Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polska: dane z rynku pracy bez większej historii

|
selectedselectedselected
Polska: dane z rynku pracy bez większej historii | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dane z rynku pracy za marzec z sektora przedsiębiorstw nie przyniosły większych niespodzianek. Lekkim zaskoczeniem w dół mógł być co najwyżej słabszy od oczekiwań wynik zatrudnienia, płace były w konsensusie. Korzystamy więc z "nudnego" odczytu i mniej skupiamy się na tym co w marcu wydarzyło się na rynku pracy, a bardziej myślimy o tym co wydarzyć się może.

 

Zatrudnienie: 0,5% r/r

Konsensus wynosił 0,6% r/r. Taki wynik oznacza spadek przeciętnego zatrudnienia w ujęciu miesięcznym o niecałe 10 tys. etatów - wyjąwszy okres pandemii, to dawno niewidziany wynik jak na marzec.

Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 1Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 1

Nie jest to wypadek przy pracy, ani np. wynik relatywnie dobrego lutego. Wręcz przeciwnie, luty również wypadł słabo na tle poprzednich lat. Dane z zatrudnienia są po prostu spójne z obrazem całej gospodarki, który wyłania się z realnych danych. Pierwszy kwartał to w naszych prognozach okres z najniższymi odczytami - jak widać znalazło to też swoje przełożenie na dane o zatrudnieniu. Z drugiej strony, nie można zgubić ogólnego obrazu rynku pracy, nawet w obliczu nieco słabszych danych z kilku miesięcy. Wciąż niska stopa bezrobocia, wysokie płace i mimo wszystko relatywnie wysokie zatrudnienie - tak ten obraz wygląda.

Reklama

Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 2Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 2

Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 3Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 3

 

Przeciętne wynagrodzenie: 12,6% r/r

Pisaliśmy w swoich komentarzach do prognoz, że marzec może być szczególnie podatny na niespodzianki, tymczasem wynik podany przez GUS był niemal w konsensusie (konsensus wyniósł 12,5% r/r). Chcielibyśmy, by było to oznaką doskonałości prognoz ekonomistów, ale raczej nie jest. Ot, przypadek.

Nasza prognoza była nieco wyższa (12,8% r/r). Zakładaliśmy większą skalę premii w górnictwie i energetyce - te były widoczne w danych, ale w mniejszej skali niż w lutym (zakładaliśmy odwrotną relację).

Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 4Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 4

Reklama

Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 5Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 5

W przetwórstwie przemysłowym, handlu i budownictwie dane nie przyniosły większej historii. Najwięcej zadziało się w transporcie (zaskoczenie w górę, na razie nie jesteśmy w stanie ustalić powodów, ale nie muszą one leżeć w realnym świecie - może to być równie dobrze problem odsezonowania po sporym skoku w marcu zeszłego roku) i w kategorii administracja i działalność wspierająca (korekta po bardzo dobrym lutym).

Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 6Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 6

Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 7Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 7

Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 8Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 8

Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 9Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 9

Reklama

Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 10Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 10

Rzut oka na momentum pozwala stwierdzić, że utrzymuje się ono na wciąż wysokim poziomie (do niego jeszcze wrócimy):

Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 11Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 11

Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 12Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 12

Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 13Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 13

Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 14Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 14

Reklama

Nie byłoby dobrego komentarza do danych o wynagrodzeniach bez spojrzenia na płace realne. Inflacja w marcu była niższa w porównaniu do lutego, co zdeterminowało lekkie odbicie na płacach realnych. Tu dno już pewnie za nami - wszystko za sprawą bazy w inflacji.

Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 15Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 15

Co dalej?

Najciekawszym pytaniem z rynku pracy na ten moment jest w naszej ocenie to, jak długo może utrzymywać się presja płacowa. Czy osiągnęliśmy już szczyt na miesięcznych miarach, jak daleko za/przed tym szczytem jesteśmy? Spójrzmy na odsezonowane momentum po raz drugi (tym razem na nieco dłuższą próbę):

Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 16Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 16

Widać niewiele, ale widać już "coś". Mianowicie regularnie wyższe dynamiki m/m płac w ostatnich miesiącach w porównaniu do miesięcy z wielu poprzednich lat. W poszukiwaniu szczytu, taki wykres jednak nie nada się na zbyt wiele - zbyt dużo tu skoków i dołków. Uśrednijmy (do 6 miesięcznej średniej):

Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 17Polska: dane z rynku pracy bez większej historii - 17

Reklama

Widać więcej. Szczyt na momentum już za nami, ale miesięczny wzrost płac pozostaje regularnie stosunkowo wysoko. Mówiąc inaczej momentum jest po szczycie i opada. Czy nadal będzie opadać i do jakiego poziomu? Tu zdaje się, że wyznacznikiem będzie zachowanie realnej gospodarki - dzisiejsze słabnięcie wzrostu płac jest spójne ze słabnięciem gospodarki. Wraz z budowaniem się ożywienia w końcu roku, można spodziewać się, że płace również zaczną ponownie nabierać rozpędu. Perspektywy dla inflacji? Łagodnie mówiąc - nie najlepsze. Ryzyko, że wejdziemy w ożywienie ze stosunkowo wysoką inflacją (daleko poza celem) i wciąż silnym momentum na płacach jest naszym zdaniem wysokie. Jeśli inflacja trochę zawróci dając też asumpt do zwiększenia realnych wydatków, to po prostu dezinflacji (znaczącej, wynikającej z czegoś więcej niż bazy) przy tych stopach nie będzie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama