Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek zapomniał o sentymencie - komentarz głównego analityka Finmex po posiedzeniu FED

|
selectedselectedselected
Rynek zapomniał o sentymencie - komentarz głównego analityka Finmex po posiedzeniu FED | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Tak na dobrą sprawę patrząc przez pryzmat historycznych posiedzeń, ruch na rynkach determinowany jest na dwa sposoby. Pierwszym modelem są oczekiwania rynkowe oraz element decyzji. Drugim natomiast to co zostanie powiedziane na konferencji (czyli kształtowanie przyszłych oczekiwań). Patrząc przez pryzmat wczorajszego posiedzenia Rezerwy Federalnej oraz dość krótkiej konferencji prezesa Powella ciężko było uwierzyć, że rynki rosną podczas dość jastrzębiego przekazu.

 

Jeszcze kilka tygodni przed posiedzeniem, podczas większych zawirowań geopolitycznych na rynku

(głównie związanych z sektorem energetycznym) inwestorzy na target rate’ach funduszy FED wycenili ponad 80% szans na podwyżkę 100 punktów bazowych. W międzyczasie doszło trochę danych marko i zmian krótkoterminowego sentymentu (w postaci przemówień Bullarda i Wallera), który przechylił szalę podwyżki w kierunku ruchu o 75 pb. Jeszcze wczoraj przed posiedzeniem obserwując pozycjonowanie się na tych kontraktach ¾ rynku oczekiwała podwyżki do poziomu 2,5%.

Fed nie zacieśniał w tak szybkim tempie polityki monetarnej od dekad, dodajmy do tego jeszcze inny element w postaci ograniczania podaży pieniądza na rynku w postaci redukcji bilansu. Ruchy, które obserwowaliśmy wczoraj na rynku, były zatem (w moim odczuciu) ruchami, które dyskontowały zgodność oczekiwań z otrzymaną podwyżką. Trzeba mieć na uwadze to, że inwestorzy byli przygotowani na taki wariant i w dużej mierze to przygotowanie odzwierciedlało się w aktualnych cenach. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to kolejny krok w stronę zacieśniania. Jesteśmy obecnie w punkcie “neutralnym” (tak przynajmniej obecny poziom stóp procentowych nazywał Powell). 75 punktów bazowych podwyżki to naprawdę dużo. Reakcja rynku na FED może być zatem ponownie przetestowana i uwzględniać dłuższy termin, w którym przyszłość USD jest bardziej optymistyczna niż na wczorajszej decyzji. Wystarczy przypomnieć sobie analogiczne zachowanie rynku podczas pierwszej w tym roku podwyżki.

 

Oczywiście najbardziej optymistycznym scenariuszem dla USD byłby ruch o 100 punktów bazowych

Reklama

Natomiast moim zdaniem 75 to także naprawdę dużo. Zostało nam raptem miejsca na dwie 50 punktowe podwyżki, by osiągnąć target 3,5%. Szybkie zacieśnianie w tym przypadku to także droga do zwiększonego ryzyka w postaci recesji. Na razie prezes Powell wspomniał wyłącznie o spowolnieniu. Dodatkowo tak szybkie tempo podwyżek rodzi oczekiwania wobec agresywniejszego cięcia stóp, gdy ceny między innymi surowców energetycznych ulegną większej stabilizacji.

 

Obecnie kluczowe będą dzisiejsze dane dot. PKB oraz bezrobocia

Fed chce będzie rozpatrywał PKB pod kątem rynku pracy i tak jak wczoraj mieliśmy okazję posłuchać stanowiska FED - to właśnie po zatrudnieniu będzie oceniana stagnacja gospodarcza. Dzisiejsze dane mogą determinować dalsze ruchy na rynku. Warto mieć na uwadze jednak to, że nawet w obliczu słabego PKB, rynek może wycenić “twardą” politykę FED, która jest w stanie poświęcić gospodarkę dla walki z inflacją.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Natalia Bojko

Natalia Bojko

Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu opartego o strefy popytu/podaży. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie, pracuje w charakterze analityka walutowego w firmie Trefix i Kierownika Działu Analiz Finmex. Współpracuje także z portalem Investing, ForexClub i FXMag w charakterze redaktora finansowego i analityka. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji). Obecnie związana także z kilkoma funduszami proptradingowymi. Tworzy i testuje rozwiązania z zakresu ryzyka i systemów handlu automatycznego.


Reklama
Reklama