Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Budżet odczuwa efekty obniżki podatków

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Budżet odczuwa efekty obniżki podatków | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Budżet państwa po marcu zanotował 12 mld PLN deficytu wobec 47 mln PLN deficytu po lutym. W pierwszym kwartale dochody budżetowe wzrosły o 3,8% r/r (poniżej nominalnego PKB), podczas gdy wzrost wydatków wyniósł 13,6% r/r. Dochody podatkowe spadały o 1,6% r/r, a dochody niepodatkowe rosły o 70,4% r/r (kategoria obejmuje m.in. wpływy z licytacji uprawnień do emisji CO2). Wśród głównych podatków najsłabiej wyglądają wpływy z tytułu PIT – po trzech miesiącach roku odnotowano ich spadek o 29,3% r/r, a w samym marcu wpływy te były ujemne (-2,9 mld PLN), co jest konsekwencją rekordowych zwrotów związanych z obniżkami podatków w ramach Polskiego Ładu. Skumulowane wpływy z VAT wzrosły o 0,9% r/r, a w samym marcu o 40% r/r, co jest wypadkową powrotu do wcześniejszych stawek VAT na nośniki energii przy utrzymaniu obniżonej stawki na żywność. W dalszej części roku wpływy z VAT powinny się w naszej ocenie nadal poprawiać dzięki nominalnemu wzrostowi konsumpcji. Wpływy z CIT rosły w 1q23 o 8,6% r/r, a ich skumulowana wartość za 12 miesięcy była wyższa od wpływów z PIT. Taki stan utrzymuje się od końca 2022 (por. wykres na marginesie). Po stronie wydatkowej MinFin zwraca uwagę na wzrost subwencji oświatowej dla JST, wyższe niż przed rokiem koszty obsługi długu krajowego oraz wydatki na zakup uzbrojenia. Dane za marzec są spójne z naszą całoroczną prognozą fiskalną – w 2023 oczekujemy deficytu wg ESA na poziomie 5,4% PKB. Jego wzrost w porównaniu z 3,7% PKB w 2022 będzie konsekwencją ponoszenia przez rząd kosztów ochrony przed kryzysem energetycznym oraz wydatków zbrojeniowych w otoczeniu słabiej rosnących wpływów podatkowych (m.in. w związku z wolniejszym wzrostem nominalnego PKB i obniżką podatków).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Budżet odczuwa efekty obniżki podatków - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Budżet odczuwa efekty obniżki podatków - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Budżet odczuwa efekty obniżki podatków - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Budżet odczuwa efekty obniżki podatków - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Budżet odczuwa efekty obniżki podatków - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Budżet odczuwa efekty obniżki podatków - 3

 

POL:

Stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu obniżyła się do 5,4% z 5,5% w lutym, potwierdzając wcześniejszy szacunek Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Liczba bezrobotnych obniżyła się o 17,9 tys. względem lutego i była o 6,1% niższa niż przed rokiem. Schłodzenie rynku pracy widoczne jest po stronie ofert pracy, które w ujęciu r/r obniżyły się o 31,3%, najsilniej od początków pandemii. Systematycznie spada natomiast liczba bezrobotnych pozostających bez pracy przez dłużej niż rok, a liczba zwolnień z przyczyn zakładów pracy pozostaje relatywnie stabilna, co dowodzi tego, że pracodawcy są zainteresowani przede wszystkim zapełnianiem istniejących wakatów.

 

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Budżet odczuwa efekty obniżki podatków - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Budżet odczuwa efekty obniżki podatków - 4

POL:

Zmiany cen transakcyjnych w handlu zagranicznym były w styczniu 2023 najbardziej sprzyjające od października 2020 – ceny w imporcie rosły o 10,8% r/r, a w eksporcie o 15,6% r/r. W rezultacie dynamika terms-of-trade wyniosła 4,3% r/r, wskazując, że trwający prawie 2 lata negatywny szok terms-of-trade, kiedy ceny importu rosły szybciej niż eksportu, właśnie przeminął. Dane wpisują się w oczekiwaną przez nas i obserwowaną w danych za 2023 szybką redukcję deficytu handlowego i poprawę na rachunku obrotów bieżących. W konsekwencji poprawiają się fundamenty dla notowań złotego.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Budżet odczuwa efekty obniżki podatków - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Budżet odczuwa efekty obniżki podatków - 5

 

POL:

Nowe zamówienia w przemyśle wzrosły w marcu o 8,8% r/r po spadku o 1,2% r/r w lutym. Od października 2022 motorem wzrostu popytu w przemyśle jest eksport – w marcu nowe zamówienia eksportowe wzrosły o 22,3% r/r, po wzroście o 3,5% r/r miesiąc wcześniej. Branże eksportowe, w szczególności motoryzacja, są jasnym punktem polskiego przetwórstwa, a wzrost polskiego eksportu opiera się spowolnieniu w globalnej gospodarce.

 

SWE:

Reklama

Riksbank podniósł główną stopę procentową o 50pb do 3,5%. Wkomunikacie zaznaczono, że trwająca dezinflacja opiera się przede wszystkim na spadkach cen energii, podczas gdy inflacja bazowa w pierwszych miesiącach roku kształtowała się powyżej prognozy banku. Najnowsza, prognozowana ścieżka stóp została zrewidowana w górę i wskazuje na jeszcze jedną podwyżkę o 25pb w czerwcu lub we wrześniu. Inflacja w marcu wyniosła 8,0% r/r, a inflacja bazowa 8,9% r/r i w ocenie Riksbanku nie ma jeszcze wyraźnych oznak, że presja kosztowa i cenowa słabnie na wczesnych etapach łańcucha produkcji. Ze względu jednak na spadek cen energii oraz słabnący popyt oczekuje się, że inflacja bazowa (CPIF z wyłączeniem energii) powróci w pobliże 2% r/r w 2024, a inflacja CPIF na koniec 2023.

 

EUR:

L. de Guindos (EBC) ocenił, że wzrost gospodarczy w 1q23 jest możliwy, co należy ocenić pozytywnie, ponieważ jeszcze w grudniu ubiegłego roku scenariusz bazowy EBC zakładał techniczną recesję. Wiceprezes EBC powtórzył, że inflacja bazowa, która znajduje się ostatnio w centrum zainteresowania banków centralnych, jest znacznie bardziej „lepka” niż inflacja ogółem. C.Herodotou (bank centralny Cypru) stwierdził z kolei, że ostatnie napięcia na rynkach finansowych mogą mieć dodatkowy wpływ na warunki finansowania i muszą być uwzględniane przy podejmowaniu decyzji z zakresu polityki pieniężnej.

 

USA:

Zamówienia na dobra trwałe w marcu wzrosły o 3,2% m/m po spadku o 1,2% m/m w lutym, silniej od oczekiwań, było to jednak skutkiem cechujących się dużą zmiennością zamówień w lotnictwie. Zamówienia na dobra trwałe z wyłączeniem środków transportu wzrosły natomiast o0,3%m/m po spadku o 0,3% m/m miesiąc wcześniej, wskazując na umiarkowany popyt inwestycyjny w gospodarce.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama