Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozy krótkoterminowe - kwiecień 2022 [PMI, Inflacja, Płace, Zatrudnienie, Bezrobocie, PPI, Przemysł, Podaż pieniądza, Sprzedaż]

|
selectedselectedselected
Prognozy krótkoterminowe - kwiecień 2022 [PMI, Inflacja, Płace, Zatrudnienie, Bezrobocie, PPI, Przemysł, Podaż pieniądza, Sprzedaż] | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przed nami pierwszy miesiąc, w którym zobaczymy wpływ agresji Rosji na Ukrainę w twardych krajowych danych. Najciekawsza wciąż pozostaje inflacja, szczególnie, że jesteśmy w naszej prognozie znacząco powyżej konsensusu (11,0% r/r vs 10,1% r/r). Spodziewamy się też bardziej agresywnego ruchu ze strony RPP (stopy procentowe w górę o 75pb., konsensus oczekuje +50pb.).

Data

Publikacja

Okres

mBank

Rynek

Poprzednio

Komentarz

01.04

PMI (pkt.)

mar

51,3

53,1

54,7

Jesteśmy dużo większymi pesymistami niż konsensus prognoz. Choć wskaźniki dla strefy euro ruszyły się tylko nieznacznie, to oceniamy, że polscy producenci zareagują silniej. Powodem jest wzrost niepewności w związku z wojną, wzrost cen materiałów, czy potencjalne problemy z brakami pracowników. W odwrotnym kierunku działać będzie wydłużenie czasu dostaw (na + dla indeksu).

~05.0426.04

Stopa bezrobocia (%)

mar

5,3

5,3

5,5

Nie ma co nadmiernie kombinować. Popyt na pracę na razie nie maleje, a nawet wręcz przeciwnie. Sytuacja sprzyja wyrejestrowaniom, a GUS może podnosić szacunki siły roboczej. Sezonowość gra z tym trendem do jednej bramki.

13.04

Saldo obrotów bieżących (mln EUR)

lut

-2000

-1907,5

64

Modele wskazują na rozszerzenie deficytu na rachunku handlowym. Odpada spory transfer netto z UE (taka sezonowość).

15.04

Inflacja (% r/r)

mar

11,0

10,1

8,5

Skokowo podrożała żywność (warzywa w tym pomidory, mięso wieprzowe i drobiowe, kontynuacja poprzednich trendów na pieczywie oraz nabiale), co składa się na ~+2,5% m/m. Paliwa ~+30% m/m. Duże wzrosty cen paliw to też pewnie dostosowanie na nieregulowanych nośnikach energii (obstawiamy ~+3% m/m). Cześć kategorii bazowych wykazuje szczyt dynamiki miesięcznej w styczniu (a więc standard), część nie zatrzymuje się (dużo mniej typowo). Stąd też inflacja bazowa rośnie dość żwawo do 7,0% (poprzednio 6,7%).

21.04

Zatrudnienie (% r/r)

mar

1,9

2,3

2,2

Korygowaliśmy prognozę przeciętnego zatrudnienia o możliwe odpływy części pracowników z Ukrainy (nowo zatrudnionych jeszcze nie będzie widać). Głównie w kategoriach: transport, budownictwo i przetwórstwo przemysłowe.

21.04

Płace (% r/r)

mar

9,6

10,4

11,7

Ewentualne zmiany w zatrudnieniu nie powinny jeszcze wpływać na płace (umowy negocjowane głównie w lutym). Przeciętne wynagrodzenie wciąż w okolicy zakładanego trendu na ten rok.

21.04

Produkcja przemysłowa (% r/r)

mar

7,2

12,1

17,6

Nieustannie powtarzamy, że wybicie produkcji przemysłowej wysoko ponad trend z ostatnich miesięcy jest nie do utrzymania w dłuższym okresie. Będziemy obserwować powrót do trendu - część uwzględniliśmy w tej prognozie. Do tego dochodzą problemy w niektórych fabrykach (brak komponentów z Ukrainy), które zatrzymywały produkcję. 

21.04

PPI (% r/r)

mar

18,0

17,6

15,9

Wszystko w górę po rozpoczęciu wojny. Wskaźnik roczny ratuje efekt bazowy z poprzedniego roku. Bez niego byłoby bardzo blisko 20%.

22.04

Produkcja budowlano-montażowa (% r/r)

mar

10,8

15,2

21,2

Wysokie roczne dynamiki z pierwszych miesięcy roku wydają się być nie do utrzymania. Coraz więcej czarnych chmur rysuje się na horyzoncie, m.in. ceny materiałów (te z już wysokich poziomów sprzed wojny jeszcze podskoczyły) i braki pracowników. W miesięcznych danych zobaczymy to jednak głównie później (tu dużą rolę grają opóźnienia).

22.04

Sprzedaż detaliczna realnie (% r/r)

mar

9,2

9,0

8,1

Trudny miesiąc do prognozowania ze względu na nagromadzenie jednorazowych efektów. Spore wzrosty zakupów żywności i artykułów kosmetycznych (dla uchodźców + "na wypadek wojny"). Skok cen paliw powinien skutkować też spadkiem sprzedaży realnej (nominalne wydatki z kart są wyżej, ale nie w takiej skali w jakiej obserwowaliśmy wzrost cen).

25.04

Podaż pieniądza M3 (% r/r)

mar

7,5

7,7

8,0

Kreacja pieniądza od strony kredytu powinna zwalniać. Interwencje walutowe mogły wprowadzić dodatkowe środki do systemu. Ciekawa – jak zwykle – będzie struktura płynności (gotówka vs depozyty) i reakcje depozytów terminowych na stopy procentowe.

Kwietniowe posiedzenie RPP niemal na pewno przyniesie kolejną podwyżkę stóp. Pytanie tylko w jakiej skali - my zakładamy ruch o 75pb, konsensus ekonomistów to 50pb.

Wybuch wojny krótkoterminowo pogorszył bilans ryzyka zarówno w kwestii inflacji jak i wzrostu gospodarczego. Tyle tylko, że efekt inflacyjny jest natychmiastowy, a na efekt realny trzeba będzie nieco dłużej poczekać (a napływ uchodźców łata sporo ryzyk w krótkim terminie). W krótkim terminie efekt inflacyjny jest dodatkowo naszym zdaniem znacząco niedoszacowany. Spływ danych realnych z kolei jest na tyle opóźniony, że 1) gospodarka spada z wysokiego konia w I kwartale oraz 2) władze monetarne będą przez najbliższe miesiące miały przeświadczenie o bardzo dobrym stanie gospodarki. Drzwi do dalszych podwyżek stóp procentowych stoją otworem. W dalszym ciągu uważamy, że dowiezienie bardziej znaczących podwyżek niż docelowe 5,5% będzie bardzo trudne, ale do 5,50% jest jeszcze trochę miejsca (obecnie 3,5%). W tym momencie konsensus ekonomistów na marcową inflację wynosi 10,1%. Uważamy, że inflacja będzie wyższa (o powodach piszemy w tabelce powyżej), co pociągnie za sobą w górę również krótkoterminowe oczekiwania ekonomistów i w przeciągu tygodnia ukształtuje się nowy konsensus: 75pb.

W sferze realnej w tym miesiącu szukać będziemy głównie efektów związanych z wojną - jak zareagowała produkcja, czy skala przestojów w związku z brakiem materiałów, zablokowania części eksportu i trudności ze znalezieniem pracowników będzie widoczna już w tym miesiącu. Do tego dochodzi też ogólna niepewność, która rzutuje negatywnie na nowe przedsięwzięcia. Wpływ w odwrotnym kierunku powinniśmy zobaczyć w przypadku sprzedaże detalicznej. Tu głównym pytaniem jest to na ile będzie on trwały oraz jak napływ uchodźców zmieni strukturę sprzedaży w dłuższym terminie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama