Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw: jedyne zaskoczenie w tej rundzie danych

|
selectedselectedselected
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw: jedyne zaskoczenie w tej rundzie danych | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poznaliśmy niemal wszystkie czerwcowe dane. Przed nami jeszcze tylko sprzedaż detaliczna i M3. Wyniki były raczej konsensusowe. Brak (w większości) zaskoczeń nie oznacza, że nie można napisać długiego komentarza do danych, co udowadniamy poniżej.

 

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw: 0,2% r/r

To chyba jedyne zaskoczenie w tej rundzie danych. Zarówno konsensus jak i nasza prognoza wynosiły 0,4% r/r. Na nasze wytłumaczenie mamy wykres poniżej. Tak słaby wynik czerwcowego zatrudnienia jest anomalią na tle zachowania zatrudnienia w analogicznym miesiącu w poprzednich latach.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw: jedyne zaskoczenie w tej rundzie danych - 1Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw: jedyne zaskoczenie w tej rundzie danych - 1

Nie ma tu jednego winowajcy. Spadki zatrudnienia w ujęciu m/m widoczne były w niemal każdej branży, co też nie jest typowym sezonowym zachowaniem.

Reklama

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw: jedyne zaskoczenie w tej rundzie danych - 2Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw: jedyne zaskoczenie w tej rundzie danych - 2

Literki legendy oznaczają odpowiadające im sekcje PKD.

Możemy więc wykluczyć jakieś kwestie specyficzne dla danych sekcji i wiązać słabe zatrudnienie ze słabością gospodarki jako całości. Przypominamy, że za nami słaby I kw. i niewiele lepiej zapowiadający się II kw. jeśli chodzi o wzrost PKB. Zmiana przeciętnego zatrudnienia od początku roku wpisuje się w takie rozumowanie.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw: jedyne zaskoczenie w tej rundzie danych - 3Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw: jedyne zaskoczenie w tej rundzie danych - 3

Innym czynnikiem, który potencjalnie mógłby wpływać negatywnie na poziom zatrudnienia, mogły być stosunkowo wysokie płace. Tu roczna dynamika od dawna utrzymuje się na wysokim poziomie. Zdecydowanie wyższą wagę przypisywalibyśmy jednak temu, że firmy pesymistycznie oceniają bieżący jak i przyszły popyt i nie decydują się na zatrudnienie.

Dla tych, którzy wolą patrzeć na optymistyczną stronę życia przypominamy, że dane o przeciętnym zatrudnieniu idą w ostatnich miesiącach w kontrze do danych o stopie bezrobocia. Ta niezmiennie pozostaje na historycznie niskich poziomach.

Reklama

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw: jedyne zaskoczenie w tej rundzie danych - 4Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw: jedyne zaskoczenie w tej rundzie danych - 4

Skoro stopa bezrobocia utrzymuje się nisko można pomyśleć, że jednak problemem nie jest popyt na pracę, a fakt, że nie ma kogo zatrudniać. Byłoby to jednak błędne myślenie. Wyraźnie widać słabnący popyt na pracę w ostatnich kwartałach (tu znamy dane jedynie do I kw. ale wydaje się, że można bezpiecznie ekstrapolować to zachowanie).

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw: jedyne zaskoczenie w tej rundzie danych - 5Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw: jedyne zaskoczenie w tej rundzie danych - 5

Źródło: GUS

​W takim układzie łatwiej prognozować jak zachowywać ​będzie się zatrudnienie w przyszłości. Wraz z nadchodzącym ożywieniem ​(a każdy kolejny kwartał powinien już być lepszy) powinno ono odbijać.

Zobacz także: Inflacja w Polsce w lipcu - oto wskaźnik, który wróży szybki spadek!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama