Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rumunia: nowy projekt ustawy o wydobyciu węglowodorów. Będą zmiany w sposobie naliczania podatków

|
selectedselectedselected
Rumunia: nowy projekt ustawy o wydobyciu węglowodorów. Będą zmiany w sposobie naliczania podatków
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

15 kwietnia rządząca Rumunią koalicja PSD–PNL–UDMR złożyła w parlamencie projekt nowelizacji przyjętej w 2018 r. ustawy o wydobyciu węglowodorów z szelfu czarnomorskiego (tzw. ustawa offshore’owa). Dokument przewiduje przede wszystkim zmianę w sposobie naliczania podatków od tzw. przychodów nadzwyczajnych (windfall tax).

 

 

Obecnie producenci gazu ziemnego zobowiązani są do płacenia od takich dochodów podatku progresywnego wynoszącego od 15 do 70% w zależności od ceny surowca na rynku wewnętrznym. Naliczany on jest w sytuacji, gdy cena gazu osiągnie lub przekroczy 45,71 lei/MWh (dla przedziału od 45,71 do 85 lei za MWh wynosi 30%, dla przedziału 85–100 lei/MWh – 15%, dla przedziału 100–115 lei/MWh – 30% itd., aż do 70% dla cen powyżej 190 lei/MWh). Planowana nowelizacja podnosi kwotę, od której pobiera się podatek od zysków nadzwyczajnych, do 85 lei/MWh oraz likwiduje pierwszy, 30-procentowy próg podatkowy (w tej sytuacji pierwszym stanie się 15% – dla przedziału 85–100 lei/MWh).

Reklama

 

Projekt zakłada także zwiększenie limitu odliczeń kosztów inwestycji w segmencie wydobywczym z 30 do 40% całkowitej wysokości podatku od przychodów nadzwyczajnych oraz zniesienie przepisów, zgodnie z którymi firma wydobywcza musiała nabywać towary i usługi od podmiotów gospodarczych z Rumunii i UE oraz zatrudniać do prowadzenia działalności związanej z eksploatacją złóż na szelfie co najmniej 25% obywateli rumuńskich posiadających rezydencję podatkową w tym kraju. Przewiduje również, że system opłat licencyjnych oraz związany z wydobyciem system podatkowy nie zmienią się w okresie obowiązywania umów z inwestorami. Szacuje się, że w wyłącznej strefie ekonomicznej Rumunii pod dnem Morza Czarnego znajduje się ok. 200 mld m3 gazu. Zasobność najbogatszego ze złóż (Neptun Deep) wynosi prawdopodobnie ok. 42–84 mld m3.

 

Komentarz

  • Obowiązujące do tej pory ramy prawno-podatkowe zniechęcały inwestorów i stanowiły główny powód poważnych opóźnień w realizacji projektu eksploatacji rumuńskich złóż czarnomorskich, a nawet rezygnacji jednego z podmiotów. Pierwotnie wydobyciem zainteresowane były dwie spółki, które uzyskały też koncesje na badanie złoża Neptun – amerykański ExxonMobil oraz stanowiący współwłasność austriackiego koncernu OMV i państwa rumuńskiego OMV Petrom, które planowały rozpoczęcie eksploatacji na lata 2020–2022 (obydwa podmioty dysponowały 50% udziałów w projekcie). Przygotowania do startu inwestycji wstrzymano jednak po tym, jak w 2018 r. rząd przyjął niekorzystne dla inwestorów regulacje prawno-fiskalne. Na firmy wydobywcze nałożono niezwykle wysokie obciążenia podatkowe (najwyższe w UE)...czytaj więcej

 

Zobacz cały materiał

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Całus

Kamil Całus

Główny specjalista: Zespół Ukrainy, Białorusi i Mołdawii. Analityk OSW ds. Republiki Mołdawii (od 2012) a także Rumunii (od 2018). Ukończył Stosunki Międzynarodowe: Wschodoznawstwo (magister) oraz Dziennikarstwo i Komunikację społeczną (licencjat) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu. Absolwent studiów podyplomowych na kierunku „Handel Energią na Rynku Europejskim” w Szkole Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie. Uczestniczył w wymianach akademickich na uczelniach w Pradze (Uniwersytet Karola), Moskwie (Państwowy Uniwersytet Lingwistyczny), Kiszyniowie (Mołdawski Uniwersytet Państwowy) i Kijowie (Uniwersytet im. Tarasa Szewczenki).


Reklama
Reklama