Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych z kraju i ze świata: Fed pozostaje niezłomny

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych z kraju i ze świata: Fed pozostaje niezłomny | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

USA:

Fed po raz czwarty z rzędu podniósł przedział stopy fed funds o 75pb, do 3,75-4,00%. Skala podwyżki nie była zaskoczeniem, nieco więcej zamieszania spowodowało dodanie do komunikatu zdania mówiącego o tym, że decydując o tempie przyszłych podwyżek stóp, FOMC będzie brać pod uwagę skumulowaną skalę zacieśnienia oraz opóźnienie z jakim podwyżki oddziałują na gospodarkę. Zdanie zinterpretowano jako gołębi zwrot w nastawieniu banku. W efekcie rynek akcji zwyżkował, rentowności obligacji obniżyły się, a dolar zyskał na wartości. Nadzieje na gołębi piwot szybko ostudził J.Powell, który w czasie konferencji prasowej stwierdził, że docelowy poziom stóp procentowych będzie wyższy niż wcześniej oczekiwano, podkreślając jednocześnie, że zasięg podwyżek jest istotniejszą kwestią niż to, jakie powinno być ich tempo. Przypominamy, że projekcje FOMC z września wskazywały na poziom stopy na koniec tego roku w okolicy 4,4% oraz docelowy poziom stóp na poziomie ok. 4,5-4,75% w 2023. J.Powell nie wykluczył, że na posiedzeniu w grudniu skala podwyżki zostanie zmniejszona. Prezes Fed podkreślał, że rynek pracy jest napięty i jak dotąd osłabił się tylko nieznacznie. Odnosząc się do pogorszenia koniunktury na rynku nieruchomości stwierdził, że rynek ten był rozgrzany po pandemii i musi wrócić do równowagi. Po konferencji prasowej indeksy akcji oddały wcześniejsze wzrosty, a rentowności wzrosły powyżej poziomu sprzed publikacji komunikatu. Rynek obecnie oczekuje, że stopa fed funds u schyłku cyklu przekroczy 5%.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed pozostaje niezłomny - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed pozostaje niezłomny - 1

 

POL:

PMI w krajowym przetwórstwie spadł w październiku do 42,0 pkt. (kons. 42,6 pkt., PKO: 43,4 pkt.) z 43,0 pkt. we wrześniu. Ponowna korekta indeksu w dół odzwierciedla przede wszystkim spadek nowych zamówień. Z badania wynika także, że firmy w październiku redukowały popyt na pracę, a poziom zatrudnienia spadał w tempie najszybszym od 2,5 roku. Subindeks produkcji szósty miesiąc z rzędu pozostawał poniżej progu neutralnego, a tempo spadku pogłębiło się. Październikowa ankieta PMI sugeruje, że istotny rozdźwięk między PMI a bieżącymi odczytami produkcji może częściowo wynikać z uruchamiania w Polsce nowych inwestycji zagranicznych (greenfields), niewrażliwych w tej fazie rozruchu produkcji na spadek popytu. Więcej na ten temat w Makro Flash: Stagflacyjne dylematy pogłębiają się.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed pozostaje niezłomny - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed pozostaje niezłomny - 2

Reklama

 

POL:

Agencja Moody’s w aktualizacji raportu analitycznego dotyczącego Polski napisała, że stabilna perspektywa ratingu Polski odzwierciedla ocenę agencji, że ryzyka dla profilu kredytowego kraju są zrównoważone, pomimo podwyższonej ekspozycji na ryzyko geopolityczne, w tym w sferze bezpieczeństwa. Zdaniem agencji napięte relacje z UE są negatywnym czynnikiem dla ratingu (credit negative), a długotrwałe wstrzymanie wypłat środków w ramach Funduszu Odbudowy i Odporności UE stwarza ryzyko w dół dla prognoz w obszarze wzrostu PKB i wskaźników fiskalnych. Agencja spodziewa się, że ryzyko polityczne utrzyma się w Polsce na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas. W scenariuszu bazowym Moody’s nie zakłada konfrontacji militarnej z udziałem NATO, jednak jakikolwiek atak militarny (lub cyberatak o znaczących reperkusjach) na Polskę, skutkować będzie natychmiastowym negatywnym działaniem względem ratingu. Wśród czynników, które mogą skutkować podwyższeniem ratingu Moody’s wskazuje szybszą od aktualnych prognoz odbudowę bilansu sektora publicznego w połączeniu z solidnymi perspektywami wzrostu PKB w średnim terminie. Dodatkowo, wycofanie niekorzystnych zmian w otoczeniu instytucjonalnym w Polsce, związanych z kwestiami praworządności, które prowadziłoby do normalizacji relacji z UE, również byłoby pozytywne dla oceny kredytowej. Negatywna presja na rating Polski mogłaby się z kolei pojawić, gdyby pozycja fiskalna rządu pogorszyła się znacząco lub gdyby wzrost PKB wyraźnie spowolnił w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii oraz względem bazowych prognoz. Moody’s obecnie prognozuje, że w 2023 PKB spadnie o 0,2% a deficyt sektora general government wzrośnie do 3,8% PKB.

 

POL:

L.Kotecki z RPP powiedział, że oczekiwanie jednocyfrowej inflacji na koniec przyszłego roku jest w jego ocenie myśleniem życzeniowym. Zdaniem członka RPP inflacja wymknęła się spod kontroli i żeby ją sprowadzić do jednocyfrowego poziomu potrzebne są dodatkowe działania, na dyskusję nad którymi liczy na posiedzeniu 9 listopada. L.Kotecki dodał, że bez tarczy antyinflacyjnej szczyt inflacji w lutym wyniesie 24%. Poinformował, że nie otrzymał jeszcze najnowszej projekcji inflacji NBP, o której zarysach w poniedziałek wspomniała w publicznym wystąpieniu wiceprezes NBP M.Kightley. Według niej szczyt wzrostu cen będzie przypadać na pierwsze miesiące 2023, od marca inflacja ma zacząć silnie spadać, a na koniec przyszłego roku ma być jednocyfrowa.

 

POL:

Według badania CBOS Polacy coraz silniej odczuwają skutki wzrostu cen. Obecnie odsetek respondentów, którzy silnie lub bardzo silnie odczuwają inflację wzrósł do 86%, a jeszcze w kwietniu wynosił ok. 2/3. W ciągu ostatniego półrocza bardzo wyraźnie wzrósł odsetek respondentów odczuwających jej skutki w bardzo dużym stopniu (aż o 24 pp), zmniejszył się natomiast odsetek odczuwających je w niewielkim stopniu (z 33% do 13%).

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed pozostaje niezłomny - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed pozostaje niezłomny - 3

 

USA:

Według danych ADP zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło w październiku o 239 tys., wobec 192 tys. miesiąc wcześniej, najmocniej w rozrywce i zakwaterowaniu (o 210 tys.) oraz handlu i transporcie (o 84 tys.). Dane pokazują niejednolity obraz rynku pracy - wzrost zatrudnienia koncentrował się w przedsiębiorstwach zatrudniających od 50 do 249 pracowników, z kolei dalszy spadek dotyczył przetwórstwa przemysłowego (o 20 tys.). Dynamika wynagrodzeń pracowników, którzy nie zmieniali zatrudnienia, nieznacznie spowolniła względem września, do 7,7% r/r (z 7,8%), a tych podejmujących nową pracę obniżała się trzeci miesiąc z rzędu, sygnalizując słabnięcie presji płacowej, choć wzrost płac pozostał na dwucyfrowym poziomie 15,2% r/r. Odczyt ADP, potwierdzający wciąż relatywnie dobrą koniunkturę na rynku pracy, nie przekonał Fedu do gołębiego piwotu. Więcej informacji mogą dostarczyć dane BLS o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, które zostaną opublikowane w piątek.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed pozostaje niezłomny - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed pozostaje niezłomny - 4

 

EUR:

PMI dla przetwórstwa w październiku spadł do 46,4 pkt. (z 48,4 pkt. we wrześniu) i był nieco niższy niż wstępny szacunek. Wskaźnik dla Niemiec obniżył się do 45,1 pkt. (z 47,8) i był aż o 0,6pkt. niższy niż wstępnie szacowano. PMI obniżył się we wszystkich analizowanych państwach strefy euro, a jedynie w Irlandii jego wartość przekraczała neutralny poziom 50 pkt. Badanie wskazuje na gwałtowny spadek nowych zamówień, w tempie notowanym w przeszłości tylko podczas GFC i w szczycie pandemii. W konsekwencji obniżyła się też produkcja oraz zakupy komponentów, a czas dostaw powrócił w okolice długookresowej średniej, wskazując na złagodzenie napięć podażowych. Mocno spadały też zaległości produkcyjne, jednak utrzymał się lekki wzrost zatrudnienia. Oczekiwania na najbliższe 12 miesięcy pozostają pesymistyczne, gorsze były tylko na początku pandemii Covid. PMI wskazuje, że na początku 4q22 europejski sektor wytwórczy znajduje się w recesji - sektor zmaga się z rosnącymi kosztami, w szczególności energii, oraz spadającym globalnym popytem.

Reklama

 

POL:

Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą realizacji projektu jądrowego we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse Nuclear. Zgodnie z projektem uchwały preferowana lokalizacja elektrowni to Lubiatowo-Kopalino. Według premiera M.Morawieckiego koszt budowy pierwszego projektu jądrowego w Polsce wyniesie ok. 20 mld USD, a obecnie zabezpieczone jest finansowanie na początkowe etapy inwestycji. POL: Prezydent A.Duda podpisał ustawę o maksymalnych cenach energii dla gospodarstw domowych, sektora MŚP i samorządów. W 2023 gospodarstwa domowe po przekroczeniu limitów zapłacą za prąd nie więcej niż 693 PLN za MWh, a samorządy i MŚP - 785 PLN za MWh.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama