Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PKB gospodarki Chin odsłoniło prawdę. Sprzedaż detaliczna w USA nie pokryła się z oczekiwaniami

|
selectedselectedselected
PKB gospodarki Chin odsłoniło prawdę. Sprzedaż detaliczna w USA nie pokryła się z oczekiwaniami
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Krajowa inflacja bazowa i rynek nieruchomości w USA

W nocy zostały opublikowane dane z Chin. Odczyt PKB za I kw. wypadł powyżej oczekiwań (5,3% r/r, kons. 4,6% r/r), ale momentum bieżącej koniunktury wyraźnie osłabło. Produkcja przemysłowa wypadła na poziomie 4,5% r/r (kons. 6,0%, pop. 7,0%), a dynamika sprzedaży detalicznej była najniższa od sierpnia ub.r. (3,1% r/r, kons. 4,6% r/r). Publikacje z Państwa Środka pokazują przytłumiony popyt wewnętrzny sugerujący niepewność konsumentów związany prawdopodobnie z trudną sytuacją na rynku nieruchomości.

Przed południem (godz. 11:00) napłynie niemieckie ZEW (kons. 36 pkt), oraz saldo handlu zagranicznego dla strefy euro (kons. +27,3 mld EUR). O godz. 14:00 NBP poda marcową inflację bazową. Szacujemy, że wyniesie ona 4,6-4,7% r/r. Pół godziny później zza Oceanu napłyną dane z amerykańskiego rynku nieruchomości (kons. dla pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji to ok. 1,5 mln SAAR), a o 15:15 Fed poda odczyt produkcji przemysłowej za marzec (kons. 0,4% m/m). Dzisiejsze nastroje na szerokim rynku, podobnie zresztą jak wczoraj, prawdopodobnie będą wypadkową czynników geopolitycznych i odczytów makro.

 

Delikatna rewizja w górę krajowej inflacji

Dynamika cen konsumentów wyniosła 2,0% r/r w marcu. To symbolicznie więcej niż GUS podawał we flashu (1,9% r/r). Marginalne podbicie agregatu w porównaniu ze wstępnym odczytem pochodziło z kategorii niebazowych (żywności oraz nośników energii). W głównych komponentach natomiast obserwujemy postępującą dezinflację cen towarów(0,4% r/r, 0,1% m/m), a także nadal relatywnie wysokie roczne odczyty CPI dla usług (6,6% r/r oraz 0,3% m/m). W przypadku samej żywności (bez napojów) w marcu doszło do pierwszej od niespełna 9 lat deflacji (0,3% r/r).

W komponentach bazowych dalej wysokie dynamiki notują składowe, gdzie znaczny udział w kosztach mają wynagrodzenia pracowników. Dotyczy to restauracji oraz hoteli (8,6% r/r oraz 0,7% m/m), a także np. usług lekarskich (10,1% r/r oraz 1,1% m/m) bądź fryzjerskich (9,0% r/r oraz 1,0% m/m). Szacujemy, że inflacja bazowa wyniosła 4,6-4,7% w marcu przy nadal relatywnie wysokiej miesięcznej dynamice (0,5-0,6% m/m). W kolejnych miesiącach ceny na rocznych dynamikach CPI będzie podbijać powrót VAT na żywność oraz prawdopodobnie rezygnacja (przynajmniej częściowa) z tarczy energetycznej po czerwcu. Zwiększona niepewność w związku z wydarzeniami na Bliskim Wschodzie dotyczy także paliw. Zakładając jednak brak skrajnych scenariuszy nadal szacujemy, że CPI w IV kw. wyniesie ok. 4,0% r/r.

Reklama

 

Zobacz także: GUS zrewidował marcowy odczyt inflacji! Jednak nie tak nisko jak szacowano

 

Amerykańska koniunktura nie zwalnia tempa

Za nami kolejny solidny odczyt zza Oceanu. Marcowa dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła 0,7% m/m (kons. 0,3% m/m). Jednocześnie Biuro Spisowe zrewidowało wyraźnie w górę dane za luty (z 0,6% m/m do 0,9% m/m). W przypadku komponentów bazowych dynamiki również zaskakiwały pozytywnie. Sprzedaż bez aut oraz dla grupy kontrolnej (m.in. bez udziału paliw, sklepów budowlanych i dealerów pojazdów) wyniosła 1,1% m/m przy konsensusie 0,4% m/m. Patrząc po głównych kategoriach uwagę szczególnie zwraca wzrost dynamiki w kanale internetowym (2,7% m/m oraz 11,3% r/r). Po danych nowcast PKB przygotowywany przez Rezerwę Federalną z Atlanty pokazuje, że amerykańska gospodarka mogła urosnąć w I kw. o 2,8% (SAAR). Jeszcze na początku miesiąca konsensus ekonomistów oscylował blisko 2,0%. Wysoka dynamika sprzedaży detalicznej, podobnie jak to miało miejsce po silnych odczytach z rynku pracy czy podwyższonym CPI, zwiększa niepewność co do momentu i skali złagodzenia polityki pieniężnej przez FOMC w kolejnych kwartałach.

 

Sprzedaż detaliczna ustawiła nastroje na bazowym FI

Przez ostatnią dobę amerykański dług miał wiele impulsów do notowania podwyższonej zmienności. Początkowo dochodowość była delikatnie podbijana przez lepsze nastroje związane z hipotezą ograniczonej eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. Po godz. 14:30 napłynął silny odczyt sprzedaży detalicznej zza Oceanu, co popchnęło dochodowość UST 10Y do 4,65% (15 pb. powyżej piątkowego zamknięcia). W kolejnych godzinach presja na osłabienie długu zaczęła słabnąć ze względu na rosnące obawy o eskalację wydarzeń na Bliskim Wschodzie i sesja azjatycka sprowadziła amerykański benchmark do 4,60%.

Ostatni rajd dochodowości UST spowodował, że na tenorze 10Y spread pomiędzy jego niemieckim odpowiednikiem rozszerzył się z ok. 200 do niespełna 220 pb. To najwięcej od listopada 2019 r. Jest to również jeden z czynników, który silnie wpływa na FX i wspiera dolara w relacji do większości pozostałych walut.

Reklama

Ostatecznie amerykańska krzywa przesunęła się w ruchu wystramiającym na głównych węzłach o 5, 13 oraz 13 pb. do odpowiednio 4,93% (2Y), 4,63% (10Y) oraz 4,74% (30Y). W przypadku Bunda kierunek był podobny, ale w mniejszej skali. Zmiana dochodowości niemieckiego długu na głównych węzłach wyniosła +3, +6 oraz +7 pb. do odpowiednio 2,89% (2Y), 2,43% (10Y) oraz 2,58% (30Y).

W kolejnych godzinach nie oczekujemy tak silnego impulsu z danych makro jak wczoraj. Jednocześnie niepewność na Bliskim Wschodzie powinna ograniczać potencjał osłabiania UST.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama