Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przewidywane najważniejsze wydarzenia makro. Szacunek PKB za III kwartał i finalna inflacja za październik. Będzie się działo!

|
selectedselectedselected
Przewidywane najważniejsze wydarzenia makro. Szacunek PKB za III kwartał i finalna inflacja za październik. Będzie się działo! | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na wtorek publikacja wstępnego szacunku PKB w Polsce w III kw. Prognozujemy, że dynamika PKB zmniejszyła się do 3,9% r/r z 5,8% w II kw. Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku spowolnienia wzrostu gospodarczego pomiędzy II i II kw. była konsumpcja (efekt zmniejszonego popytu na dobra trwałe, wysokiej inflacji i pogorszenia nastrojów gospodarstw domowych). Nasza prognoza kształtuje się powyżej konsensusu (3,4%), a tym samym jej materializacja będzie pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

MAKROmapa: Szacunek PKB za III kwartał i finalna inflacja za październik. Będzie się działo! - 1MAKROmapa: Szacunek PKB za III kwartał i finalna inflacja za październik. Będzie się działo! - 1

 

W tym tygodniu poznamy istotne dane z USA

Oczekujemy, że nominalna sprzedaż detaliczna zwiększyła się w październiku o 1,0% m/m wobec jej stabilizacji we wrześniu. Wzrost dynamiki wynikał z wyższej sprzedaży w branży motoryzacyjnej. Prognozujemy, że dynamika produkcji przemysłowej zmniejszyła się w październiku do 0,1% m/m wobec 0,4% we wrześniu, co będzie spójne z wynikami badań koniunktury. Oczekujemy, że dane dotyczące rozpoczętych budów (1425 tys. w październiku wobec 1439 tys. we wrześniu), pozwoleń na budowę (1500 tys. wobec 1564 tys.) oraz sprzedaży domów na rynku wtórnym (4,40 mln wobec 4,71 mln) wskażą na dalszy spadek aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Uważamy, że wpływ danych z amerykańskiego rynku nieruchomości na kurs złotego i rentowności polskich obligacji będzie ograniczony.

 

We wtorek opublikowane zostaną istotne dane z Chin

Reklama

Prognozujemy, że produkcja przemysłowa spowolniła do 5,0% r/r w październiku z 6,3% we wrześniu, a dynamika sprzedaży detalicznej zmniejszyła się do 0,2% r/r z 2,5% we wrześniu. Dane potwierdzą zatem, że chińska gospodarka pozostaje pod negatywnym wpływem restrykcji administracyjnych wprowadzonych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Oczekujemy, że wzrost inwestycji w aglomeracjach miejskich przyspieszył do 6,5% r/r w październiku z 5,9% we wrześniu ze względu na działania stymulujące podjęte przez chiński rząd. Dane z Chin będą w naszej ocenie neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

 

 

Dzisiaj poznamy dane nt. polskiego bilansu płatniczego we wrześniu

Oczekujemy zmniejszenia deficytu na rachunku obrotów bieżących do 3362 mln EUR wobec 3967 mln EUR w sierpniu, będącego wynikiem przede wszystkim wyższego salda obrotów towarowych. Prognozujemy, że dynamika eksportu spadła z 24,8% r/r w sierpniu do 22,5% we wrześniu, a tempo wzrostu importu obniżyło się z 28,2% r/r do 26,7%, co będzie spójne ze spowolnieniem produkcji przemysłowej odnotowanym we wrześniu. Naszym zdaniem dane o bilansie płatniczym będą neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Reklama

 

We wtorek opublikowane zostaną finalne dane o październikowej inflacji w Polsce

Oczekujemy, że roczna dynamika cen ukształtowała się zgodnie ze wstępnym szacunkiem i wyniosła 17,9% r/r wobec 17,2% we wrześniu. W kierunku wzrostu inflacji oddziaływały wyższe wkłady cen żywności, nośników paliw oraz inflacji bazowej. Szczególnie interesującą informacją w danych będzie odpowiedź na pytanie, które kategorie odpowiadały za dalszy wzrost inflacji bazowej (z 10,7% r/r we wrześniu do szacowanych przez nas 11,1% w październiku). Publikacja danych o inflacji będzie naszym zdaniem neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

MAKROmapa: Szacunek PKB za III kwartał i finalna inflacja za październik. Będzie się działo! - 2MAKROmapa: Szacunek PKB za III kwartał i finalna inflacja za październik. Będzie się działo! - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama