Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prosto z rynku: Stopniowe hamowanie gospodarki w 4Q 2022

|
selectedselectedselected
Prosto z rynku: Stopniowe hamowanie gospodarki w 4Q 2022 | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych przyspieszył w listopadzie do 1,6% r/r z 0,7% r/r miesiąc wcześniej. Dane te przewyższyły nasze oczekiwania (0,7% r/r), jak i konsensus prognoz (0,3% r/r). Po oczyszczeniu danych z sezonowości sprzedaż wzrosła o 2,0% m/m, co oznacza, że odrobiła z nadwyżką straty z października, gdy spadła o 1,3% m/m. 

 

Zauważmy, że wolne tempo wzrostu r/r sprzedaży detalicznej wynika w dużym stopniu z efektu wysokiej bazy odniesienia z ub. roku. Niemniej spadające płace w ujęciu realnym wraz z wygaśnięciem prokonsumpcyjnego oddziaływania napływu uchodźców z Ukrainy i wysokimi stopami procentowymi oddziałują negatywnie na sprzedaż. W naszej opinii sytuacja w handlu w 4Q 2022 mogła być gorsza zważywszy na inflację i koszty finansowania, niemniej oczekiwania dla tego sektora, zwłaszcza dla I poł. 2023 r. przedstawiają się pesymistycznie. Na ten okres zakładamy, że sprzedaż będzie spadać w ujęciu r/r, za sprawą jeszcze silniej niż w 4Q 2022 obniżających się płac realnych, zmian w wakacjach kredytowych i utrwalania się wpływu wysokich stóp procentowych. Co prawda spowolnienie inflacji w listopadzie br. poprawia nieco nastroje konsumpcyjne, aczkolwiek nie zniweluje to negatywnego wpływu spadających realnych dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych. Warto nadmienić, że dane o sprzedaży detalicznej nie obejmują usług, które naszym zdaniem najbardziej odczują wpływ wysokiej inflacji. Stąd zakładamy, że konsumpcja w sektorze gospodarstw domowych towarów i usług w cenach stałych według rachunków narodowych będzie spadała r/r w 1Q i 2Q 2023.

Prosto z rynku: Stopniowe hamowanie gospodarki w 4Q 2022 - 1Prosto z rynku: Stopniowe hamowanie gospodarki w 4Q 2022 - 1

 

Reklama

Dane o produkcji budowlano-montażowej również zaskoczyły pozytywnie. Jej dynamika przyspieszyła w listopadzie do 4,0% r/r z 3,9% r/r w październiku. To znacznie lepszy wynik niż nasze oczekiwania oraz konsensus rynkowy. W samym listopadzie, eliminując wpływ czynników sezonowych, produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 2,5% m/m. To kolejny miesiąc pozytywnej niespodzianki w danych z tego sektora, co wskazuje, że budownictwo będzie miało korzystniejszy wkład do PKB niż dotychczas szacowaliśmy. Najsilniej rosła produkcja przedsiębiorstw realizujących prace budowlane specjalistyczne (+8,6%) oraz wznoszących obiekty inżynierii lądowej i wodnej (+6,9% r/r). Wskazuje to na wysoką aktywność w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, co wiąże się zapewne ze zbliżającym się końcem rozliczenia środków z minionej perspektywy finansowej UE i finalizacją projektów inwestycyjnych finansowanych w jej ramach. Czynnik ten może wesprzeć wyniki produkcji budowlanej w 1Q 2023, jednak powinien stopniowo wygasać. Negatywne trendy, zgodnie z oczekiwaniami, widoczne są w zakresie budowy budynków, gdzie produkcja spadła o 4,2% r/r. Wysoka inflacja, wysoki koszt finansowania oraz spadek dostępności kredytu negatywnie wpływa na budownictwo mieszkaniowe i sytuacja ta utrzyma się także w najbliższych kwartałach. Końcówka roku w sektorze budowlanym kształtować się będzie zatem nieco lepiej niż szacowaliśmy, jednak perspektywy na 2023 rok pozostają niekorzystne. Regres w budownictwie mieszkaniowym, z powodów wspomnianych powyżej, a także przejściowy okres pomiędzy starą a nową perspektywą finansową Unii Europejskiej, w połączeniu z pogorszeniem dostępności części surowców i materiałów po wybuchu wojny w Ukrainie, będą ograniczały skale inwestycji budowlanych.

 

Zestaw danych za listopad z handlu, przemysłu i budownictwa jak na razie wskazują na scenariusz stopniowego wyhamowania wzrostu gospodarczego, aczkolwiek I poł. 2023 r. będzie naszym zdaniem trudniejsza, a w 1Q 2023 spodziewać możemy się nawet spadku r/r PKB. Przyczyniać się do tego będzie nadal wysoka inflacja, niemniej większość członków Rady Polityki Pieniężnej przywiązuje dużą wagę do perspektyw wzrostu gospodarczego i rynku pracy, stąd naszym zdaniem trudno będzie o znalezienie większości dla dalszych podwyżek stóp procentowych w tym cyklu. Tym bardziej, że większość członków znajdzie argumenty za utrzymaniem podejścia „wait-and-see" w drugim z rzędu obniżeniu się w listopadzie deflatora sprzedaży detalicznej i w spadku oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych w grudniu.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama