Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Inflacja HICP w państwach UE w marcu 2022

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Inflacja HICP w państwach UE w marcu 2022 | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

USA:

J.Powell podczas panelu zorganizowanego przez MFW zapowiedział, że Rezerwa Federalna jest gotowa podnieść stopy procentowe o 50pb na posiedzeniu w przyszłym miesiącu, wzmagając wysiłki w walce z gwałtownie rosnącą inflacją. W jego ocenie właściwe jest, aby Fed zacieśniał politykę nieco szybciej niż dotychczas. Zaznaczył, że FOMC podejmuje decyzje podczas każdego spotkania, jednak jego zdaniem podwyżka stóp o 50pb będzie „na stole” w maju. J.Powell zapowiedział, że Fed zamierza podnosić stopy i szybko zbliżać się do poziomów, które są uznane za neutralne (ok.2,4%), a następnie faktycznie zaostrzy politykę, jeśli okaże się to właściwe.

EUR:

Ch.Lagarde zasugerowała, że EBC będzie mniej agresywny niż Fed, jeśli chodzi o stłumienie inflacji, zwłaszcza w świetle narastających zagrożeń dla wzrostu oraz faktu, że presja cenowa w Europie w dużej mierze wynika z ograniczeń podażowych. Powtórzyła, że proces normalizacji polityki będzie nadal „sekwencyjny, elastyczny i stopniowy”. Zgodnie z sugestią z ostatniego posiedzenia EBC, bank zdecyduje w czerwcu w którym miesiącu 3q przestanie skupować obligacje rządowe. Wówczas dokonana zostanie ocena, czy potrzebna jest podwyżka stóp procentowych, jednak musi być ona oparta na napływających danych.

EUR:

Inflacja HICP w strefie euro w marcu wyniosła wg finalnego odczytu 7,4% r/r wobec 5,9% r/r w lutym. Za aż 4,4pp z 7,4% inflacji odpowiadały ceny energii, a za 1,1pp żywność, alkohol i tytoń. Inflacja bazowa wzrosła do 2,9% r/r z 2,7% r/r w lutym. W przypadku odczytów obu zmiennych ostateczny wynik był o 0,1pp niższy niż wskazywały wstępne dane. Inflacja HICP w Polsce wzrosła do 10,2% r/r z 8,1% r/r w lutym, nieco słabiej niż wg metodyki GUS (do 11,0% r/r). W dalszym ciągu inflacja HICP w UE pozostaje zróżnicowana geograficznie (por. wykres na marginesie). Najwyższa występuje w państwach bałtyckich (ok. 15% r/r na Litwie i w Estonii), a najniższa we Francji i Malcie (ok. 5% r/r).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja HICP w państwach UE w marcu 2022 - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja HICP w państwach UE w marcu 2022 - 1

USA:

Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu kończącym się 16 kwietnia wyniosła 184 tys. (kons. 180 tys.). Dane wskazują, że amerykański rynek pracy pozostaje bardzo rozgrzany.

EUR:

Reklama

Wskaźnik koniunktury konsumenckiej w strefie euro w kwietniu wyniósł -16,9 pkt. (kons. -20 pkt.) wobec -18,7 pkt. w marcu. Dane wskazują na niewielki wzrost ufności konsumenckiej po szokowym spadku w marcu do poziomów tylko nieznacznie wyższych niż podczas pierwszych fal pandemii.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama