Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek nie przejął się minutkami Fed? Dane inflacyjne mogą już jednak namieszać

|
selectedselectedselected
Rynek nie przejął się minutkami Fed? Dane inflacyjne mogą już jednak namieszać | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jednym z główniejszych wydarzeń wczorajszej sesji była publikacja protokołu z wrześniowego posiedzenia Fed. Odnosimy się do niej w sekcji newsów, aczkolwiek trzeba otwarcie przyznać, iż jej wpływ na rynek był w zasadzie niezauważalny. Przygotowując się do dzisiejszych danych o inflacji z USA, proponujemy zerknięcie na politykę pieniężną w Czechach i Słowacji w kontekście kształtowania się trendów inflacyjnych. 

 

 

Co nas dzisiaj czeka?

Głównym wydarzeniem sesji będzie z pewnością inflacja CPI z USA. Oczekiwany jest lekki spadek w ujęciu rocznym (3,7% -> 3,6%). Uczestnicy rynku mogą być jednak nieco mniej przekonani do jego słuszności mają na uwadze, że wczorajszy odczyt PPI zaskoczył wyższą wartością. Po drodze zobaczymy protokół z posiedzenia EBC z wrześniowego posiedzenia. 

Reklama

 

Walka na polityki pieniężne: Czechy vs Słowacja

Trudno o naturalny eksperyment w gospodarce. Żadne dwie gospodarki nie są identyczne. Niektóre z nich charakteryzują się daleko idącymi podobieństwami, ale wyraźnie różnią jedną cechą. Postanowiliśmy przyjrzeć się Słowacji i Czechom. Nie będziemy prowadzić dyskusji na kanwie starego sporu jak to dobrze/źle być w euro. Przyjrzymy się wynikom inflacyjnym. Czy są faktycznie podobne mimo innej polityki kursowej oraz różnych stóp procentowych? Z czego to może wynikać i jakie można wyciągnąć z tego wnioski? Do przerwy 1:0.

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Polska: Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje deficyt sektora general government Polski w 2023 r. na poziomie 5,3 proc. PKB, a w 2024 roku na poziomie 4,7 proc. - podał MFW w najnowszym raporcie "Fiscal Monitor". (PAP)

Wato dodać, że saldo strukturalne GG poprawić się ma tylko nieznacznie z -5% PKB w tym roku do zaledwie -4% PKB w 2028 roku. Przed pandemią polskie finanse publiczne ocierały się o wartości -1%, co oznaczało w zasadzie spełnienie średnioterminowego celu deficytu strukturalnego stawianego przez ​Komisję Europejską.

  • Polska: BGK dokonał wyceny 15-letnich obligacji w euro o wartości 165 mln euro dla Krajowego Funduszu Drogowego - podał bank w komunikacie. Uzyskano rentowność 5,301 proc., przy rocznym kuponie 5,00 proc. (PAP)

  • USA: Inflacja na poziomie producentów odbiła we wrześniu, za co w pewnym stopniu odpowiadała rewizja w górę za poprzedni miesiąc.

 

 

  • USA: Publikacja protokołu z wrześniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej nie było przełomem z rynkowego punktu ​widzenia. Znaczna część członków wciąż dostrzega ryzyka w dół dla aktywności gospodarczej oraz w górę dla stopy bezrobocia. Jednocześnie krótkoterminowa perspektywa makro pozostaje mocno ​niepewna. Padały również stwierdzenia, iż potrzeba więcej dowodów, by być pewnym opadania presji inflacyjnych. W kontekście trwającego programu QT kilku członków zauważyło, że proces ten ​powinien być kontynuowany jeszcze przez pewien czas, nawet jeśli Fed zacznie obniżki stóp procentowych. W tym kontekście wydaje się, że ostatecznym wyznacznikiem będzie rynek pieniężny i jego ​zachowania w środowisku kurczącej się dolarowej płynności.

  • Rosja: ​Kreml ogłosił, iż ​konieczny jest powrót kontroli kapitałowych w celu wsparcia notowań rubla. W konsekwencji 43 największych ​krajowych firm eksportowych będzie teraz musiało wymieniać ​przychody ze sprzedaży zagranicznej na ​ruble na rynku krajowym. Podobny krok podjęty został tuż po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, choć ​później wymóg ten zniesiono. Można to interpretować, że w oczach Moskwy rubel ponownie stał się zbyt słaby względem dolara. 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama