Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Reperkusje stresu bankowego dla regionu Azji i Pacyfiku. Opowieść o banknocie 100$

|
selectedselectedselected
Reperkusje stresu bankowego dla regionu Azji i Pacyfiku. Opowieść o banknocie 100$ | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Upadek Silicon Valley Bank, a także dalsze problemy bankowe w Stanach Zjednoczonych i Europie, spowodowały zmienność rynku i zaniepokojenie inwestorów na całym świecie. Strateg inwestycyjny Franklin Templeton Institute Christy Tan dzieli się swoimi poglądami na temat możliwych skutków dla regionu Azji i Pacyfiku oraz tego, gdzie można znaleźć szanse.

W tygodniu, który upłynął od bankructwa Silicon Valley Bank (SVB), do akcji wkroczyły światowe władze, począwszy od Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC), Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), Ludowego Banku Chin (PBoC) i amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), oferując koła ratunkowe w postaci płynności. Dzięki temu koszty finansowania zostaną tymczasowo ograniczone, co pozwoli na likwidację aktywów z mniejszą szkodą dla bilansów sektora bankowego i rozszerzenie portfela kredytowego.

 

Opowieść o banknocie 100$

Jest to przypomnienie bajki o banknocie 100$. Opowieść ta dotyczy miasteczka, w którym wszyscy są zadłużeni i żyją na kredyt. Następnie odwiedza to miasto podróżnik i wręcza właścicielowi motelu banknot 100$. Do czasu wyjazdu gościa całe miasteczko jest wolne od długów, ponieważ ten sam banknot 100$ jest używany przez każdego odbiorcę do spłacenia tych, którym jest winien pieniądze.* Banknot 100$ działał jako mechanizm rozliczeniowy, ale tak naprawdę nie rozwiązywał problemu. *Podróżnik przybywa do małego miasteczka, zatrzymuje się w motelu i kładzie na biurku banknot 100$ mówiąc, że chce obejrzeć pokoje. Jak tylko człowiek wchodzi na górę, aby sprawdzić pokoje, właściciel chwyta rachunek i biegnie obok, aby zapłacić rzeźnikowi. Rzeźnik bierze 100 dolarów i spłaca swój dług wobec hodowcy świń. Hodowca świń bierze 100 dolarów, aby zapłacić swój rachunek w sklepie z paszą. Właściciel sklepu z paszą płaci 100 dolarów długu właścicielowi motelu. Właściciel motelu kładzie teraz 100 dolarów z powrotem na ladzie, gdy podróżny schodzi po schodach, podnosi banknot 100 dolarów i wychodzi. Nikt niczego nie wyprodukował i nikt niczego nie zarobił. Jednak całe miasto jest wolne od długów.

Stany Zjednoczone skupiają się na zaobrączkowaniu kwestii płynności i finansowania, podczas gdy Azja rzuca wsparcie swoim bankom. Finansowanie w dolarze amerykańskim jest coraz bardziej globalnym problemem, a przywrócenie zaufania inwestorów może wymagać globalnego wysiłku. Banki amerykańskie wykazują oznaki napięć płynnościowych, które skłoniły je do zaciągnięcia rekordowej kwoty 164,8 mld USD w ramach awaryjnych pożyczek z okna dyskontowego Fed. Dash for cash" pojawił się również w systemie Federal Home Loan Banks (FHLBs), jak również znaczny wzrost umów repo i forward rate. W wyniku "ucieczki w bezpieczeństwo" depozyty bankowe były wycofywane i przenoszone do funduszy rynku pieniężnego. FHLB pozyskały prawie 90 mld USD w postaci obligacji o zmiennym oprocentowaniu, a także inne znaczące środki w wysokości około 260 mld USD w postaci obligacji terminowych i instrumentów typu overnight.

Reklama

W Azji PBoC nieoczekiwanie obniżył stopę rezerwy obowiązkowej (RRR) o 0,25%, zaledwie tydzień po upadku SVB i kłopotach Credit Suisse. Zacieśnianie polityki może być na razie odłożone na dalszy plan, a niektóre banki centralne w Azji mogą zacząć luzować politykę pieniężną wcześniej niż to pierwotnie planowano.

 

Azjatyccy regulatorzy muszą trzymać się zasady stabilności finansowej

Zawirowania na SVB były produktem ubocznym agresywnych podwyżek stóp przez Fed. Presja inflacyjna w Azji może być stosunkowo ograniczona. Jednak obowiązek doprowadzenia polityki pieniężnej z poziomu zacieśnienia do stanu neutralnego i utrzymania go tam tak długo, jak to możliwe, jest bardziej istotny niż kiedykolwiek.

Głębsze spojrzenie na krajobraz finansowania w dolarach amerykańskich w Azji. Azjatyckie banki centralne będą musiały zarządzać zmiennością walutową, ponieważ krótkotrwałe umocnienie się dolara może doprowadzić do dalszych zaburzeń w związku z ograniczeniem możliwości spłaty zobowiązań przez niezabezpieczonych kredytobiorców spoza Stanów Zjednoczonych. Może to dodatkowo ograniczyć ich dostęp do dolara amerykańskiego, zwiększając popyt na syntetyczne finansowanie w dolarach amerykańskich i nasilając awersję do ryzyka. Szczególną uwagę należy zwrócić na ryzyko finansowania w dolarach amerykańskich lub innych walutach obcych, ponieważ banki centralne nie mogą tworzyć walut obcych, a system walutowy lub wielkość ich rezerw walutowych mogą ograniczać ich zdolność do zaspokajania zapotrzebowania banków na dolary amerykańskie.

Więcej zobowiązań w dolarach amerykańskich znajduje się poza Stanami Zjednoczonymi niż w samym kraju. Kraje o średnich i niskich dochodach odnotowały wzrost zadłużenia zewnętrznego (głównie w dolarach amerykańskich) z 6,39 bln USD w 2015 r. do 9,3 bln USD w 2021 r.1 Złożone powiązania między azjatyckimi pożyczkobiorcami i wierzycielami, z bankami w roli pośredników, mogą wywołać odpływy portfeli, gdy przepływ funduszy zostanie przerwany.

Przepływ inwestycji do gospodarek nieamerykańskich obejmuje łańcuch transakcji, które przechodzą od ostatecznych oszczędzających do niebankowych instytucji finansowych (NBFI) i banków, a następnie innych pośredników, zanim ostateczni pożyczkobiorcy nieamerykańscy otrzymają środki. Te łańcuchy pośrednictwa są obecnie długie i złożone, przekraczają granice i dotyczą różnych rynków. Łańcuch pośrednictwa jest tylko na tyle odporny, jak jego najbardziej wrażliwe ogniwo.

Reklama

Większa rola rynków długu i krajowych instytucji finansowych w finansowaniu rynków wschodzących i Azji oraz łańcuchy pośrednictwa związane z dostarczaniem tego finansowania sprawiły, że płynność dolara amerykańskiego stała się bardziej kluczowa jako amortyzator. Łańcuch wydarzeń w ostatnich latach - w tym pandemia COVID-19, wojna rosyjsko-ukraińska, a obecnie napięcia w sektorze bankowym USA - spowodował zmiany zarówno w popycie, jak i podaży płynności. Popyt na płynność wzrósł wraz ze wzrostem wielkości rynków długu i znaczenia funduszy inwestycyjnych oferujących płynność na żądanie. Problem w tym, że podaż płynności rynkowej pochodząca wyłącznie od banków nie będzie w stanie dotrzymać kroku temu wzrostowi. Nowi dostawcy płynności mogą wypełnić pewną lukę, ale nie zostali wystarczająco przetestowani pod kątem warunków skrajnych.

Azjatyckie banki centralne mogą być bardziej skłonne do wdrażania akomodacyjnej i wspierającej wzrost polityki w celu złagodzenia napięć związanych z płynnością, tworząc bardziej konstruktywne środowisko dla azjatyckich papierów wartościowych o stałym dochodzie.

 

Siła azjatyckiego sektora bankowego i możliwości azjatyckiego dochodu stałego

Azjatyckie banki centralne mogą być bardziej skłonne do wdrażania akomodacyjnych i wspierających wzrost polityk w celu złagodzenia napięć płynnościowych, tworząc bardziej konstruktywne środowisko dla azjatyckiego dochodu stałego. Większość banków w Azji utrzymywała silne bufory kapitałowe i zarządzała ostrożnie dźwignią finansową po wojnie rosyjsko-ukraińskiej i po tym, jak Fed wszedł na ścieżkę zacieśniania polityki pieniężnej. Ponadto, luzowanie polityki pieniężnej w czasie pandemii COVID-19 pozwoliło kredytodawcom wzmocnić swoje bufory kapitałowe i zmniejszyć ekspozycje na ryzyko. Banki w regionie Azji i Pacyfiku (APAC) są dobrze skapitalizowane, a większość dużych banków w regionie APAC odnotowała w drugim kwartale 2022 r. poprawę wskaźników dźwigni finansowej Bazylea III2 w ujęciu rocznym, przy czym prym wiodły banki z Chin kontynentalnych.

Ekspozycja banków japońskich na amerykańskie papiery skarbowe może być znaczna, ale możliwa do opanowania. Obawy dotyczące ekspozycji japońskich instytucji finansowych na długoterminowe obligacje zagraniczne w warunkach rosnących stóp procentowych mogą być nieuzasadnione. Japońskie banki i instytucje finansowe wyróżniają się dużym kapitałem i płynnością3 , a także zróżnicowanymi profilami finansowania bez nadmiernej koncentracji w jednej branży lub segmencie. Ponadto, japońscy urzędnicy z Banku Japonii (BoJ), Ministerstwa Finansów (MoF) i nadzoru finansowego potwierdzili skoordynowany front w gotowości do reagowania na wszelkie wstrząsy.

 

Morał z opowieści o 100 banknotach

Reklama

Podsumowując, pomimo zapewnienia "bogatych gości z wieloma banknotami 100$", aktywne podejście inwestycyjne będzie ważne, aby przetrwać zmienność w najbliższym czasie i zidentyfikować papiery wartościowe od odpornych emitentów z korzystnymi metrykami i atrakcyjnymi wycenami.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama