Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozy krótkoterminowe - maj 2023 [inflacja, PMI, sprzedaż, podaż pieniądza, przemysł, PPI, zatrudnienie, płace, bezrobocie]

|
selectedselectedselected
Prognozy krótkoterminowe - maj 2023 [inflacja, PMI, sprzedaż, podaż pieniądza, przemysł, PPI, zatrudnienie, płace, bezrobocie] | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wstępny odczyt inflacji zaskoczył w dół. Głównym winowajcą były ceny żywności. Ten miesiąc powinien też przynieść odpowiedź na to jak wygląda ogólny stan krajowej gospodarki, widziany oczami PKB. My spodziewamy się tu całkiem sporego spadku (-1,3% r/r). Konsensus nieco mniejszego, choć są też prognozy na zero.

 

Data

Publikacja

Okres

mBank

Rynek

Poprzednio

Komentarz

02.05

PMI (pkt.)

kwi

46,5

47,9

48,3

Spadek przemysłowych PMI we Francji i Niemczech i prognozowany słaby wynik produkcji przemysłowej - razem składa się to w prognozę spadku nastrojów w krajowym przemyśle

~05.0525.05

Stopa bezrobocia (%)

kwi

5,3

5,3

5,4

Sezonowość nieco mniej agresywnie zbija wskaźnik. 

15.05

Saldo obrotów bieżących (mln EUR)

mar

4460

2411

2586

Eksport: 12,2% r/rImport: -15,5% r/rPomimo zakładanego lekkie odbicia w imporcie, to wciąż jego roczna dynamika może szokować. Wpływa m.in. baza z zeszłego roku.

15.05

Inflacja (% r/r)

kwi

15,0

15,0

16,1

Flash GUS: 14,7% r/r.Nasz komentarz pod linkiem.

15.0531.05

PKB (% r/r)

1Q

-1,3

-0,8

2,3

Inwestycje: 3% r/rKonsumpcja: -2,9% r/r

22.05

Zatrudnienie (% r/r)

kwi

0,2

0,3

0,5

Lekki spadek m/m. Prognoza spójna z tym co widzimy w zatrudnieniu w ostatnich miesiącach (w dół).

22.05

Płace (% r/r)

kwi

10,4

12,1

12,6

W tym miesiącu nie powinniśmy widzieć dodatków inflacyjnych w górnictwie czy energetyce (wrócą w kolejnych).

22.05

Produkcja przemysłowa (% r/r)

kwi

-4,7

-3,3

-2,9

Spora różnica dni roboczych (na minus)  i powrót przetwórstwa przemysłowego do trendu. Łącznie składa sie to w spory minus na produkcji. Musimy jednak przyznać, że tu prognozy były dość rozstrzelone.

22.05

PPI (% r/r)

kwi

7,0

7,0

10,1

Wskaźniki cenowe opadają. Wyższe ceny ropy naftowej zrekompensował kurs USDPLN. Momentum zmian cen uspokoiło się na mniej więcej zero. To sprawia, że szybko lecimy do zera.

23.05

Produkcja budowlano-montażowa (% r/r)

kwi

-2,5

1,8

-1,5

W przypadku budowlanki skala rozrzutu naszych prognoz była największa. Od minusów po spory plus. Poszliśmy w negatywny scenariusz, za którym przemawia różnica dni roboczych i zakładane przez nas trendy w budowlance (mimo kilku dobrych miesięcy, jednak w dół).

23.05

Sprzedaż detaliczna realnie (% r/r)

kwi

-9,1

-8,0

-7,3

Spory minus, w dużej mierze za sprawą bazy z zeszłego roku (zakupy przez i dla uchodźców). Ryzyka rozkładają się w obie strony. Z jednej: to nie była nasza najniższa prognoza z szeregu wariantów, sprzedaż lubiła zaskakiwać ostatnio w dół. Z drugiej: zwroty PIT, 14 emerytura, efekty Wielkanocy i handlowa niedziela przed majówką mogą tu namieszać (in plus).

24.05

Podaż pieniądza M3 (% r/r)

kwi

6,4

6,6

6,5

Brak przesłanek do zakładania przyspieszenia akcji kredytowej. Czynnikiem kreacji pozostaną aktywa zagraniczne netto. Depozyty pod wpływem zwrotów podatku, lecz w mniejszym stopniu niż poprzednio.

Zaskoczenie w dół na inflacji upewni RPP w przekonaniu, że prowadzona polityka pieniężna (brak zmian stóp) jest adekwatna. Nie spodziewamy się, by pojawiały się w komunikacie po majowym posiedzeniu, czy w trakcie późniejszej konferencji prezesa NBP, jakiekolwiek zawahania w tej kwestii.

Będzie to działać w obie strony. Zarówno trudno spodziewać się by prezes NBP jakkolwiek skłaniał się do zaostrzenia polityki (skoro nie skłania się w tym kierunku od wielu miesięcy), tak samo nie oczekujemy, by zapowiedział ewentualne luzowanie. Konferencja odbędzie się jeszcze przed danymi o PKB, więc RPP nie będzie mogła "przestraszyć się" ewentualnym spadkiem. Nawet jednak przy sporym zaskoczeniu w dół, przeciwko większemu fermentowi na kolejnym posiedzeniu (czerwiec), będzie oddziaływać jednak wciąż wysoka inflacja, w tym utrzymująca się wysoko inflacja bazowa. W skrócie: status quo. Rynek będzie sobie wyceniał co chciał w rytm danych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama