Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Podsumowanie geograficzne (Chiny, USA & strefa euro, Polska): będzie się działo w gospodarkach!

|
selectedselectedselected
Podsumowanie geograficzne (Chiny, USA & strefa euro, Polska): będzie się działo w gospodarkach! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Chiny. Zaawansowany impuls kredytowy powinien wkrótce być widoczny w gospodarce globalnej łagodząc spowolnienie. W kolejnych kilku miesiącach można liczyć dodatkowo na efekty otwierania po zakończeniu problemów epidemicznych. Z uwagi na problemy makro-ostrożnościowe (rynek nieruchomości) stymulacja gospodarki będzie bardziej łagodna niż dotychczas, choć ryzyka rozkładają się w górę – jak zwykle.

 

USA & strefa euro. Fed nie spodziewa się recesji (a jeśli to krótkiej) i oczekuje miękkiego lądowania. Może mieć rację. EBC z kolei spodziewa się krótkiej recesji, aczkolwiek zignorowanie tej krótkiej (i spore, jak na strefę euro podwyżki) mogą skutkować normalną recesją w drugiej połowie 2023 roku. Zsynchronizowany ostatnio cykl z USA może się na nowo rozsynchronizować. W dłuższym okresie strefa euro wcale nie jest skazana na stagnację. Konkurencyjność kosztową poprawi bilans energii oraz inwestycje w zieloną transformację. Te ostatnie wesprą krótkoterminowo popyt zagregowany, a długoterminowo także produkt potencjalny.

 

Polska. Dołek koniunktury nastąpi w 2023 roku. Choć cały rok będzie wyglądał skromnie (+0,4% r/r), od II kwartału pojawi się już wzrostowa tendencja na rocznym wskaźniku PKB. W tym momencie jesteśmy skłonni sądzić, że ryzyka rozkładają się w górę. Gospodarka nie zbudowała znaczących nierównowag od strony popytowej (ograniczeniem jest przede wszystkim podaż i rynek pracy), a cykl nie był do tej pory wybujały (wbrew temu, co może się wydawać). Spowolnienie PKB jest w dużej mierze indukowane korektą zapasów oraz efektami szoku cenowego (te same czynniki działają kanałem lokalnym i globalnym). W kolejnych kwartałach więcej będzie negatywnego wpływu polityki pieniężnej, ale ten nałoży się też na odbicie w II połowie roku. Pamiętajmy, że zwykle gospodarka zaskakiwała in plus. Brak kryzysu gazowego wyczyścił ryzyka grubego ogona.

Reklama

 

 

 

***Materiał pochodzi z raportu mBanku: Scenariusz(e) na 2023 rok, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama