Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Po pierwsze zboże: afrykańska inicjatywa pokojowa dla Ukrainy

|
selectedselectedselected
Po pierwsze zboże: afrykańska inicjatywa pokojowa dla Ukrainy | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W dniach 15–17 czerwca przedstawiciele siedmiu państw afrykańskich odwiedzili Ukrainę i Rosję, aby przekazać swój plan zakończenia wojny. W skład delegacji weszli prezydenci Republiki Południowej Afryki, Senegalu, Zambii i Komorów (ostatni z nich przewodniczy obecnie Unii Afrykańskiej), premier Egiptu oraz reprezentanci przywódców Konga i Ugandy. Spotkali się oni z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie, a także odwiedzili Buczę, miejsce jednej z rosyjskich zbrodni wojennych. W Petersburgu przyjął ich Władimir Putin.

Przedstawiony przez delegację afrykańską 10-punktowy plan nawołuje m.in. do zakończenia wojny za pomocą środków dyplomatycznych, deeskalacji działań zbrojnych i udzielenia stronom gwarancji bezpieczeństwa, zabezpieczenia eksportu zbóż i nawozów z Ukrainy i Rosji do państw trzecich (kwestia szczególnie ważna dla Afryki), powojennej odbudowy Ukrainy oraz dalszej współpracy stron z krajami afrykańskimi.

Zobacz także: 481. dzień wojny. Ukraińcy kontynuują ofensywę na południu

 

Komentarz

  • Propozycja afrykańskiej delegacji nie jest pełnowartościowym planem pokojowym. Zaprezentowana formuła ma niesformalizowany, ogólnikowy charakter i nie zawiera praktycznych rozwiązań, które mogłyby przybliżyć obie strony do wstrzymania ognia. Nie objęła ona wielu kluczowych kwestii, m.in. wycofania sił rosyjskich z terytorium Ukrainy, wypłaty reparacji dla Kijowa czy pociągnięcia do odpowiedzialności winnych agresji. Sami uczestnicy wizyty umniejszali ambicje swojej inicjatywy, podkreślając jej niekolizyjność z innymi planami pokojowymi (np. chińskim). Jak się wydaje, głównymi celami delegacji państw afrykańskich były zwrócenie uwagi na problem negatywnych konsekwencji wojny dla ich bezpieczeństwa żywnościowego oraz próba lobbingu na rzecz deeskalacji konfliktu. Wskazuje na to m.in. zaangażowanie w organizację wizyty francuskiego biznesmena Jeana-Yves’a Olliviera, pośredniczącego wcześniej przez wiele lat w pokojowych negocjacjach w Afryce i świadczącego usługi m.in. dla władz RPA, Konga, Francji oraz rosyjskich spółek. Deklarowanym przez niego praktycznym celem obecnej mediacji było stopniowe doprowadzenie do kompromisu polegającego na zniesieniu części zachodnich restrykcji utrudniających eksport rosyjskiego zboża i nawozów sztucznych w zamian za odblokowanie przez Rosję eksportu ukraińskich produktów rolnych drogą morską i zgodę na kolejną wymianę jeńców.
  • Wizyta nie przyniosła wymiernych rezultatów. Ukraina i Rosja wyraziły wdzięczność za próbę mediacji, jednocześnie sygnalizując w czytelny sposób brak realnego zainteresowania uregulowaniem konfliktu na zasadach przedstawionych przez delegację z Afryki....

 

Czytaj dalej na osw.waw.pl

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek powstał w 1990 r. jako jednostka budżetowa administracji publicznej. Państwową osobą prawną stał się w roku 2012 na mocy ustawy z lipca 2011 r. Zgodnie z ustawą głównym zadaniem Ośrodka jest opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej RP informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym Polski, przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych. Obecnie obszar naszych zainteresowań obejmuje Rosję, Kaukaz i Azję Środkową, Europę Środkową i Wschodnią, Bałkany, Niemcy, kraje nadbałtyckie (Skandynawię oraz Litwę, Łotwę i Estonię), Chiny, Turcję i Izrael. W Ośrodku pracuje na stałe kilkudziesięciu analityków. Podstawowa działalność Ośrodka jest w całości finansowana ze środków publicznych.


Reklama
Reklama