Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Pytanie jest jedno: Ile podniesie Fed?

|
selectedselectedselected
Pytanie jest jedno: Ile podniesie Fed? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Co najmniej o 75pb (rynek wycenia 80pb). Na tym jednak nie koniec naszego dzisiejszego komentarza. GUS opublikuje dziś dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej. My natomiast opisujemy wczorajsze dane z rynku pracy i produkcji przemysłowej. Rynki (poza decyzją w sprawie stóp procentowych w USA) będą dziś też żyć rozwojem sytuacji w Rosji (ogłoszona częściowa mobilizacja).

Dziś bez wątpienia będzie to dzień FOMC, a dokładniej decyzji w sprawie stóp procentowych. Ostatnie inflacyjne dane z USA (tu pisaliśmy o nich trochę więcej) zdają się nie zostawiać wyboru - zobaczymy podwyżkę o co najmniej 75pb (co najmniej, bo rynki coraz chętniej zaczynają rozgrywać też jeszcze bardziej ostry scenariusz, czyli +100pb). Wraz z decyzją, poznamy też nowe projekcje FOMC. Ponadto, kilka godzin wcześniej w USA, zostanie opublikowana sprzedaż domów na rynku wtórnym.

Nieco w cieniu skryją się polskie dane. GUS opublikuje wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej za sierpień oraz koniunktury konsumenckiej za wrzesień.

Prognozujemy, że produkcja budowlano-montażowa wzrosła tylko o 1% r/r (konsensus; 4,3% r/r). To tylko wzrost na rocznej dynamice, patrząc na indeks produkcji to lipiec przyniósł koniec zygzaka - po ruchu w dół odnotowano kolejny ruch w dół. Nie inaczej będzie naszym zdaniem po sierpniowych danych. Największe spowolnienie prognozujemy w robotach inżynieryjnych.

W przypadku sprzedaży detalicznej prognozujemy 3,8% r/r w cenach stałych (konsensus: 3% r/r). Przed miesiącem pospieszyliśmy się z minusem na rocznych dynamikach. Tym razem mocniej ufamy modelom i danym z kart. Perspektywy na przyszłość niezmiennie pozostają słabe.

Reklama

 

Dobry zestaw danych z Polski

Dane z rynku pracy i produkcji przemysłowej za sierpień nie powinny być powodem do większych niepokojów. Wzrost wynagrodzeń wrócił w bardziej typowe okolice po wystrzale sprzed miesiąca (co potwierdza, że dużo tam było efektów jednorazowych). Wzrost produkcji przemysłowej zwolnił, ale bez gwałtownego hamowania - to ledwie muśnięcie hamulca. Trudno tu szukać sygnałów wyraźnego tąpnięcia PKB - to przyjdzie raczej z innej strony (zapasy). Z drugiej strony ci członkowie RPP, którzy chcieliby zakończyć już cykl podwyżek stóp również znajdą w danych coś dla siebie (zwalniające płace).

Szczegóły w osobnym komentarzu

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama