Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Koniunktura gospodarcza w strefie euro jest słaba – pokazują dane za sierpień!

|
selectedselectedselected
PILNE! Koniunktura gospodarcza w strefie euro jest słaba – pokazują dane za sierpień! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nastroje producentów ze strefy euro w sierpniu pogorszyły się bardziej, niż zakładano. Generalnie, odczyty dotyczące nastrojów w gospodarce strefy euro nie napawają optymizmem. To daje amunicję "gołębiom" z Europejskiego Bank Centralnego (EBC) przed wrześniowym posiedzeniem.

 

  • Nastroje w gospodarce strefy euro w sierpniu były słabe, szczegółnie wśród producentów.
  • Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro sięgnął 93,3 pkt., przy oczekiwanych 93,8 pkt.
  • Indeks ten spada już czwarty miesiąc z rzędu.
  • "Gołębie" z EBC żywią się słabymi nastrojami, jednak "jastrzębie" wskazują na wysoką inflację bazową.
  • Posiedzenie decyzyjne EBC już 14 września.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Reklama

 

Nieciekawie wyglądają dane o koniunkturze gospodarczej w strefie euro. Negatywna niespodzianka pokazała się jeśli chodzi o indeks nastrojów producentów, który w sierpniu wyniósł -10,3 pkt., a prognozowano -9,8 pkt., poprzednio sięgał -9,3.

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro sięgnął 93,3 pkt., przy oczekiwanych 93,8 pkt. (94,5 pkt. poprzednio). Indeks nastrojów konsumentów jest na poziomie -16 pkt., zgodnym z prognozą (poprzednio: -15,1). Indeks nastrojów w usługach (3,9 pkt.) okazał się słabszy od oczekiwań (4,2 pkt., poprzednio 5,4 pkt.).

Zobacz także: Najnowsze dane o inflacji w sierpniu! Czy wzrost cen w tym dużym kraju UE zaskoczył?

 

 

Reklama

Co ważne, nastroje w gospodarce eurolandu są najniższe od... listopada 2020 roku. Wtedy to mieliśmy kulminację obostrzeń covidowych, które biły w firmy.

 

 

Dużo zależy od nastrojów przedsiębiorstw

Przypomnijmy, że w najnowszej prognozie gospodarczej Komisja Europejska zakłada spowolnienie tempa wzrostu gospodarki europejskiej w roku 2023. Oczekiwana stopa wzrostu na poziomie 2,7% oznacza spadek w porównaniu z tempem 3,1% odnotowanym w 2022 r. Ma się na to składać splot czynników: trwającego konfliktu na Ukrainie, rosnących cen energii i zaostrzenia warunków finansowych (podwyżki stóp).

KE zakładała, że w miarę narastania niepewności gospodarczej przedsiębiorstwa będą prawdopodobnie zachować ostrożność w swoich planach inwestycyjnych i ekspansji. Będą opóźniać lub ograniczać nowe projekty i nakłady inwestycyjne. Zaostrzenie warunków finansowych, w tym oczekiwane dalsze podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, zniechęca firmy do zaciągania nowego zadłużenia w celu finansowania inicjatyw ekspansji lub innowacji.

Reklama

I te słabiutkie nastroje producentów widać w dzisiejszym odczycie. Widzą je również politycy europejscy i zaczęli podejmować pewne starania, by je poprawić. Wczoraj kanclerz RFN Olaf Scholz zgodził się na uruchomienie wielkiego programu ulg i zwolnień podatkowych dla niemieckich przedsiębiorstw. Wartość pakietu wynosi około 7,6 mld euro w skali roku.

Zobacz także: Dolar słabnie po fatalnych danych. Najbogatsi i biedni - wszyscy w USA boją się recesji

 

 

Jeśli chodzi o szczegóły nastrojów w Europie, to na ciekawą rozbieżność zwrócił uwagę Daniel Kostecki, ekspert CMC Markets. Otóż w krajach Południa nastroje są o wiele lepsze, niż w krajach Północy, a to nie jest zwyczajna sytuacja.

 

Reklama

 

Annualizowane tempo wzrostu PKB w strefie euro

 pilne koniunktura gospodarcza w strefie euro jest slaba pokazuja dane za sierpien grafika numer 1pilne koniunktura gospodarcza w strefie euro jest slaba pokazuja dane za sierpien grafika numer 1

Źródło: Trading Economics

 

Gołębie z EBC ładują magazynki dzięki słabym nastrojom

Nastroje w strefie euro spadły bardziej, niż przewidywano. Ale co ważne, jest to czwarty miesięczny spadek z rzędu, i czwarty gorszy od mediany przewidywanej w ankiecie ekonomistów Bloomberga. Co więcej, wskaźniki PMI z zeszłego tygodnia sygnalizują, że aktywność sektora prywatnego w strefie euro może się kurczyć.

Reklama

Czy te dowody na słabość gospodarczą strefy euro dostarczą odpowiednio dużo amunicji gołębim decydentom Europejskiego Banku Centralnego, którzy będą chcieli argumentować przeciwko potencjalnej podwyżce stóp procentowych 14 września? Ich jastrzębi odpowiednicy ostrzegają, że presja inflacyjna może być zbyt silna, aby ryzykować przerwę w zacieśnianiu polityki pieniężnej…

Zobacz również: Obniżka stop procentowych w naszym regionie! Zobacz jak reaguje kurs walutowy

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama