według drugiego odczytu amerykańskiego PKB za Q3 tamtejsza gospodarka urosła nie o 5%, a o 5,2% (SAAR), co jest niewątpliwie mocnym rezultatem. To, co uległo rewizji w największym stopniu, to spożycie prywatne, którego wzrost zrewidowano w dół do 3,6% z 4%. W górę za to powędrował szacunek inwestycji prywatnych do 10,5% wobec raportowanych wcześniej 8,4% (zyskały w budynki komercyjne jak i mieszkaniowe). Wyższa od pierwotnego odczytu była również konsumpcja publiczna (rewizja do 5,5% z 4,6%). Ogólny wynik netto dla popytu krajowego okazał się pozytywny, gdyż finalna sprzedaż do odbiorców krajowych wzrosła o 3,7%, a nie jak wcześniej wskazywano o 3,5%. Podsumowując, dodatkowe 0,2 pkt. proc. w minionym kwartale to efekt wyższych zapasów i wydatków publicznych. 

 

Silne USA – silniejsze niż myśleliśmy! Polska przebije taką niespodziankę? - 1Silne USA – silniejsze niż myśleliśmy! Polska przebije taką niespodziankę? - 1

 

Na froncie cenowym niewiele uległo zmianie, ale jeśli takowe już pojawiły się, były one niewątpliwie z natury tych pozytywnych. Mianowicie, bazowy deflator PCE wrósł w poprzednim kwartale o 2,3% zamiast o 2,4% w pierwszym odczycie. Deflator całego PKB nie zmienił się, nadal wynosi 3,5%. 

Reklama

Dane te zdają się wciąż kreślić optymistyczny scenariusz z punktu widzenia Fed, przynajmniej, jeśli chodzi o procesy cenowe. Rewizja w dół spożycia prywatnego (głównie usług) wpisuje się natomiast w ostatnie większe akcentowanie ryzyk dla wzrostu PKB w kolejnych kwartałach. Członkowie Fed nie wydają się zmieniać zdania od czasu ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Ich wypowiedzi implikują, że poprzeczka do dalszych podwyżek jest ustawiona bardzo wysoko. Niektórzy z nich idą nawet krok dalej i zaczynają otwarcie mówić o obniżkach stóp już w pierwszym kwartale kolejnego roku, jeśli tylko proces normalizacji inflacji nie wykolei się. 

 

Silne USA – silniejsze niż myśleliśmy! Polska przebije taką niespodziankę? - 2Silne USA – silniejsze niż myśleliśmy! Polska przebije taką niespodziankę? - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama