Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki żyją wiadomością o wojnie w Izraelu. Kurs ropy naftowej już koryguje gwałtowny skok

|
selectedselectedselected
Rynki żyją wiadomością o wojnie w Izraelu. Kurs ropy naftowej już koryguje gwałtowny skok | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najnowszy raport z amerykańskiego rynku pracy pokazał, zdaje się, idealny scenariusz z punktu widzenia polityki pieniężnej prowadzonej przez Fed. Zatrudnienie przebiło z przytupem rynkowe oczekiwania, zaś wzrost płac drugi miesiąc z rzędu pozostał na dość niskich poziomach. Poniżej przedstawimy swój punkt widzenia w temacie.

 

 

Kalendarz najważniejszych wydarzeń i publikacji makroekonomicznych w tym tygodniu

Poniedziałek 9.10.2023

Za nami już dane o niemieckiej produkcji przemysłowej. Obyło się bez niespodzianek (-0,2% m/m). W dalszej części dnia raczej nuda. Trochę wystąpień bankierów centralnych (de Guindos ECB, Logan Fed, Barr Fed, Jefferson Fed). Rynki będą żyły potencjalnym zarzewiem nowego konfliktu na Bliskim Wschodzie zapoczątkowanego zmasowanym atakiem Hamasu na Izrael. Izrael ogłosił wojnę. Początkowy skok cen ropy naftowej na razie koryguje się w dół. Sytuacja jest jednak bardzo rozwojowa.  

Reklama

 

Wtorek 10.10.2023

W nocy spłyną dane kredytowe z Chin. Poza tym publikacja inflacji w regionie (Czechy, Węgry). Kontynuujemy wystąpienia bankierów centralnych z Fed: Bostic, Waller, Kashkari.

 

Środa 11.10.2023

Finalne dane o inflacji konsumenckiej z Niemiec raczej nie wstrząsną rynkiem, ale będzie można dokładniej policzyć inflację bazową. Poza tym spłyną dane o cenach producentów z USA (oczekiwana stabilizacja wskaźnika rocznego). Ofensywy bankierów centralnych ciąg dalszy (wszyscy z Fed): Daly, Bowman, Waller, Bostic), a jej zwieńczeniem będzie zapis dyskusji z ostatniego posiedzenia FOMC publikowany o 20:00.

 

Czwartek 12.10.2023

W nocy spłyną zamówienia przemysłowe z Japonii (odczyt ważny nie tylko w kwestii globalnego cyklu, ale także perspektyw tamtejszej polityki pieniężnej). Inflacyjny obraz regionu dopełnimy inflacją z Rumunii. Wszyscy jednak czekać będą na inflację CPI z USA. Oczekiwany jest lekki spadek w ujęciu rocznym (3,7% -> 3,6%). Konsensus będzie jednak pływać, gdyż uczestnicy rynku dostosują się pod publikowane dzień wcześniej dane o PPI. Po drodze zobaczymy protokół z posiedzenia EBC.

Reklama

 

Piątek 13.10.2023

W nocy dane inflacyjne z Chin. A w Polsce finalne dane inflacyjne i bilans płatniczy. Dzień kończymy wystąpieniem Lagarde oraz danymi o optymizmie konsumentów z USA publikowanymi przez Uniwersytet Michigan.

 

Zobacz także: Wiadomości krajowe: piątek może wywołać burzę emocji na polskim rynku

 

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • RPP (Masłowska): Wydaje się, że trend obniżania stóp będzie utrzymywany, ale nie można obecnie powiedzieć, czy będzie to po 25 pb., czy więcej. Dodała, że pod koniec roku CPI może wzrosnąć do nieco ponad 7 proc., a w 2024 r. wzrost PKB Polski wyniesie ponad 2 proc.. (PAP)
  • Polska: Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży 10 października obligacje o łącznej wartości 5-9 mld zł, serii OK1025, WZ1128, WS0429, DS1033 oraz WS0447 - podał resort w komunikacie. (PAP)
  • Izrael: Bojownicy Hamasu dokonali w weekend ataku na Izrael, co doprowadziło do rozpoczęcia otwartej wojny. Z rynkowego punktu widzenia, wydarzenie przełożyło się na wzrost cen ropy naftowej oraz złota na otwarciu poniedziałkowego handlu. W przypadku ropy, jest to wycena jedynie wzrostu ryzyka geopolitycznego, gdyż żadna infrastruktura do tej pory nie została uszkodzona. Z drugiej strony, mając na względzie poparcie Iranu dla Hamasu, z pewnością realne ubytki w produkcji/eksporcie ropy są możliwe.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama