Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Podstawowe cechy demograficzne uchodźców z Ukrainy a deklarowana chęć dalszego pobytu w Polsce [dane na podstawie badania ankietowego]

|
selectedselectedselected
Podstawowe cechy demograficzne uchodźców z Ukrainy a deklarowana chęć dalszego pobytu w Polsce [dane na podstawie badania ankietowego] | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jeśli chodzi o podstawowe cechy demograficzne, takie jak płeć i wiek wyraźnie rysują się dwie tendencje (Rysunek 26). Po pierwsze, mimo iż wśród osób uciekających z Ukrainy mężczyźni stanowią zdecydowaną mniejszość to właśnie oni częściej niż kobiety myślą o pozostaniu w Polsce na stałe (23% wobec 15%). Także mężczyźni znacznie częściej rozważają wyjazd w krótkiej perspektywie czasu do innego kraju. Po drugie, zdecydowanie bardziej na pozostanie w Polsce nastwieni są ludzie młodzi, do 29 roku życia – 22% ankietowanych. Im starsi respondenci tym silniejsza chęć do szybkiego powrotu do kraju ojczystego.

Podstawowe cechy demograficzne uchodźców z Ukrainy a deklarowana chęć dalszego pobytu w Polsce [dane na podstawie badania ankietowego] - 1Podstawowe cechy demograficzne uchodźców z Ukrainy a deklarowana chęć dalszego pobytu w Polsce [dane na podstawie badania ankietowego] - 1

Wśród osób powyżej 60 roku życia aż 67% planuje wrócić do kraju w przeciągu roku. Wynik ten nie jest zaskoczeniem, gdyż jest to grupa wiekowa, która charakteryzuje się najmniejszą mobilnością i normalnych warunkach osoby te rzadko podejmują decyzje o migracji.

Kobiety, które stanowią około 90% dorosłych uchodźców, obecną sytuację znacznie częściej traktują jako tymczasową i aż 61% z nich chciałaby wrócić na Ukrainę w przeciągu kilku najbliższych miesięcy. Co więcej, kobiety stanowią najliczniejszą grupę osób, które przyjechały do Polski z dziećmi, ale bez innej osoby dorosłej, która wraz z nimi sprawowałaby opiekę nad dziećmi. Jest to również sytuacja, w której częściej od pozostałych rozważają one szybki powrót na Ukrainę – 63%. W sytuacji kiedy poza dziećmi, respondentowi towarzyszyła inna osoba dorosła, odsetek zainteresowanych wyjazdem z Polski na Ukrainę w przeciągu roku malał. Bez pomocy rodziny trudniej jest zorganizować swój pobyt w Polsce mając pod opieką dzieci i stąd zapewne myślenie o szybszym powrocie do kraju. Zupełnie odwrotnie wygląda sytuacja, jeśli ktoś przyjechał do Polski z dziećmi i współmałżonkiem. W takiej sytuacji znacznie rośnie chęć pozostania w Polsce na dłużej niż rok lub na stałe. Odpowiedzi takiej udzieliło odpowiednio 23% i 17% ankietowanych osób. Chęć dłuższego pobytu w Polsce rośnie natomiast jeszcze bardziej jeśli do Polski przyjechało małżeństwo bez dzieci i innych członków rodziny, wtedy aż 37% chce zostać w Polsce dłużej niż rok a o powrocie na Ukrainę w przeciągu roku myśli tylko 48%.

 

Planowany dalszy pobyt w Polsce w kontekście sytuacji ekonomicznej uchodźców

Reklama

Jeśli chodzi o dalsze plany uchodźców, to najszybszym powrotem na Ukrainę zainteresowane są osoby z wyższym wykształceniem (62%) (Rysunek 27).

Podstawowe cechy demograficzne uchodźców z Ukrainy a deklarowana chęć dalszego pobytu w Polsce [dane na podstawie badania ankietowego] - 2Podstawowe cechy demograficzne uchodźców z Ukrainy a deklarowana chęć dalszego pobytu w Polsce [dane na podstawie badania ankietowego] - 2

Wydawać by się mogło, że osoby te mają największe szanse na odnalezienie się na polskim rynku pracy, być może jednak, nie wszyscy są w stanie dostać w Polsce pracę zgodną ze swoim kwalifikacjami i z wynagrodzeniem pozwalającym na standard życia zbliżony do tego, jaki miały w swoim kraju. Ponieważ osoby z wyższym wykształceniem stanowią największą część obecnych w

Polsce uchodźców, realizacja deklaracji o szybkim powrocie do kraju oznaczałaby w przypadku tej grupy odpływ z Polski znacznej liczby osób.

Innym ważnym aspektem jest doświadczenie zawodowe osób, które przyjechały do Polski i to jak w tym ujęciu rozkładają się ich plany pobytowe. Okazuje się że pozostaniem w Polsce zarówno na stałe jak i na dłużej najbardziej zainteresowane są osoby, które nie pracowały na Ukrainie i nie szukały pracy (odpowiednio 20% i 23%). Ponieważ odpowiadały tak najczęściej osoby młode, założyć można, że nie były to osoby bezrobotne z własnego wyboru, a raczej osoby które dopiero zakończyły edukację lub były w trakcie nauki, oraz kobiety, które pozostawały poza rynkiem pracy ze względu na opiekę nad dziećmi. Z drugiej strony, osoby te stosunkowo często deklarują chęć wyjazdu do innego kraju – 10% wskazań.

 

Zbacz także: Uchodźcy z Ukrainy: ilu uchodźców z Ukrainy jest w Polsce? [sprawdź najnowsze informacje]

Reklama

 

 

Wśród osób pracujących w swoim kraju przed wybuchem wojny, pozostaniem w Polsce najbardziej zainteresowane są osoby zatrudnione w służbie zdrowia (20% chce zostać na stałe a kolejne 22% chce zostać powyżej roku), tylko 2% z tej grupy chce jechać dalej na zachód. O szybkim powrocie do ojczyzny myślą natomiast osoby pracujące przed wyjazdem w rolnictwie – 63%. Co w praktyce może wiązać się z posiadaniem przez te osoby, lub kogoś z najbliższej rodziny własnego gospodarstwa rolnego i poczucia odpowiedzialności za niezbędne do wykonania tam prace. Wyjazdem do innego kraju zainteresowani są natomiast najbardziej informatycy – 16%, co nie dziwi biorąc pod uwagę możliwość znalezienia pracy w zawodzie i potencjalny poziom zarobków.

Jeśli chodzi o wpływ aktualnej sytuacji uchodźców na rynku pracy na ich plany wyjazdowe z Polski to w przeciągu roku zainteresowanych wyjazdem jest aż 73% osób, które nie pracują i nie szukają pracy. Co ciekawe, w większości są to osoby dobrze wykształcone, które były aktywne na swoim rodzimym rynku pracy. Z drugiej strony, połowa osób którym udało się podjąć pracę w Polsce, lub kontynuują w trybie online swoją dotychczasową pracę chce zostać w Polsce jeśli nie na stałe – 26% to przynajmniej na okres dłuższy niż rok – 23%.

Podstawowe cechy demograficzne uchodźców z Ukrainy a deklarowana chęć dalszego pobytu w Polsce [dane na podstawie badania ankietowego] - 3Podstawowe cechy demograficzne uchodźców z Ukrainy a deklarowana chęć dalszego pobytu w Polsce [dane na podstawie badania ankietowego] - 3

 

Reklama

 

 

***Materiał pochodzi z raportu NBP: “Sytuacja życiowa i ekonomiczna uchodźców z Ukrainy w Polsce”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Polski bank centralny z siedzibą główną w Warszawie. NBP jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe. Wymienione akty prawne gwarantują niezależność NBP od innych organów państwa. NBP pełni trzy podstawowe funkcje: banku emisyjnego, banku banków oraz centralnego banku państwa.


Reklama
Reklama