Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Producenci i konsumenci spodziewają się jeszcze wyższej inflacji - kolejne firmy planują podnieść ceny!

|
selectedselectedselected
Producenci i konsumenci spodziewają się jeszcze wyższej inflacji - kolejne firmy planują podnieść ceny! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2021r., podobnie jak przed miesiącem, wzrósł o blisko 2 punkty. Presja inflacyjna nie słabnie i utrzymuje się od dziewięciu miesięcy. Początkowo wzrosty wskaźnika miały umiarkowany charakter i związane były głównie z lokalnym wzrostem kosztów. Od kilku miesięcy dołączyły czynniki podażowe o charakterze globalnym, co w połączeniu ze spodziewanym wyższym popytem - odłożonym w okresach kolejnych lockdownów a skumulowanym po odmrożeniu gospodarki, może istotnie przyspieszyć spiralę inflacyjną.

Nieustająco od kilku miesięcy nasilają się oczekiwania inflacyjne wyrażane przez przedstawicieli kadry zarządzającej przedsiębiorstw sektora przemysłowego. Przewaga odsetka firm planujących w najbliższych miesiącach podnieść ceny nad odsetkiem firm planujących obniżki sięgnęła w maju br. 22 procent.

Przed rokiem dokładnie taka sama przewaga odnosiła się do firm zamierzających obniżyć ceny

Spośród 22 branż jedynie producenci odzieży nie planują w najbliższym czasie podwyżek. W pozostałych branżach przeważają te, które planują ceny podnosić. Najsilniejszą skłonność do podnoszenia cen wyrażają przedstawiciele: przetwórstwa ropy naftowej, przemysłu chemicznego, przetwórstwa metali kolorowych oraz producenci tworzyw sztucznych.

Tendencja ta ma wyraźny związek ze znaczącym wzrostem cen surowców na światowych rynkach

Wskaźnik cen surowców publikowany przez IMF rośnie od połowy ub. roku, zaś w ostatnich miesiącach wzrosty te wyraźnie przyspieszyły. Najsilniej w ciągu ostatniego roku podrożały surowce energetyczne, metale kolorowe i rzadkie - ich ceny wzrosły o blisko 70%. Coraz większy odsetek przedsiębiorstw wskazuje na braki w dostawach poszczególnych surowców, co jest jednym z powodów drożyzny na rynkach surowcowych. Na brak dostępności surowców i innych komponentów niezbędnych do produkcji w kwietniu br. wskazywało około 20% ankietowanych menadżerów z firm przetwórstwa przemysłowego.

Drożejące surowce spowodowały wzrost cen importu oraz wyższe ceny producentów

Średnioroczny wzrost cen PPI w kwietniu przekroczył 4% i w kolejnych miesiącach należy spodziewać się jego dalszego wzrostu.

Reklama

Drożeje również żywność. W ciągu ostatniego roku surowce żywnościowe zdrożały średnio o ponad 30%.

Wraz z ożywieniem gospodarki rośnie wykorzystanie mocy produkcyjnych, co bezpośrednio przekłada się na wyższe ceny napraw, konserwacji i zakupu części zamiennych 

Czynniki te bezpośrednio powodują wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych

W efekcie nie słabną obawy przedstawicieli gospodarstw domowych o stabilność cen w najbliższej przyszłości. Aż 90% badanych w kwietniu br. konsumentów spodziewa się wzrostu inflacji, czego blisko 30% uważa, że ceny będą rosły szybciej niż do tej pory.

W dalszym ciągu rośnie rentowność obligacji skarbu państwa, co zagraża stabilności cen w dłuższym horyzoncie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Tematy

popyt podaż obligacje indeksowane inflacją inflacja bazowa inflacja w Polsce inflacja CPI inflacja co to co to jest inflacja inflacja 2020 co to inflacja ile wynosi inflacja 2018 inflacja definicja inflacja polska inflacja gus gus inflacja wenezuela inflacja polska inflacja inflacja w polsce wykres inflacja kosztowa nbp inflacja inflacja popytowa inflacja w wenezueli inflacja to gus inflacja 2020 inflacja 2020 gus producenci producenci mebli szczepionki covid producenci producenci mebli do salonu producenci okien polscy producenci polscy producenci obuwia producenci drzwi polscy producenci odzieży damskiej polscy producenci obuwia damskiego ze skóry polscy producenci odzieży producenci kostki brukowej producenci rowerów producenci mebli kuchennych producenci mebli tapicerowanych producenci mebli w polsce polska bielizna producenci armatura łazienkowa producenci kurtki damskie producenci polscy polscy producenci mebli producenci opon ranking producenci pościeli polscy producenci rowerów producenci filmowi producenci kart graficznych producenci materacy ranking producenci zabawek konsument definicja konsument konsument krd konsument kc kim jest konsument kto to jest konsument konsument a klient konsument to info konsument przeciętny konsument konsument definicja marketing krd konsument świadomy konsument kult konsument e-konsument konsument synonim co to jest konsument klient a konsument konsument w rozumieniu kodeksu cywilnego konsument krzyżówka odstąpienie od umowy konsument konsument krd pl konsument biologia kto to konsument konsument kodeks cywilny obligacje skarbowe indeksowane inflacją
Reklama
Reklama