Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rok 2023 okresem dezinflacji. Skala była nieco silniejsza niż nasze oczekiwania sprzed roku

|
selectedselectedselected
Rok 2023 okresem dezinflacji. Skala była nieco silniejsza niż nasze oczekiwania sprzed roku | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie z oczekiwaniami rok 2023 był okresem dezinflacji. Po wzroście do 18,4% r/r w lutym 2023 r. inflacja CPI zaczęła obniżać się, a tempo spadku inflacji było nieco silniejsze niż oczekiwaliśmy przed rokiem. Wpłynęło na to szybsze ustępowanie negatywnych szoków podażowych na rynkach surowców przemysłowych, a także rządowe działania regulacyjne, które obniżały inflację konsumencką (zamrożenie cen energii elektrycznej i gazu, wsteczna obniżka ich cen, obniżka stawki VAT na podstawową żywność, darmowe leki dla seniorów i dzieci).

 

 

Łagodzeniu napięć cenowych sprzyjał też spadek inflacji w otoczeniu zewnętrznym, czemu niewątpliwie pomagała zniżka cen frachtu oraz rozładowanie napięć w globalnych łańcuchach dostaw. Czynniki te wsparły spadek cen importu, a w rezultacie cen produkcji sprzedanej przemysłu (indeks PPI spadł do -4,1% r/r w październiku z 25,6% r/r w połowie 2022 r.). Z czasem przełożyło się na wyhamowanie inflacji cen towarów na poziomie konsumenta (5,9% r/r w listopadzie wobec 20,2% r/r w lutym). Silniejszą uporczywością charakteryzowały się natomiast ceny usług, których dynamika pozostawała wysoka. To w dużej mierze efekt rosnących kosztów pracy, które mogły być częściowo przerzucane przez usługodawców na konsumentów. W rezultacie inflacja bazowa obniżała się znacznie wolniej niż ogólny wskaźnik CPI. Rok 2023 zamknie się inflacją CPI na poziomie ok. 6,6% r/r tj. niemal 12 pkt. proc. poniżej szczytu z lutego. Inflacja bardzo szybko spadła do poziomu jednocyfrowego, jednak jej sprowadzenie do celu NBP pozostaje odległą perspektywą.

 

Reklama

Wskaźniki spodziewanych cen w badaniach koniunktury GUS utrzymują się wciąż powyżej długoterminowej średniej, niemniej są obecnie wyraźnie niższe w stosunku do szczytów z 2022 r. Znajduje to odzwierciedlenie w wyhamowaniu presji cenowej w komponentach bazowych. W II poł. 2023 r. miesięczne dynamiki inflacji bazowej zbliżyły się do wartości średnich długoterminowych dla poszczególnych miesięcy, m.in. na skutek stabilizacji cen dóbr (sprzęt AGD, RTV). Firmom coraz trudniej także przerzucać rosnące koszty działalności na ceny detaliczne, co znalazło odzwierciedlenie w spadku wskaźników rentowności w grupie dużych i średnich firm oraz nadwyżki operacyjnej brutto w sektorze gospodarstw domowych, która stanowi przybliżenie wyników mikro firm.

 

Zobacz także: Inflacja w Polsce w grudniu - zaskakujący odczyt GUS!

 

Rok 2023 okresem dezinflacji. Skala była nieco silniejsza niż nasze oczekiwania sprzed roku - 1Rok 2023 okresem dezinflacji. Skala była nieco silniejsza niż nasze oczekiwania sprzed roku - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama