Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Robi się coraz ciekawiej na rynkach. Agencja Moody's w samych superlatywach o polskiej gospodarce

|
selectedselectedselected

Poniedziałkowa sesja upłynęła dość ospale. Nie pojawiły się żadne istotne dane, a na rynkach europejskich obserwowaliśmy lekki spadek dochodowości długu skarbowego. Tak jak pisaliśmy wczoraj, z dnia na dzień tydzień będzie nabierał rozpędu. W międzyczasie spojrzeliśmy na relacje polsko-chińskie w kontekście inwestycji dokonywanych przez Państwo Środka w Polsce, ale też w całej Europie.

Robi się coraz ciekawiej na rynkach. Agencja Moody's w samych superlatywach o polskiej gospodarce
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Co nas dzisiaj czeka?

O poranku przyjdzie czas na szereg finalnych indeksów PMI dla usług z krajów europejskich oraz inflację PPI ze strefy euro. Po południu uwaga rynku skupi się z kolei na usługowym ISM z USA oraz finalnych zamówieniach na dobra trwałe z tamtejszej gospodarki. 

 

Smok w Polsce

Nie smog, tylko smok. Postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bardziej dokładnie związkom Chin z polską gospodarką. Interesuje nas przede wszystkim kontekst krajowy, czyli jak bardzo Chiny obecne są na polskim rynku. Odpowiedź jest na razie dość oczywista: niezbyt bardzo. To się będzie zmieniać. Tekst ten traktujemy więc jako pewien zarys, który z biegiem czasu i puchnięciem Chin w polskich statystykach będzie wymagał uzupełnienia i rozwinięcia. 

 

Zobacz także: Członek Fed o obniżkach stóp: ryzyko odbicia inflacji jest zbyt duże

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Polska: BGK kontynuuje w marcu wypłaty z nowej perspektywy finansowej 2021-2027, a do 1 marca wypłacił 5,275 mld zł - poinformował BGK. Bank liczy na to, że będzie mógł kontraktować pożyczki w ramach Funduszu Wsparcia Energetyki, finansowanego z KPO, z opcją wykorzystania środków nawet po sierpniu 2026, do kiedy to środki z KPO powinny być rozliczone - wynika z wypowiedzi dyr. Joanny Smolik z BGK. (PAP)
     
  • Polska: Premier Donald Tusk wystąpi w tym tygodniu z konkretną inicjatywą, dotyczącą rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu. Rewizja będzie miała na celu ochronę polskiego i europejskiego rynku rolnego - wskazał premier. (PAP)
     
  • Polska: Odblokowanie funduszy UE o wartości 137 mld EUR jest pozytywne dla profilu kredytowego Polski, a wdrożenie reform mających na celu przywrócenie praworządności miałoby taki sam skutek dla ratingu kraju - ocenia agencja ratingowa Moody's. (PAP)
     
  • Chiny: Jak co roku tamtejsze władze ustalają cel wzrostu PKB na kolejny rok, który w praktyce można traktować jak wartość, która zostanie zaraportowana na koniec owego okresu (o ile nie wydarzy się jakaś gospodarcza katastrofa typu pandemia). Cel wzrostu na 2024 rok wynosi ok. 5%, czyli tak samo jak w roku ubiegłym. Jednocześnie założono inflację na poziomie 3% (obecnie kraj boryka się z deflacją, więc realizacja takiego celu wymagałaby solidnego zrywu inflacji w dalszej części roku). Stopa bezrobocia wynieść ma z kolei 5,5%.
Reklama

Poza tym władze oczekują deficytu budżetowego równego 3% PKB (w 2023 3,8% - zrewidowany w górę w trakcie roku) i zakładają emisję specjalnych obligacji o bardzo długim terminie wykupu o wartości 1 bln CNY (ten rodzaj obligacji nie jest wliczany do zwyczajowego budżetu). Limit emisji długu przez samorządy został ustalony na 3,9 bln CNY, wartość bliska zeszłorocznego limitu 3,8 bln CNY. Założenia te nie zapowiadają jakiegoś zrywu w kontekście stymulacji fiskalnej. Z drugiej strony nie można wykluczać, że w trakcie roku deficyt budżetowy zostanie podniesiony, a być może wartość specjalnych emisji obligacji zwiększona. 

W kontekście rynku nieruchomości premier Li obiecał ukończenie "uzasadnionych" projektów oraz zapewnienie większej ilości mieszkań socjalnych. Ponadto zobowiązał się do zniesienia wszystkich restrykcji dotyczących inwestycji zagranicznych w sektorze przemysłowym oraz sformułowania planów rozwoju różnego rodzaju technologii, w tym AI.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama