Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wiosenne przesilenie

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wiosenne przesilenie  | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu obniżyła się do 5,3% (PKO i kons.: 5,3%) z 5,4% w marcu, wynika z szacunku MRiPS. Liczba bezrobotnych spadła w ciągu miesiąca o 23 tys. do 823,7 tys., zgodnie ze wzorcem sezonowym. Ministerstwo poinformowało, że wśród zarejestrowanych bezrobotnych było 16,3 tys. obywateli Ukrainy (o tysiąc mniej niż w marcu) i stanowili oni 2% ogólnej liczby bezrobotnych. Sytuacja na krajowym rynku pracy jest stabilna, z bezrobociem bliskim historycznym minimom i nie oczekujemy jej istotnego pogorszenia.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wiosenne przesilenie  - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wiosenne przesilenie  - 1

 

GER:

Produkcja przemysłowa w marcu obniżyła się o 3,4% m/m po wzroście o 2,1% m/m w lutym. Głębszy od oczekiwań miesięczny spadek produkcji był konsekwencją słabości sektora motoryzacyjnego – produkcja tej branży obniżyła się o 6,5% m/m, odwracając wzrost o 6,9% m/m z lutego. Ponadto odnotowano głębokie spadki produkcji maszyn i urządzeń (o 3,4% m/m) oraz w budownictwie (o 4,6% m/m). W ciągu miesiąca produkcja w branżach energochłonnych obniżyła się o 3,3% m/m, i była aż o 12,9% niższa niż w marcu 2022, kiedy wzrost cen energii po ataku Rosji na Ukrainę był wciąż relatywnie niewielki. Pomimo rozczarowującego wyniku za marzec, w całym 1q23 produkcja wzrosła o 2,5% q/q. Dane o produkcji nie pokazały aż tak głębokiego tąpnięcia, jak nowe zamówienia za analogiczny okres, część negatywnej niespodzianki mogła być też konsekwencją mechanizmu odsezonowania. W ujęciu r/r (dane nieodsezonowane, ale skorygowane o liczbę dni roboczych) produkcja wzrosła o 1,8% po wzroście o 0,7% w lutym i była zgodna z oczekiwaniami.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wiosenne przesilenie  - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wiosenne przesilenie  - 2

Reklama

 

EUR:

Wskaźnik Sentix, który mierzy zaufanie inwestorów, obniżył się w maju do -13,1 pkt. z -8,7 pkt. w kwietniu, a jego spadek był głębszy od oczekiwań. Pogorszenie nastrojów odzwierciedla przede wszystkim gorsze oczekiwania, chociaż w porównaniu z poprzednim miesiącem pogorszyły się też oceny bieżące. Dane wskazują na osłabienie wiary w solidne ożywienie europejskiej gospodarki, która co prawda uniknęła zimą katastrofy wywołanej przez niedobory energii, ale perspektywy jej wzrostu pozostają bardzo niepewne.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wiosenne przesilenie  - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wiosenne przesilenie  - 3

 

POL:

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda 15 czerwca wyrok w sprawie C-520/21, dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu CHF. Rzecznik generalny TSUE wydał w lutym opinię w tej sprawie. Jego zdaniem, jeśli unieważnienie umowy kredytowej nastąpiło ze względu na nieuczciwe warunki, to konsumenci mogą dochodzić od banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych, natomiast banki nie mają analogicznego prawa. Opinia rzecznika nie stanowiła jednak ostatecznego rozstrzygnięcia. Negatywne dla banków rozstrzygnięcie stanowi czynnik ryzyka dla perspektyw akcji kredytowej i wzrostu gospodarczego w Polsce.

 

USA:

Reklama

W co półrocznym raporcie o stabilności systemu bankowego Fed ocenił, że pomimo zdecydowanych działań podjętych przez organy administracyjne w obliczu problemów kilku banków, obawy o perspektywy gospodarcze, jakość kredytów i finansowania mogą skłaniać banki i inne instytucje finansowe do ograniczenia podaży kredytu. Trudniej dostępne i droższe finansowanie może negatywnie wpływać na poziom aktywności gospodarczej. Ryzyko „credit crunch” zostało wskazane jako jedno z głównych krótkoterminowych zagrożeń dla stabilności sektora. Opublikowane także wczoraj wyniki badania oficerów kredytowych potwierdziły, że większość banków planuje zaostrzenie kryteriów kredytowych, uzasadniając to z jednej strony ryzykiem recesji, z drugiej obawami przed odpływem depozytów.

 

CHN:

Kwietniowe dane o handlu zagranicznym pokazały gwałtowny spadek importu (-7,9% r/r) oraz solidny, ale słabszy niż w marcu, wzrost eksportu (8,5% r/r vs 14,8% r/r miesiąc wcześniej). Eksport korzystał głównie z solidnego popytu z południowej Azji, chociaż odnotowany silny wzrost odzwierciedlał także efekt niskiej bazy (lockdown okolic Szanghaju w kwietniu 2022). Słabość importu odzwierciedla spadek cen nośników energii, ale jest także interpretowana jako dowód powolnej odbudowy chińskiego popytu po zniesieniu polityki zero covid.

 

UE-CHN:

Według Financial Times Komisja Europejska proponuje nałożenie sankcji na wybrane chińskie firmy, które wspierają sektor wojskowy w Rosji. Sankcjami miałyby zostać objęte firmy, które wcześniej znalazły się na „czarnej liście” w USA. Są wśród nich spółki technologiczne, takie jak producenci chipów i mikroelektroniki.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama