Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Podsumowanie wydarzeń ekonomicznych minionego tygodnia – działo się!

|
selectedselectedselected
Podsumowanie wydarzeń ekonomicznych minionego tygodnia – działo się! | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja CPI w Polsce zmniejszyła się w czerwcu do 11,5% r/r wobec 13,0% w maju, kształtując się poniżej konsensusu rynkowego (11,8%) i zgodnie z naszą prognozą. GUS opublikował częściowe dane nt. struktury inflacji zawierające informacje o tempie wzrostu cen w kategoriach „żywność i napoje bezalkoholowe”, „nośniki energii” oraz „paliwa”.

Spadek inflacji miał szeroki zakres i został odnotowany we wszystkich wspomnianych wyżej kategoriach: „żywność i napoje bezalkoholowe” (17,8% r/r w czerwcu wobec 18,9% w maju), „nośniki energii” (18,0% wobec 20,4%) oraz „paliwa” (-18,0% wobec -9,5%). W kierunku zmniejszenia inflacji oddziaływał także spadek inflacji bazowej, która zgodnie z naszymi szacunkami obniżyła się w czerwcu do 10,9% r/r wobec 11,5% w maju, wskazując na stopniowe zmniejszanie się presji inflacyjnej. Dostrzegamy istotne ryzyko w dół dla naszej prognozy, zgodnie z którą inflacja obniży się w całym 2023 r. do 11,8% wobec 14,3% w 2022 r. Nasz zrewidowany scenariusz inflacji przedstawimy w najbliższej MAKROmapie.

Podsumowanie wydarzeń ekonomicznych minionego tygodnia – działo się! - 1Podsumowanie wydarzeń ekonomicznych minionego tygodnia – działo się! - 1

 

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja w strefie euro zmniejszyła się w czerwcu do 5,5% r/r wobec 6,1% w maju, kształtując się poniżej konsensusu rynkowego (5,6%) i zgodnie z naszą prognozą. Spadek inflacji wynikał przede wszystkim z niższej dynamiki cen nośników energii, żywności oraz dóbr przemysłowych, podczas gdy przeciwny wpływ miała wyższa dynamika cen usług oraz wzrost inflacji bazowej (5,4% r/r w czerwcu wobec 5,3% w maju). Tym samym mimo spadku inflacji ogółem, inflacja bazowa pozostaje na podwyższonym poziomie, co wskazuje na utrzymującą się silną presję inflacją w strefie euro. Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą w kolejnych miesiącach obserwowany będzie spadek inflacji i w grudniu br. ukształtuje się ona na poziomie 3,5%. Uważamy jednak, że na podwyższonym poziomie pozostanie inflacja bazowa, która do końca III kw. br. będzie kształtować się powyżej 5%.

Reklama

Podsumowanie wydarzeń ekonomicznych minionego tygodnia – działo się! - 2Podsumowanie wydarzeń ekonomicznych minionego tygodnia – działo się! - 2

 

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z amerykańskiej gospodarki. Inflacja PCE zmniejszyła się w maju do 3,8% r/r wobec 4,3% w kwietniu. Spadek został odnotowany również w przypadku inflacji bazowej PCE (4,6% wobec 4,7%). Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że zmniejszyło się miesięczne odsezonowane tempo wzrostu zarówno cen ogółem (0,1% m/m w maju wobec 0,4% w kwietniu), jak i cen bazowych (0,3% wobec 0,4%), co wskazuje na oznaki słabnącej presji inflacyjnej w amerykańskiej gospodarce. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również trzeci szacunek amerykańskiego PKB w I kw., zgodnie z którym jego tempo wzrostu sprowadzone do wymiaru rocznego zostało zrewidowane w górę do 2,0% wobec 1,3% w drugim szacunku. Na zwiększenie tempa wzrostu PKB złożyły się wyższe wkłady eksportu netto i konsumpcji oraz niższe wkłady zapasów, inwestycji i wydatków rządowych. Trzeci szacunek potwierdził, że głównym źródłem wzrostu amerykańskiego PKB w I kw. była konsumpcja prywatna, podczas gdy w IV kw. były to zapasy. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również dane o zamówieniach na dobra trwałe, które zwiększyły się w maju o 1,7% m/m wobec wzrostu o 1,2% w kwietniu, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (-1,1%). Bez uwzględnienia środków transportu miesięczna dynamika zamówień na dobra trwałe zwiększyła się w maju do 0,6% wobec -0,6% w kwietniu. Jednocześnie dynamika zamówień na cywilne dobra kapitałowe zwiększyła się w maju do 2,1% r/r wobec 1,9% w kwietniu. Jej trzymiesięczna średnia ruchoma pozostaje jednak w wyraźnym trendzie spadkowym, co w naszej ocenie wskazuje na dalsze pogorszenie perspektyw inwestycji w USA. W zeszłym tygodniu opublikowane zostały dane o sprzedaży nowych domów, która zwiększyła się do 763 tys. w maju wobec 680 tys. w kwietniu. Uwzględniając opublikowane dwa tygodnie temu dane o pozwoleniach na budowę, rozpoczętych budowach i sprzedaży domów na rynku wtórnym wskazuje to na wzrost aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również wyniki badań koniunktury. Indeks Conference Board zwiększył się w czerwcu do 109,7 pkt. wobec 102,5 pkt. w maju, wskazując na silną poprawę nastrojów amerykańskich gospodarstw domowych. Wzrost indeksu wynikał zarówno ze zwiększenia jego składowych zarówno dla oceny bieżącej sytuacji, jak i oczekiwań. Na poprawę nastrojów amerykańskich konsumentów wskazał także finalny indeks Uniwersytetu Michigan (64,4 pkt. w czerwcu wobec 59,2 pkt. w maju i 63,9 pkt. we wstępnym szacunku). Ubiegłotygodniowe dane z amerykańskiej gospodarki stanowią wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu gospodarczego w USA spowolniło w II kw. 2023 r. do 1,8%. Jednocześnie wskazują one na ryzyko w górę dla naszego scenariusza, zgodnie z którym Fed zakończył już cykl podwyżek stóp procentowych.

 

Indeks Ifo obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców reprezentujących przetwórstwo, budownictwo, handel i usługi zmniejszył się w czerwcu do 88,5 pkt. wobec 91,5 pkt. w maju, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (90,8 pkt.). Spadek indeksu wynikał ze zmniejszenia jego składowych zarówno dla oceny bieżącej sytuacji jak i oczekiwań. Pogorszenie koniunktury odnotowano we wszystkich analizowanych działach: przetwórstwie, usługach, handlu i budownictwie. Prognozujemy, że kwartalna dynamika PKB w Niemczech zwiększyła się w II kw. do 0,1% wobec -0,3% w I kw.

Zobacz także: Kalendarz ekonomiczny na poniedziałek, 3 lipca. Czy wskaźniki PMI wpłyną na kurs euro?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama