Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ponad 22,5 tys. wniosków o mediację w PKO Banku Polskim!

|
selectedselectedselected
Ponad 22,5 tys. wniosków o mediację w PKO Banku Polskim! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Od uruchomienia programu ugód dla kredytobiorców frankowych, klienci złożyli ponad 22,5 tys. wniosków o mediację.
  • 80 proc. spraw, które zakończyły się już w Sądzie Polubownym przy KNF, zostało sfinalizowane podpisaniem ugody.
  • Ugoda zakłada konwersję kredytu na PLN, tak jakby od początku był to kredyt złotowy, a koszty całego procesu pokrywa bank.

Klienci złożyli dotąd ponad 22,5 tys. wniosków o mediację. 80 proc. spraw, które zakończyły się w Sądzie Polubownym przy KNF finalizowane jest podpisaniem ugody. Prawie 10 tys. mediacji zakończyło się pozytywnie, z czego ugoda została podpisana w prawie 8 tys. przypadkach, a pozostałe czekają na sfinalizowanie. Na mediacje przed Sądem Polubownym przy KNF czeka kolejne 5,5 tys. wniosków. Propozycja PKO Banku Polskiego jest wygodną i pewną alternatywą wobec długotrwałej i kosztownej drogi sądowej. Już ponad 25 proc. umów frankowych, które spełniają warunki, zostało zgłoszonych przez klientów do procesu mediacji. Od 4 października osoby, które mają kredyt mieszkaniowy we frankach szwajcarskich, mogą składać wnioski o objęcie procesem mediacji przed Sądem Polubownym. Ugody pozwalają klientom uwolnić się od ryzyka walutowego – kredyt zostaje przekształcony, tak jakby od początku był kredytem złotowym.

- Cieszymy się, że program ugód uruchomiony przez bank 4 miesiące temu przynosi wymierne rezultaty przede wszystkim dla naszych klientów zdejmując z nich ryzyko kursowe. Systematycznie rośnie liczba wniosków o mediację – dziś obejmują ponad 25 proc. umów frankowych, które spełniają warunki skorzystania z programu. Uzgodnienie i akceptacja przez obie strony warunków ugody to zazwyczaj jedno spotkanie mediacyjne. Potwierdza to, że w porównaniu do niepewnej drogi sądowej, propozycja PKO Banku Polskiego jest wygodna i bezpieczna dla klientów – podkreśla Piotr Mazur, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego 

Cały proces, w tym spotkania mediacyjne, odbywa się zdalnie, a kredytobiorcy w oddziale pojawiają się tylko raz – w momencie podpisania ugody. Prawie 90 proc. kredytobiorców złożyło swoje wnioski o mediację poprzez serwis transakcyjny iPKO, co jest potwierdzeniem, że klienci chętniej korzystają z kanałów zdalnych. Uzgodnienie i akceptacja warunków przez obie strony odbywa się najczęściej podczas jednego spotkania mediacyjnego, które trwa około godziny. Rozwiązanie przygotowane przez bank pozwala na zawarcie ugody w krótszym czasie niż w przypadku rozstrzygnięć przed sądami powszechnymi. Proces ugodowy, od złożenia wniosku przez kredytobiorcę do podpisania ugody w oddziale, trwa średnio 49 dni – najkrótszy proces zakończył się w 14 dni.

Propozycja PKO Banku Polskiego zakłada konwersję waluty kredytu na PLN, tak jakby od początku był kredytem złotowym. Rozwiązanie jest proponowane klientom indywidualnym, których kredyt mieszkaniowy był udzielony we frankach szwajcarskich i którzy nadal ten kredyt spłacają. Warunkiem skorzystania z tej formy pomocy jest kredyt wzięty na własne cele mieszkaniowe. W trakcie postępowania mediacyjnego przed Sądem Polubownym przy KNF klient pozna wszystkie parametry finansowe propozycji, w tym wysokość salda po konwersji oraz kwotę ewentualnej nadpłaty, którą zwróci mu bank. Status swojej sprawy w każdej chwili można sprawdzić na stronie KNF: https://statusmediacji.knf.gov.pl. Proces jest bezkosztowy i przyjazny dla klienta. Koszty sądowe mediacji ponosi bank.

Wszystkie szczegóły rozwiązania proponowanego przez PKO Bank Polski znajdują się na stronie internetowej: www.pkobp.pl/ugoda-kredyt-walutowy 

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski

PKO Bank Polski

Niekwestionowany lider polskiego sektora bankowego. W 2019 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 4,03 mld zł a wartość aktywów sięgnęła 348 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,2 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2019 r. miała 4,2 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. Efektywna realizacja strategii wzrostowej sprawiła, że PKO Bank Polski jest najcenniejszą spółką notowaną na GPW w Warszawie.


Reklama
Reklama