Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeksy koniunktury z przemysłu wróżą dezinflację

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeksy koniunktury z przemysłu wróżą dezinflację | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

PMI dla przemysłu w listopadzie wzrósł do 43,4 pkt. z 42,0 pkt. Pomimo wzrostu ogólnego indeksu do najwyższego poziomu od 5 miesięcy, szczegóły badania (poszczególne subindeksy) wskazują, że kondycja przetwórstwa pozostaje słaba. Więcej w Makro Flashu: „PMI rośnie, ale w kiepskim stylu”.

 

USA:

Deflator PCE w październiku zgodnie z oczekiwaniami obniżył się do 6,0% r/r z 6,3% r/r we wrześniu, podążając śladem inflacji CPI. Spadła również miara bazowa PCE – do 5,0% r/r z 5,2% r/r. Deflator PCE trzeci raz z rzędu rósł o 0,3% m/m, przy wzrostach cen dóbr nietrwałych (głównie paliw), co zostało tylko częściowo zrekompensowane spadkami cen dóbr trwałych. Deflator bazowy w ciągu miesiąca wzrósł tylko o 0,2% m/m. Zmiany miesięczne okazały się niższe od oczekiwań rynkowych. Miary impetu inflacji bazowej PCE (% m/m po odsezonowaniu) pozostają wysokie, aczkolwiek na przestrzeni ostatnich miesięcy widoczne jest pewne hamowanie.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeksy koniunktury z przemysłu wróżą dezinflację - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeksy koniunktury z przemysłu wróżą dezinflację - 1

 

USA:

Reklama

Dochody i wydatki konsumentów w październiku wzrosły (w ujęciu realnym) odpowiednio o 0,4% m/m i 0,5% m/m. Dochody sukcesywnie osuwają się poniżej przedpandemicznego trendu, a wydatki kształtują się zgodnie z nim (por. wykres na pierwszej stronie). Niedobór dochodów do sfinansowania wydatków jest pokrywany m.in. przez redukcję stopy oszczędności, która w październiku wyniosła 2,3% (drugi najniższy odczyt w historii dostępnych danych). Pandemiczna poduszka oszczędnościowa jest w coraz większym stopniu nadgryzana, a potencjał do dalszego finansowania wydatków kurczy się. W strukturze wydatków obserwujemy stabilizację w przypadku towarów, przy wzrostach nakładów na usługi. W kolejnych miesiącach oczekujemy, że konsumenci będą mieli coraz większe trudności w utrzymywaniu dotychczasowego poziomu konsumpcji. W dalszym ciągu jednak scenariuszem bazowym dla amerykańskiej gospodarki pozostaje relatywnie „miękkie lądowanie”.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeksy koniunktury z przemysłu wróżą dezinflację - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeksy koniunktury z przemysłu wróżą dezinflację - 2

 

USA:

W ubiegłym tygodniu złożonych zostało 225 tys. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Średnia 4-tygodniowa nieznacznie wzrosła, do 229 tys., co oznacza kontynuację rozpoczętego we wrześniu krótkoterminowego trendu wzrostowego. Z kolei liczba ponownych wniosków o zasiłek wyniosła 1,6 mln, rosnąc do najwyższego poziomu od lutego.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeksy koniunktury z przemysłu wróżą dezinflację - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeksy koniunktury z przemysłu wróżą dezinflację - 3

 

USA:

Reklama

W listopadzie liczba planowanych zwolnień wg Raportu Challengera istotnie wzrosła, do 77 tys. z 34 tys. w październiku. Stało się tak głównie za sprawą informacji o 52,7 tys. planowanych zwolnieniach w sektorze technologicznym, co jest najwyższą miesięczną liczbą planowanych zwolnień w branży od początku zbierania danych (2000). Doniesienia medialne sugerują, że to może być dopiero początek zwolnień w sektorze technologicznym. Dane za listopad wskazują na powrót liczby planowanych zwolnień do średniej z poprzedniej dekady.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeksy koniunktury z przemysłu wróżą dezinflację - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeksy koniunktury z przemysłu wróżą dezinflację - 4

 

USA:

ISM dla amerykańskiego przemysłu w listopadzie spadł do 49,0 pkt. z 50,2 pkt. w październiku. Jest to najniższy odczyt indeksu od maja 2020. Dane wskazują na dalsze spowolnienie aktywności – obniżają się subindeksy produkcji i nowych zamówień oraz zatrudnienia. W konsekwencji zmniejsza się skala niezrealizowanych zamówień, a na skutek słabszego popytu maleje również skala wzrostu cen czynników produkcji. Coraz więcej firm wskazuje, że zgromadzone przez nie zapasy są zbyt duże (wzrost subindeksu o 7,1 pkt. w ciągu miesiąca).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeksy koniunktury z przemysłu wróżą dezinflację - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeksy koniunktury z przemysłu wróżą dezinflację - 5

 

USA:

Reklama

PMI dla przetwórstwa w listopadzie potwierdził pierwszy od czerwca 2020 spadek poniżej 50 pkt, do 47,7 pkt. (flash 46,6 pkt.) wobec 50,4 pkt. w październiku. Tak silny ruch wynikał głównie ze znacznego obniżenia się subindeksów produkcji i nowych zamówień. Odnotowano też złagodzenie problemów podażowych i presji kosztowej.

 

GER:

PMI dla przetwórstwa w listopadzie wzrósł do 46,2 pkt. (flash: 46,7 pkt.) z 45,1 pkt. w październiku. Istotna rewizja w dół wskaźnika względem odczytu flash sugeruje, że odpowiedzi firm napływające pod koniec listopada były bardziej pesymistyczne niż z początku miesiąca. Listopadowy raport PMI wskazuje, że niemieccy przetwórcy zmagają się z silnymi spadkami nowych zamówień (w tym eksportowych) oraz produkcji, przy nadal zwiększającym się (choć coraz wolniej) zatrudnieniu. Jednocześnie firmy raportują poprawę sytuacji w łańcuchach dostaw i zmniejszenie natężenia inflacji kosztowej.

 

EUR:

Finalny PMI w przetwórstwie za listopad wyniósł 47,1 pkt. (flash: 47,3 pkt.), co oznacza wzrost wobec 46,4 pkt. w październiku. Odczyt wskazuje na spadki popytu (subindeksy produkcji i nowych zamówień) przy łagodzeniu napięć podażowych i presji kosztowej. Dane sugerują ograniczenie skali spadków europejskiego przetwórstwa, co daje nadzieję, że wpływ kryzysu energetycznego na firmy będzie nieco mniejszy od oczekiwań.

 

EUR:

Reklama

Ch.Lagarde powiedziała, że w obliczu wysokiej niepewności, polityka banków centralnych musi sprzyjać zakotwiczeniu oczekiwań inflacyjnych. Banki centralne powinny zasygnalizować opinii publicznej, obserwatorom i komentatorom, że we wszystkich scenariuszach inflacja szybko powróci do średniookresowego celu. Zdaniem szefowej EBC polityka fiskalna, która jest tymczasowa, celowana i skrojona na miarę może odegrać ważną rolę w złagodzeniu kryzysu energetycznego w Europie. Podkreśliła jednak, że polityka fiskalna, która tworzy nadmierny popyt w gospodarkach o ograniczonej podaży, może zmusić banki centralne do zacieśnienia bardziej, niż jest to konieczne. W jej ocenie, obecnie niektóre środki fiskalne w państwach strefy euro znajdują się niestety w tej drugiej kategorii.

 

GER:

Sprzedaż detaliczna w październiku spadła o 2,8% m/m i 5% r/r. Od marca 2022, kiedy jej poziom osiągnął szczyt, sprzedaż spadła o 6,2%. Dane są potwierdzeniem słabości sektora konsumenckiego w Niemczech – spadku realnych dochodów oraz rekordowo pesymistycznych nastrojów konsumentów (wg badania GfK).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeksy koniunktury z przemysłu wróżą dezinflację - 6Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeksy koniunktury z przemysłu wróżą dezinflację - 6

 

EUR:

Zharmonizowana stopa bezrobocia w październiku w strefie euro wyniosła 6,5%, spadając o 0,1pp względem września, co jest nowym historycznym minimum strefy euro. Stopa bezrobocia w Polsce w październiku pozostała trzeci miesiąc z rzędu na poziomie 3,0% (druga najniższa w UE po Czechach z bezrobociem na poziomie 2,1%).

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeksy koniunktury z przemysłu wróżą dezinflację - 7Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeksy koniunktury z przemysłu wróżą dezinflację - 7

 

POL:

Nadwyżka FUS na koniec 3q22 wyniosła 10,8 mld PLN. W 2022 FUS otrzymał dotację z budżetu państwa w wysokości 26,7 mld PLN Wskaźnik pokrycia bieżących wydatków ZUS wpływami ze składek w trzech pierwszych kwartałach wyniósł 84,8%.

 

SWI:

Inflacja CPI w listopadzie utrzymała się na poziomie 3,0% r/r. Oznacza to kontynuację dezinflacji (szczyt CPI osiągnięty został w sierpniu na poziomie 3,5% r/r). Minimalnie poniżej szczytu z sierpnia jest inflacja bazowa (1,9% r/r).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeksy koniunktury z przemysłu wróżą dezinflację - 8Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeksy koniunktury z przemysłu wróżą dezinflację - 8

Reklama

 

JAP:

Członek zarządu BoJ N.Tamura (w zarządzie od lipca 2022) powiedział, że BoJ powinien „za niedługo” przeprowadzić ocenę prowadzonej polityki pieniężnej, m.in. w kwestii wysokości celu inflacyjnego (obecnie 2%) oraz ram polityki pieniężnej. Zdaniem N.Tamury obecny cel inflacyjny może być za wysoki dla zmagającej się z problemami demograficznymi Japonii. Jest to pierwsza wypowiedź członka zarządu banku sugerująca potrzebę zmian w polityce prowadzonej od poprzedniej oceny w marcu 2021.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama