Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki oczekują objaśnień ze strony EBC. Amerykańska inflacja rozwiała nadzieje na szybkie obniżki

|
selectedselectedselected
Rynki oczekują objaśnień ze strony EBC. Amerykańska inflacja rozwiała nadzieje na szybkie obniżki
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podczas europejskiej części sesji uwaga rynku będzie skupiona na wyniku posiedzenia EBC (decyzja i komunikat o godz. 14:15, konferencja prasowa o 14:45). Konsensus rynkowy zakłada pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie (depozytowa 4,0%). Przez ostatnie miesiące zarówno gołębi, jak i jastrzębi przedstawiciele banku sugerowali pośrednio, bądź bezpośrednio, że czerwiec będzie odpowiednim momentem do złagodzenia warunków monetarnych. Oczekujemy dziś potwierdzenia tego stanowiska i jasnej sugestii ze strony Christine Lagarde, że na kolejnym posiedzeniu EBC stopy procentowe zostaną obcięte.

Poza tym relatywnie dużo uwagi może przykuć amerykański PPI za marzec (kons. 0,3% m/m oraz 0,2% dla core), a także cotygodniowy odczyt zasiłków dla bezrobotnych zza Oceanu (kons. na poziomie 215 tys. Po południu zaplanowane jest również kilka wystąpień przedstawicieli FOMC, którzy brzmienie będzie prawdopodobnie skierowane w jastrzębią stronę.

 

Chińska inflacja poniżej oczekiwań

W czasie azjatyckiej części sesji poznaliśmy CPI z Chin za marzec. Odczyt, w kontrze do wczorajszych danych z USA, był wyraźnie poniżej oczekiwań. Na miesięcznej dynamice ceny konsumentów obniżyły się o 1,0% przy kons. -0,5%. Częściowo wynikało to z poświątecznych spadków cen usług, a częściowo z presji spadkowej na żywności. W ujęciu r/r agregat wypadł na poziomie 0,1%, a komponent bazowy wyniósł 0,6% i powrócił do wartości zbliżonych do historycznych minimów (pomijając pierwsze miesiące pandemii i kryzys 2008-2009 r.). Nisko, choć zgodnie z oczekiwaniami, wypadły ceny producentów (-2,8% r/r). Obie publikacje sugerują, że popyt w chińskiej gospodarce pozostaje ograniczony, a Państwo Środka nadal powinno „eksportować” na świat deflację dóbr przemysłowych.

 

Zobacz także: Ostatnie takie posiedzenie EBC i decyzja bez decyzji. NBP martwi się o cel inflacyjny

Reklama

 

CPI z USA burzy scenariusz szybkich cięć stóp przez Fed

Według wczorajszej publikacji BLS marcowa inflacja za Oceanem wypadła 0,1 p.p. powyżej oczekiwań zarówno w przypadku agregatu (0,4% m/m, 3,5% r/r), jak i komponentu bazowego (0,4% m/m oraz 3,8% r/r). Dynamika większości kategorii była przytłumiona. Dotyczyło to żywności ze sklepów (0,0% m/m) i całej kategorii dóbr przemysłowych bez komponentu energetycznego (-0,2% m/m).

 

rynki oczekuja objasnien ze strony ebc amerykanska inflacja rozwiala nadzieje na szybkie obnizki grafika numer 1rynki oczekuja objasnien ze strony ebc amerykanska inflacja rozwiala nadzieje na szybkie obnizki grafika numer 1

 

Zaskoczenia nie było także w przypadku cen paliw, które podniosły się zgodnie z naszymi szacunkami o 1,7% m/m. Wysoko natomiast wypadły kategorie usługowe, gdzie poza komponentem nieruchomości (+0,4% m/m) dalej przyspieszały wzrosty cen usług transportowych (1,5% m/m i 10,7% r/r), a lutowy spadek kosztów opieki medycznej zamienił się we wzrost o 0,6% m/m. Rozlanie inflacji po kategorii usług i wynikający z tego bazowy PCE (prawdopodobnie w przedziale 0,3-0,4% m/m) szybko burzyły argumenty jednorazowości tego odczytu.

Reklama

Oceniamy, że czerwcowe złagodzenie warunków monetarnych przez FOMC staje się scenariuszem alternatywnym. Nie wycofujemy się natomiast z naszego utrzymywanego od kilku miesięcy poglądu, że FOMC może obciąć stopy w lipcu.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama