Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Po konferencji prezesa NBP. 6% inflacji to wciąż za dużo na obniżki stóp

|
selectedselectedselected
Po konferencji prezesa NBP. 6% inflacji to wciąż za dużo na obniżki stóp | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Tak jak można było się spodziewać, wiele nowego z konferencji prasowej prezesa Glapińskiego nie dowiedzieliśmy się. Kierunek dezinflacji został podtrzymany, a na koniec roku inflacja wg przewodniczącego RPP osiągnąć ma poziom 6%. Taka sytuacja oznacza, że dyskusja nad obniżkami stóp jest przedwczesna.

 

Co nas dzisiaj czeka?

Przedpołudnie upłynie w dość spokojnej atmosferze (styczniowa inflacja z Węgier oraz Czech właśnie wyszła, patrz niżej), a najważniejsze będzie wystąpienie szefowej EBC C. Lagarde, które zaplanowane zostało na godzinę 12.

 

 

Reklama

W Polsce czeka nas publikacja minutes ze styczniowego posiedzenia RPP (nie spodziewamy się po nich zbyt wiele, niosą one mniej informacji niż wypowiedzi członków RPP).

​Spokojny ​tydzień w USA kończy się równie spokojnie. ​W piątek można spodziewać się jedynie indeksu Michigan i wystąpień przedstawicieli ​Fed.

 

Po konferencji prezesa NBP

Wiele nowego w temacie przyszłych działań RPP się wczoraj nie dowiedzieliśmy. Nie zmienia się więc nic w naszej prognozie dalszych ruchów RPP (stopy bez zmian w tym roku). Najważniejsze punkty z wystąpienia prezesa NBP to ocena, że jest za wcześnie by dyskutować o obniżkach stóp i „prywatna” prognoza prezesa NBP inflacji w okolicach 6% na koniec tego roku.

Prezes NBP, jak co konferencję, przypomniał, że Rada nie ogłosiła jeszcze zakończenia cyklu podwyżek i zostawia sobie furtkę do ewentualnej podwyżki stóp, jeśli inflacja za styczeń lub luty wystrzeli znacząco powyżej prognoz. Zwracał jednak uwagę, iż „pewne przesłanki” pokazują, że inflacja w I kw. będzie niższa niż zakładano w projekcji (19,6%). Nasze zdanie w temacie niezakończenia cyklu podwyżek też się nie zmienia – to tylko retoryka prezesa, która nie może brzmieć zbyt gołębio przed szczytem inflacji, a RPP de facto zakończyła cykl podwyżek już dawno temu. Wpisuje się w to też wypowiedź prezesa NBP dot. ewentualnych obniżek stóp:

Zostawiamy sobie furtkę, żeby podwyższyć stopy, ale zakładamy, że jeśli wszystko pozostanie według scenariusza w projekcji, to w pewnym momencie w końcu pojawi się przestrzeń do obniżek. Kiedy to będzie, to trudno powiedzieć. Jak mnie pan spyta o to w maju, czy w czerwcu, to coś będzie można powiedzieć. Teraz jest przedwcześnie - walczymy z wysoką inflacją.- A. Glapiński, prezes NBP, cytat za PAPbiznes

Reklama

Prezes wyraził ocenę, że polska gospodarka realizuje scenariusz miękkiego lądowania. Podzielił się też swoją prognozą dot. inflacji na koniec roku:

Zbliżamy się do punktu przegięcia, kiedy będzie gwałtowny spadek inflacji, mamy nadzieję, że to będzie po pierwszym kwartale, od marca. Wszystkie dane na to wskazują. Widzimy światło w tunelu, szczęśliwy moment, kiedy będziemy mogli się cieszyć, a inflacja z miesiąca na miesiąc będzie niższa. (...) Docelowo przewidujemy, nasze projekcje pokazują, że będzie to 8 proc. w ostatnim kwartale (…) Ja osobiście oczekuję, że w grudniu inflacja może wynieść 6 proc. To nadal jest podwyższona inflacja, powyżej naszego celu, ale słabo dostrzegalna z punktu widzenia psychologii ekonomicznej. - A. Glapiński, prezes NBP, cytat za PAPbiznes

Tu jesteśmy daleko od oceny prezesa. W naszej ocenie inflacja z końcem roku zakręci się w okolicach 10% r/r, co z resztą jest jednym z powodów naszej prognozy utrzymywania się obecnych stóp na dłużej.

Ponadto prezes zaprezentował nowy bankot i monetę z M. Kopernikiem, podzielił się swoimi preferencjami żywieniowymi (lubi chleb baltonowski) oraz powspominał młodość. Konferencję można obejrzeć tutaj:

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama