Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Procedura nadmiernego deficytu wisi nad Polską! Rynek długu gwałtownie zmienił kierunek

|
selectedselectedselected

Po silnym zwrocie na rynku dłużnych papierów skarbowych, wtorkowa sesja przyniosła chwilę wytchnienia. W konsekwencji obserwowaliśmy cofnięcie rynkowych stóp, tak za granicą jak i w Polsce. W kalendarzu świeciło raczej pustkami, a krajowi inwestorzy zaczynają uważniej spoglądać w stronę Rady Polityki Pieniężnej. Z uwagi na dzisiejsze posiedzenie postanowiliśmy napisać tekst o ciałach odpowiedzialnych za ustawianie policy mix w kraju.

Procedura nadmiernego deficytu wisi nad Polską! Rynek długu gwałtownie zmienił kierunek
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Co nas dzisiaj czeka?

Głównym punktem dnia będzie decyzja RPP (nie wiadomo, o której godzinie). Nie spodziewamy się zmian stóp procentowych. Materiał dowodowy na posiedzenie nie jest specjalnie jastrzębi, więc trudno też spodziewać się, aby grono to zdecydowało się na dalsze zaostrzenie retoryki. Być może nawet otwierają się drzwi do zaskoczeń w drugą stronę, o czym piszemy w poniższym tekście. To jednak głównie scenariusz przejściowy, bo ostatecznie w marcu również nic się nie wydarzy, ale RPP może trochę pomruga do rządu. 

Dzień kończymy wystąpieniami Bowmanna oraz Barkina z Fed.

 

Trudne miesiące współpracy RPP z rządem

Rząd pcha, RPP hamuje. Tak w skrócie można podsumować obecne policy mix lub przynajmniej próby jego osiągnięcia. Główną osią debaty są podwyżki płac oraz tarcze anty-inflacyjne. W tym drugim przypadku rząd może się spotkać z oczekiwaniami RPP, a przynajmniej takie oczekiwania są chyba formułowane. To otwierałoby na chwilę drogę do szybkich obniżek stóp. Gra pomiędzy rządem i RPP może być na tyle ciekawa, że zanim dojdzie do marcowego posiedzenia, wycenią się na nim obniżki stóp. A potem nie zostaną dostarczone, bo nie o tarcze inflacyjne się rozejdzie tylko o brak powrotu inflacji do celu w średnim horyzoncie.

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Polska: Widoczne jest ryzyko, że wraz z powrotem fiskalnych reguł UE, Polska będzie objęta procedurą nadmiernego deficytu - powiedziała podczas Credit Outlook Warsaw 2024 analityczka agencji ratingowej Fitch, Małgorzata Krzywicka. (PAP)
     
  • Polska: Plan finansowy Funduszu Pomocy na 2024 rok zakłada środki w wysokości 4,35 mld zł - podano w ocenie skutków regulacji projektu ustawy przedłużającej pomoc dla obywateli Ukrainy do 30 czerwca. Oszacowano, że kwota niezbędna do pokrycia wydatków może wynieść 1,865 mld zł ponad plan na 2024. W innym przypadku niezbędna może okazać się emisja obligacji BGK - napisano. (PAP)
     
  • Strefa euro: Długoterminowe (horyzont 3-letni) oczekiwania inflacyjne wzrosły w grudniu do 2,5% wobec 2,4% w poprzednim badaniu. W horyzoncie rocznym odnotowaliśmy spadek do 3,2% wobec 3,5% poprzednio. 

 

Reklama

procedura nadmiernego deficytu wisi nad polska rynek dlugu gwaltownie zmienil kierunek grafika numer 1procedura nadmiernego deficytu wisi nad polska rynek dlugu gwaltownie zmienil kierunek grafika numer 1

procedura nadmiernego deficytu wisi nad polska rynek dlugu gwaltownie zmienil kierunek grafika numer 2procedura nadmiernego deficytu wisi nad polska rynek dlugu gwaltownie zmienil kierunek grafika numer 2

 

 

 

Przy okazji warto odnotować wypowiedź ze strony Schnabel, której zdaniem ostatnia prosta do celu inflacyjnego może okazać się najtrudniejsza. Jedna z najbardziej jastrzębich członków w Radzie Prezesów stwierdziła, że inflacja w usługach pozostaje lepka, zaś rynek pracy odporny. Na rynku obserwujemy również poluzowanie warunków finansowych w wyniku agresywnej wyceny obniżek stóp procentowych. Dodatkowo pojawiły się ryzyka dla inflacji towarowej w postaci wydarzeń na Morzu Czerwonym. Wszystko to, jej zdaniem, sugeruje ostrożność w dostosowaniu stanowiska polityki pieniężnej.

Reklama

 

  • Niemcy: Grudniowa produkcja przemysłowa spadła o 1,6% m/m, podczas gdy konsensus zakładał jej spadek o 0,4% m/m. Z drugiej strony dane za listopad zrewidowano w górę do -0,2% m/m wobec pierwotnego odczytu -0,7% m/m. W całym roku odnotowaliśmy spadek o blisko 5%, tylko nieco lepiej wypadła produkcja po wyłączeniu sekcji budowlanej i energetycznej. 

 

procedura nadmiernego deficytu wisi nad polska rynek dlugu gwaltownie zmienil kierunek grafika numer 3procedura nadmiernego deficytu wisi nad polska rynek dlugu gwaltownie zmienil kierunek grafika numer 3

procedura nadmiernego deficytu wisi nad polska rynek dlugu gwaltownie zmienil kierunek grafika numer 4procedura nadmiernego deficytu wisi nad polska rynek dlugu gwaltownie zmienil kierunek grafika numer 4

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama