Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Po raz kolejny dane makro pogrążają niemiecką gospodarkę. Co z zasiłkami w USA?

|
selectedselectedselected
Po raz kolejny dane makro pogrążają niemiecką gospodarkę. Co z zasiłkami w USA? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rano poznaliśmy kolejne słabe dane zza naszej zachodniej granicy. Produkcja przemysłowa w Niemczech obniżyła się o 0,4% m/m (kons. +0,2% m/m). Podobnie jak to miało miejsce w przypadku październikowych zamówień, słabo wypadły dobra kapitałowe (-1,0% m/m), a relatywnie dobrze konsumpcyjne (+0,4%). Początek IV kwartału wskazuje na utrzymujący się ograniczony popyt zewnętrzny, co może ciążyć na niemieckiej gospodarce w kolejnych miesiącach.

Przed południem Eurostat poda finalny odczyt PKB za III kw. ze strefy euro, a o 14:30 zza Oceanu napłyną cotygodniowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych (kons. 222 tys.). Pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa prezesa NBP A. Glapińskiego.

 

 

Środek i długi koniec bazowego FI dalej umacnia się

Reklama

Rynek obligacji czekał wczoraj na publikację ADP z USA. Pokazała ona nieco wolniejszy od oczekiwań wzrost etatów w sektorze prywatnym (103 tys., kons. 130 tys.). Utrzymał się jednocześnie negatywny trend zatrudnienia w przemyśle (spadek miejsc pracy o 15 tys., największy od lipca). Ponownie obniżyła się dynamika wynagrodzeń dla osób pozostających u obecnego pracodawcy (z 5,8% r/r do 5,6% r/r – najmniej od września 2021 r.). Odczyt ADP sugeruje więc dalsze bilansowanie się podaży i popytu na pracę w amerykańskiej gospodarce.

Krótki koniec UST zignorował dane ADP, ale na środku oraz długim końcu amerykańskiej krzywej obserwowaliśmy spadki dochodowości o ok. 3-5 pb. Na bazowym FI (papiery od terminu zapadalności 10Y i więcej) miały również wpływ wydarzenia na rynku surowców. Po godz. 15:00 rozpoczęła się silna przecena ropy naftowej (WTI spadła o 4%, poniżej 70 USD/baryłkę), co dalej wspierało wycenę obligacji na środku i długim końcu krzywej. Ostatecznie zmiana dochodowości na głównych węzłach UST wyniosła +3, -6 oraz -8 pb. do odpowiednio 4,60% (2Y), 4,12% (10Y) oraz 4,22% (30Y). W przypadku Bunda krzywa przesunęła się na głównych węzłach o 0, -5 oraz -7 pb. do odpowiednio 2,60% (2Y), 2,20% (10Y) oraz 2,38% (30Y).

Brak umocnienia się krótkiego końca bazowego FI sugeruje, ze rynek na razie nie jest chętny na wyceniane dalszych cięć stóp procentowych przez EBC oraz Fed. Z kolei obniżki dochodowości środka i długiego końca połączone ze spadkami cen ropy naftowej sugerują obawy inwestorów o koniunkturę. Dziś spodziewamy się spokojniejszej sesji przez piątkowymi impulsami z NFP.

 

Zobacz także: Wiadomości zagraniczne: strefa euro rozczarowała z niemiecką gospodarką na czele

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama