Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki w oczekiwaniu na Minutes ze styczniowego posiedzenia FOMC

|
selectedselectedselected

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na wtorek publikacja danych o styczniowej produkcji przemysłowej w Polsce. Prognozujemy, że dynamika produkcji zwiększyła się do 1,0% r/r wobec -3,9% w grudniu.

Rynki w oczekiwaniu na Minutes ze styczniowego posiedzenia FOMC
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na wzrost dynamiki produkcji złożyły się korzystne efekty kalendarzowe oraz oddziałujące w przeciwnym kierunku pogorszenie koniunktury w przetwórstwie przemysłowym. Nasza prognoza dynamiki produkcji przemysłowej kształtuje się poniżej konsensusu (3,1%), a tym samym jej materializacja będzie lekko negatywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

Zrzut ekranu 2024-02-20 o 14.21.49.pngZrzut ekranu 2024-02-20 o 14.21.49.png

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie czwartkowa publikacja danych o sprzedaży detalicznej w Polsce. Oczekujemy, że tempo wzrostu sprzedaży w cenach stałych zwiększyło się do 1,0% r/r w styczniu wobec -2,3% w grudniu. W kierunku wzrostu dynamiki sprzedaży oddziaływała poprawa nastrojów konsumenckich. Nasza prognoza nominalnej dynamiki sprzedaży detalicznej kształtuje się blisko konsensusu (1,4%), a tym samym jej materializacja będzie neutralna dla złotego i rentowności polskich obligacji.

Reklama

 

W czwartek opublikowane zostaną wyniki badań koniunktury w najważniejszych europejskich gospodarkach. Rynek oczekuje, że zagregowany indeks PMI w strefie euro zwiększył się w lutym do 48,5 pkt. wobec 47,9 pkt. w styczniu. Pomimo nieznacznej poprawy koniunktury, indeks ukształtuje się poniżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności w strefie euro. Inwestorzy oczekują także lekkiego wzrostu indeksu PMI w niemieckim przetwórstwie (do 46,4 pkt. w lutym z 45,5 pkt. w styczniu). W piątek opublikowany zostanie indeks Ifo obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców reprezentujących sektor przemysłu przetwórczego, budownictwa, handlu i usług. Rynek oczekuje, że wartość indeksu zwiększyła się do 85,5 pkt. w lutym z 85,2 pkt. w styczniu. Uważamy, że publikacja wyników badań koniunktury w strefie euro będzie neutralna dla rynków finansowych.

 

Na środę zaplanowana jest publikacja Minutes ze styczniowego posiedzenia FOMC. Istotnym elementem Minutes będą informacje na temat różnic w oczekiwaniach poszczególnych członków Fed dotyczących kształtu polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach. Biorąc pod uwagę publikację wyższych od oczekiwań danych o inflacji za styczeń (patrz poniżej) część opinii członków Fed wyrażonych w Minutes mogła się już zdezaktualizować. Należy jednocześnie przypomnieć, że w komunikacie po ostatnim posiedzeniu znalazł się zapis, zgodnie z którym członkowie FOMC nie oczekują aby obniżka stóp była odpowiednia tak długo jak nie nabiorą oni większego przekonania, że inflacja zbiega do celu inflacyjnego. Podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe o 25pb w III kw. i o 25pb w IV kw. br. Dostrzegamy jednak ryzyko wcześniejszego rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej w USA. Uważamy, że publikacja Minutes będzie oddziaływała w kierunku podwyższonej zmienności na rynkach finansowych.

 

Zrzut ekranu 2024-02-20 o 14.22.02.pngZrzut ekranu 2024-02-20 o 14.22.02.png

Reklama

 

We wtorek opublikowane zostaną styczniowe dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce. GUS przeprowadzi coroczną rewizję liczby pracowników zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach (firmy zatrudniające poniżej 10 osób), co zaowocuje miesięcznym zwiększeniem liczby osób zatrudnionych w firmach zatrudniających co najmniej 10 osób. Uważamy, że skala rewizji będzie mniejsza niż w 2023 r., a w efekcie prognozujemy, że dynamika zatrudnienia zmniejszyła się w styczniu do -0,4% r/r z -0,1% w grudniu ub. r. Z kolei dynamika przeciętnego wynagrodzenia zwiększyła się naszym zdaniem do 10,5% r/r w styczniu wobec 9,6% w grudniu z uwagi na odziaływanie efektów bazy. Publikacja danych o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw będzie w naszej ocenie neutralna dla kursu złotego i rynku długu.

 

Zobacz także: Średnie wynagrodzenie w Polsce w 2024 r. Są nowe dane! Sprawdź ile się zarabia

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama