Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: zły sygnał dla konsumpcji w stefie euro

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: zły sygnał dla konsumpcji w stefie euro | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

EUR:

Wskaźnik koniunktury ESI w maju obniżył się zarówno w strefie euro (96,5 pkt vs 99,0 pkt. w kwietniu), jak i całej UE (95,2 pkt. vs 97,1 pkt.). Wskaźnik ESI dla Polski wzrósł do 93,3 pkt. z 91,4 pkt. w kwietniu (100 pkt. wyznacza długoterminową średnią). Dane dla UE należy określić jako słabe na tle odczytów z poprzednich miesięcy, a skala majowego spadku wskaźnika ESI była najgłębsza od września 2022. Pogorszyły się przede wszystkim nastroje w handlu detalicznym (zły sygnał dla konsumpcji), a w mniejszym stopniu w przemyśle i w usługach. Spadki dotyczyły przede wszystkim oczekiwań przyszłej produkcji (w usługach aktywności biznesowej). Firmy przemysłowe i usługowe wskazywały, że poziom zapasów ogółem oraz zapasów wyrobów gotowych staje się zbyt duży – sugeruje to kontynuację odwracania się cyklu zapasów oraz rosnącą barierę od strony popytu. Delikatną poprawę kontynuowały natomiast nastroje konsumenckie. Relatywnie mocno pogorszyły się perspektywy dla zatrudnienia – indeks EEI dla strefy euro w maju spadł o 2,8 pkt. (najgłębiej od czerwca 2022). Poziom indeksu jest najniższy od pierwszej połowy 2021. Kolejny miesiąc w strefie euro szybko spadał odsetek firm planujących podwyżki cen w najbliższych 3 miesiącach, w tym w trzech najistotniejszych z perspektywy inflacji konsumenckiej sektorach – w przemyśle, usługach i handlu detalicznym. Wskaźniki te spadły także w przypadku Polski. Dane ankietowe wskazują, że firmy dostrzegają, że dalsze podnoszenie cen staje się coraz trudniejsze, co powinno wspierać procesy dezinflacyjne w europejskiej gospodarce.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: zły sygnał dla konsumpcji w stefie euro - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: zły sygnał dla konsumpcji w stefie euro - 1

 

ESP:

Inflacja CPI w maju (wstępne dane) spadła do 3,2% r/r z 4,1% r/r w kwietniu, wyraźnie silniej niż oczekiwano (3,5% r/r). Również miara zharmonizowana (HICP) spadła znacząco silniej od oczekiwań (2,9% r/r vs 3,8% r/r w kwietniu i kons. 3,4% r/r). Obniżenie inflacji CPI można tłumaczyć spadkiem cen paliw (wzmacnianym przez efekt silnych wzrostów cen w maju 2022 – efekt wysokiej bazy) oraz normalizacją impetu inflacji żywnościowej. Inflacja bazowa w maju spadła 3. miesiąc z rzędu, do 6,1% r/r z 6,6% r/r w kwietniu, i znalazła się o 1,5pp poniżej szczytu z lutego. Pozytywna niespodzianka inflacyjna razem ze spadającym odsetkiem firm planujących podnosić ceny (więcej w opisie badania ESI powyżej) mogą wzmocnić argumentację gołębiego obozu w EBC.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: zły sygnał dla konsumpcji w stefie euro - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: zły sygnał dla konsumpcji w stefie euro - 2

Reklama

 

EUR:

Dynamika podaży pieniądza M3 w kwietniu kolejny miesiąc hamowała, do 1,9% r/r z 2,6% r/r w marcu. Węższy agregat (M1) spadł o 5,2% r/r, najgłębiej w historii dostępnych danych. Realna (uwzględniająca inflację) dynamika M1 sugeruje, że aktywność gospodarcza będzie w najbliższych kwartałach słaba, aczkolwiek korelacja między tymi zmiennymi po wybuchu pandemii Covid-19 rozluźniła się. W kwietniu nadal hamowały dynamiki kredytów (dla gospodarstw domowych do 2,5% r/r vs 2,9% r/r w marcu, a dla przedsiębiorstw niefinansowych do 4,6% r/r z 5,2% r/r). Dane za kwiecień były pierwszymi obejmującymi pełny miesiąc po wybuchu tumultu w sektorze bankowym (w marcu) i wskazują na brak szokowych/natychmiastowych zmian. Zakładamy, że główną konsekwencją problemów sektora bankowego będą podwyższone rynkowe stopy procentowe oraz ograniczenie podaży kredytu – o trudnej do określenia skali.

 

USA:

Ceny nieruchomości S&P Case-Shiller w 20 największych miastach wmarcu wzrosły o 0,4% m/m (po odsezonowaniu), przerywając ośmiomiesięczny okres spadków (por. wykres). W ujęciu rocznym ceny były o 1,2% niższe. Wskazuje to, że amerykański rynek nieruchomości najgorsze ma już za sobą, choć ze względu na wysoki poziom stóp procentowych iogólną słabość koniunktury gospodarczej trudno oczekiwać rychłego powrotu do silnych wzrostów cen.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: zły sygnał dla konsumpcji w stefie euro - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: zły sygnał dla konsumpcji w stefie euro - 3

 

USA:

Reklama

Wskaźnik koniunktury konsumenckiej Conference Board w maju obniżył się do 102,3 pkt. i był wyższy od prognoz (99,0 pkt.). Dane za kwiecień zrewidowano istotnie w górę, ze 101,3 pkt. do 103,7 pkt. W maju wyraźnie pogorszyły się oceny sytuacji bieżącej, co można wiązać zzamieszaniem wokół podniesienia limitu długu publicznego. Oceny dotyczące przyszłości obniżyły się tylko marginalnie, ale wciąż (od lutego 2022) są spójne z poziomami zapowiadającymi wystąpienie w gospodarce recesji. Oczekiwania inflacyjne minimalnie spadły, do 6,1% z 6,2% miesiąc wcześniej. Chociaż ich poziom wyraźnie obniżył się w porównaniu do ubiegłorocznego szczytu (7,9%), to inflacja nadal wskazywana jest jako główny czynnik przesądzający o niekorzystnej ocenie kondycji gospodarki.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: zły sygnał dla konsumpcji w stefie euro - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: zły sygnał dla konsumpcji w stefie euro - 4

 

POL:

I.Dąbrowski (RPP) powiedział, że publikowane dzisiaj dane o inflacji w maju mogą pokazać spadek poniżej13% r/r. Członek RPP liczy, że również zmiany miesięczne znacząco spowolnią. Jego zdaniem, jeżeli obecne procesy utrzymają się, to pod koniec roku może pojawić się przestrzeń do obniżek stóp procentowych w Polsce.

 

POL:

Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MW na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa (woj. pomorskie, okolice Jeziora Żarnowieckiego).

Reklama

 

POL:

W wykazie prac rządu na 2q23 znalazł się projekt zmiany ustawy o finansach publicznych, który ma dokonać konsolidacji sektora finansów publicznych. W wykazie zapisano m.in., że Fundusz Pomocy oraz inne fundusze utworzone z wolnych środków funduszy BGK zostaną pozbawione możliwości zaciągania nowego długu. Kolejną zmianą ma być modyfikacja Stabilizującej Reguły Wydatkowej (SRW) tak, by nie dopuścić do skokowego spadku wydatków publicznych poprzez wprowadzenie mechanizmu uwzględniania we współczynniku korygującym prognoz wyniku sektora finansów publicznych. W nowej SRW w sposób szczególny mają być traktowane wydatki na cele zbrojeniowe.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama