Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Premier Morawiecki: „wierzę, że złoty się umocni do końca roku”

|
selectedselectedselected
Premier Morawiecki: „wierzę, że złoty się umocni do końca roku” | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po wczorajszej decyzji FOMC, o której szerzej piszemy poniżej (na teraz wygląda to trochę na 50:50 jeśli chodzi o szanse na kolejną podwyżkę w tym roku, nam wciąż bliżej do scenariusza, że ona się nie wydarzy), dziś kontynuacja tygodnia z bankami centralnymi. Według oczekiwań rynkowych czeka nas seria podwyżek stóp procentowych. Decyzję podejmą banki centralne ze Szwajcarii (konsensus oczekuje podwyżki stóp z 1,75% do 2%), Szwecji (podwyżka z 3,75% do 4%), Norwegii (z 4% do 4,25%), Wielkiej Brytanii (z 5,25% do 5,50%) i Turcji (z 25% do 30%). Do tego dojdą też dane z Polski, gdzie GUS poda wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej za sierpień. Wczorajsze dane z rynku pracy i produkcji przemysłowej były w większości zgodne z konsensusowymi oczekiwaniami.

W przypadku sprzedaży detalicznej spodziewamy się wyniku -2,9% r/r (w cenach stałych, konsensus wynosi -3,8% r/r). Konsument się budzi, co naszym zdaniem powinno być już widoczne w danych.

W produkcji budowlano-montażowej obstawiamy 2,5% r/r (konsensus oczekuje tyle co poprzednio, czyli 1,1% r/r). Nasza prognoza to lekki plus zarówno w ujęciu m/m jak i r/r. Skoro lekki, tzn. że niewiele zmienia się w budowlance, w porównaniu do poprzednich miesięcy.

Gdyby komuś było jeszcze mało danych makro, będzie mógł rzucić okiem na publikacje z USA. Tam zaplanowane są odczyty indeksu Phily Fed, liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych, indeksu wskaźników wyprzedzających Conference Board i sprzedaży domów na rynku wtórnym. Na dokładkę w strefie euro zaplanowano wystąpienie C. Lagarde (EBC).

Zobacz także: Konferencja prezesa Fed Jerome Powella. Zapomnij o obniżkach stóp w USA - kurs dolara mocno zyskuje

 

USA: Pauza Fed. Co dalej?

Reklama

Po wakacjach Rezerwa Federalna nie zaskoczyła uczestników rynku i utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Choć w komunikacie obyło się bez istotniejszych zmian, to nie brakowało ciekawych smaczków. Wniosek? Fed zabrzmiał bardziej jastrzębio, co rynek natychmiast wychwycił. Choć ryzyka wzrosły, nasza prognoza sugerująca brak dalszych podwyżek stóp w tym cyklu zostaje podtrzymana.

 

 

 

Polska: Gdzie to ożywienie?

Szukającym sygnałów ożywienia raczej ciężko będzie je znaleźć w sierpniowych danych o produkcji przemysłowej. Również dane o zatrudnieniu wpisują się we wciąż relatywnie słaby obraz krajowej gospodarki. Więcej optymizmu mogą przynieść dopiero dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej. Szczególnie, że konsumenta wciąż wspierają silne płace.

 

Garść newsów makroekonomicznych

Morawiecki: "Wakacje kredytowe będą przedłużone na cały przyszły rok, będzie jednak kryterium dochodowe" - oświadczył premier.

Reklama

"Będziemy stosowali kryterium dochodowe; nie chcemy, aby mogli z nich skorzystać ci bardziej zamożni, bardziej majętni, ci, których stać na spłatę" - powiedział szef rządu telewizji Polsat News. Jak dodał, polecił opracowanie kryteriów dochodowych, które "będą sprawiedliwe i pomogą polskim rodzinom".

"Ten próg jest teraz opracowywany przez Komisję Nadzoru Finansowego" - dodał premier.

 

Morawiecki: "Wierzę, że złoty się umocni do końca roku. Tak będziemy się starać kształtować naszą policy mix, naszą politykę regulacyjną, monetarną, która należy do kompetencji banku centralnego, ale i fiskalną, finansową, by złotówka była mocna" - powiedział w Polsat News premier Mateusz Morawiecki. (PAP Biznes)

 

Wnorowski: "Lekcja płynąca z reakcji kursu walutowego może sugerować, że obecnie bardziej potrzebne są stopniowe działania w polityce pieniężnej" - powiedział członek RPP dla Bloomberga.

Reklama

 

Polska: We wrześniu 2023 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł - 20,3 a i był o 2,0 p. proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał GUS.

Premier Morawiecki: „wierzę, że złoty się umocni do końca roku” - 1Premier Morawiecki: „wierzę, że złoty się umocni do końca roku” - 1

Źródło: GUS (link)

 

Polska: W opublikowanych wynikach koniunktury konsumenckiej można znaleźć też oczekiwania inflacyjne - te po raz kolejny się obniżyły, ale wciąż pozostają wysoko ponad celem inflacyjnym NBP.

Reklama

Twitter Post

 

Polska: Bank Gospodarstwa BGK sprzedał cztery serie obligacji FPC za 1,9 mld zł, przy popycie 2,5 mld zł - podał bank w komunikacie. Emisję przeprowadzono na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama