Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Handel lekarstwem na zmiany klimatyczne

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Handel lekarstwem na zmiany klimatyczne | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Wyniki kwartalnej ankiety NBP nt. sytuacji na rynku kredytowym sugerują, że popyt na kredyt zamarł, za sprawą pogorszenia perspektyw makroekonomicznych i wzrostu stóp procentowych. W 3q22 banki zaostrzyły kryteria udzielania wszystkich rodzajów kredytów i zanotowały spadek popytu we wszystkich segmentach, z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw. Na 4q22 banki zapowiadają dalsze zaostrzanie polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw i gospodarstw domowych oraz oczekują dalszego spadku popytu (z wyjątkiem krótkoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw). Wyniki ankiety wskazują na bardzo skuteczne i silne działanie kanału kredytowego, za pomocą którego podwyżki stóp procentowych oddziałują na gospodarkę.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Handel lekarstwem na zmiany klimatyczne - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Handel lekarstwem na zmiany klimatyczne - 1

 

EUR:

Wskaźnik nastrojów inwestorów Sentix wzrósł w listopadzie zaskakująco mocno, do -30,9 pkt. z -38,3 pkt. w październiku. W porównaniu z poprzednim miesiącem poprawiły się zarówno oceny bieżące, jak i oczekiwania. Poprawa wynika ze złagodzenia obaw związanych z kryzysem energetycznym, po osiągnięciu kompromisu w sprawie energii jądrowej w Niemczech oraz dzięki relatywnie ciepłej pogodzie w październiku, która umożliwiła zapełnienie magazynów gazu. Mimo poprawy, obecny poziom nastrojów w strefie euro i w samych Niemczech wskazuje na recesję.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Handel lekarstwem na zmiany klimatyczne - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Handel lekarstwem na zmiany klimatyczne - 2

Reklama

 

POL:

Rząd chce zastąpić obniżki stawek VAT w ramach tarczy antyinflacyjnej innym mechanizmem, przy utrzymaniu obniżonego VAT dla żywności, wynika z wypowiedzi premiera M.Morawieckiego. Rezygnacja z tarczy jest uzasadniana brakiem akceptacji ze strony Komisji Europejskiej. Rząd zakłada, że ceny ukształtowane przez spółki energetyczne będą buforem przed wzrostem cen dla konsumenta. Jednocześnie premier poinformował, że tak długo, jak się da, rząd chce utrzymać zerowe stawki VAT na żywność.

 

GER:

Produkcja przemysłowa w Niemczech we wrześniu zwiększyła się o 0,6% m/m, wbrew kasandrycznym sygnałom ze strony nowych zamówień, po spadku o 1,2% m/m w sierpniu. Produkcja cały czas podtrzymywana jest przez realizację wcześniejszych zleceń oraz odbicie w motoryzacji. Produkcja w branżach energochłonnych spadła we wrześniu o 0,9% m/m.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Handel lekarstwem na zmiany klimatyczne - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Handel lekarstwem na zmiany klimatyczne - 3

 

EUR:

Reklama

Ch.Lagarde we wpisie z okazji szczytu klimatycznego COP27 podkreśliła, że głównym celem EBC jest utrzymanie stabilnych cen. Aby ten cel osiągnąć, bank musi zrozumieć wszystkie czynniki wpływające na inflację. Jednym z nich są zmiany klimatyczne, biorąc pod uwagę ich ogromny wpływ na gospodarkę. Zdaniem prezes EBC przyspieszenie zielonej transformacji nigdy nie było ważniejsze: rosnące ceny energii pokazały, jak ryzykowne jest uzależnienie od paliw kopalnych. Przejście na bardziej odnawialne źródła energii nie tylko sprawi, że gospodarka stanie się bardziej ekologiczna i samowystarczalna, ale też zmniejszy ryzyko skokowych wzrostów cen energii. W konsekwencji przyszła inflacja będzie niższa i bardziej stabilna. Zdaniem Ch.Lagarde jeśli szybko uda się zredukować emisję gazów cieplarnianych, długoterminowe korzyści gospodarcze znacznie przewyższą krótkoterminowe koszty.

 

ŚWIAT:

Kwestii zmian klimatu poświęcony został też najnowszy raport WTO. Dokument zawiera cztery główne przesłania.

(1) Zmiany klimatyczne stanowią poważne zagrożenie dla dobrobytu i wzrostu gospodarczego ze względu na potencjalne ubytki produktywności, zaburzenia w łańcuchach dostaw oraz uszkodzoną infrastrukturę transportową. Bez znaczącej redukcji globalnych emisji gazów cieplarnianych wiele krajów może stracić swoje przewagi komparatywne, przy czym najbardziej zagrożone są turystyka, rolnictwo i niektóre gałęzie przemysłu.

(2) Handel międzynarodowy jest siłą napędową działań adaptacyjnych do zmian klimatycznych, redukując koszty technologii oraz kluczowych towarów i usług. Jest to szczególnie istotne w przypadku najbardziej wrażliwych gospodarek.

(3) Handel może obniżyć koszty walki ze zmianami klimatu, poprzez wspieranie redukcji emisji gazów cieplarnianych, oraz przyspieszyć przejście na gospodarkę niskoemisyjną. Symulacje WTO sugerują, że zniesienie ceł i środków pozataryfowych na wybrane dobra związane z energią może zwiększyć eksport o 5% do 2030, a wynikający z tego wzrost efektywności energetycznej i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii ograniczyłyby globalne emisje o 0,6%.

Reklama

(4) WTO ocenia, że bez globalnej współpracy w zakresie polityki klimatycznej świat nie osiągnie celu porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie globalnego wzrostu temperatury znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama