Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Popyt netto na kredyty przedsiębiorstw w dalszym ciągu na minusie

|
selectedselectedselected

W czwartym kwartale 2023 r. popyt netto na kredyty przedsiębiorstw w dalszym ciągu wyraźnie spadał (procent netto -20%; zob. tabela przeglądowa). Do spadku popytu na kredyt przyczyniły się głównie wyższe stopy procentowe ogłaszane przez banki we wszystkich czterech największych gospodarkach strefy euro oraz niższy poziom inwestycji w środki trwałe, zgodny ze spadkiem popytu netto na kredyty długoterminowe.

Popyt netto na kredyty przedsiębiorstw w dalszym ciągu na minusie
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zapotrzebowanie na finansowanie zapasów i kapitału obrotowego wpłynęło pozytywnie na popyt na kredyty

Z kolei zapotrzebowanie na finansowanie zapasów i kapitału obrotowego wpłynęło nieznacznie pozytywnie na popyt na kredyty. Chociaż odsetek netto banków zgłaszających spadek był znacznie mniejszy niż najniższy w historii poziom w drugim kwartale 2023 r. (-42%), ponowny spadek przyczynił się do znacznych spadków netto popytu na kredyty w poprzednich czterech kwartałach.

Spadek popytu netto był zgodny z oczekiwaniami banków. W I kwartale 2024 r. banki po raz pierwszy od II kwartału 2022 r. spodziewają się niewielkiego wzrostu netto popytu na kredyty dla firm.

Popyt netto na kredyty mieszkaniowe i konsumpcyjne w dalszym ciągu spadał (procent netto odpowiednio -26% i -7%; patrz tabela przeglądowa). Zarówno w przypadku kredytów mieszkaniowych, jak i kredytów konsumenckich, głównymi czynnikami powodującymi spadek popytu był ogólny poziom stóp procentowych i zaufanie konsumentów, przy czym perspektywy rynku mieszkaniowego również wywierały znaczną presję na spadek popytu na kredyty mieszkaniowe.

 

Zobacz także: Nowe wiadomości z gospodarki Polski! Mogą przesądzić o wzroście

 

Spadki netto zaobserwowano w czterech największych gospodarkach strefy euro

Reklama

 W przypadku obu kategorii kredytów spadek netto był bardziej umiarkowany niż w poprzednim kwartale (-45% dla kredytów mieszkaniowych i -12% dla kredytów konsumenckich), ale w przypadku kredytów mieszkaniowych był bardziej znaczący niż oczekiwano. W I kwartale 2024 r. banki spodziewają się, po raz pierwszy od I kwartału 2022 r., wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe, przy jednoczesnym dalszym spadku popytu na kredyty konsumenckie.

 

unknown.jpgunknown.jpg

Źródło: https://www.ecb.europa.eu

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny (European Central Bank - ECB). Siedzibą ECB jest Frankfurt nad Menem. Głównym zadaniem banku jest ustalanie i prowadzenie wspólnej polityki monetarnej w strefie euro oraz utrzymanie siły nabywczej euro, a tym samym zapewnienie stabilności cen w strefie euro.


Reklama
Reklama