Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dolar (USD) słabnie po fatalnych danych. Najbogatsi i biedni - wszyscy w USA boją się recesji

|
selectedselectedselected
PILNE! Dolar (USD) słabnie po fatalnych danych. Najbogatsi i biedni - wszyscy w USA boją się recesji | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Publikacja sierpniowego indeksu zaufania konsumentów dość niespodziewanie poruszyła kursem dolara. Dużo słabsze od oczekiwań odczyty tego wskaźnika, szczególnie w kwestii oceny perspektyw na najbliższą przyszłość, sugerują, że recesja w USA jest tuż za rogiem, co wymusi reakcję Fedu.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

 

Konsumenci wyczuwają recesję

Reklama

W ostatni wtorek miesiąca agencja Conference Board opublikowała sierpniowy odczyt swojego indeksu zaufania konsumentów w Stanach Zjednoczonych. Dane okazały się zaskakująco słabe - indeks zaufania konsumentów w sierpniu wyniósł 106,1 pkt., wobec 114 pkt. osiągniętych w lipcu. Sierpniowy odczyt jest także znacznie niższy od rynkowych oczekiwań - analitycy spodziewali się poprawy nastrojów konsumentów względem lipca i odczytu na poziomie 116,1 pkt.

Wskaźnik Obecnej Sytuacji (Present Situation Index) - oparty na ocenie przez konsumentów bieżących warunków biznesowych i sytuacji na rynku pracy - spadł do 144,8 pkt. z 153,0. Wskaźnik oczekiwań - oparty na krótkoterminowych prognozach konsumentów dotyczących dochodów, działalności gospodarczej i warunków na rynku pracy - spadł w sierpniu do 80,2 pkt., negując gwałtowny wzrost w lipcu do 88,0. Oczekiwania były zaledwie ciut powyżej 80 pkt. - poziomu, który historycznie sygnalizuje recesję w ciągu następnego roku. Chociaż obawy konsumentów przed zbliżającą się recesją nadal ustępują, Conference Board przewiduje, że jest ona prawdopodobna przed końcem roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kurs dolara reaguje na słowa Powella w Jackson Hole - stopy procentowe będą jeszcze rosły

 

"Zaufanie konsumentów spadło w sierpniu 2023 r., niwelując wzrosty z czerwca i lipca" - powiedziała Dana Peterson, główna ekonomistka The Conference Board. "Sierpniowy rozczarowujący wynik odzwierciedlał spadki zarówno w indeksie bieżących warunków, jak i oczekiwań. Odpowiedzi pisemne pokazały, że konsumenci po raz kolejny byli zaabsorbowani rosnącymi cenami w ogóle, a w szczególności cenami artykułów spożywczych i benzyny. Spadek zaufania konsumentów był widoczny we wszystkich grupach wiekowych - a najbardziej zauważalny wśród konsumentów o dochodach gospodarstwa domowego w wysokości 100 000 USD lub więcej, a także tych zarabiających mniej niż 50 000 USD. Zaufanie utrzymywało się na względnie stałym poziomie wśród konsumentów o dochodach od 50 000 do 99 999 USD”. 

W odpowiedzi na rozczarowujący odczyt indeksu Conference Board kurs dolara gwałtownie się osłabił - notowania EUR/USD wzrosły z poziomu 1,08 do 10,85. Kurs dolara w stosunku do polskiego złotego (USD/PLN) spadł natomiast do 4,1145 z poziomu 4,135.

Znacznie słabsze od oczekiwań nastroje konsumentów, sygnalizujące obawy przed recesją, oddalają perspektywę dalszych podwyżek stóp procentowych w USA, mimo tego że Jerome Powell na swoim piątkowym wystąpieniu podczas sympozjum w Jackson Hole nie wykluczył, że „dalsze podwyżki wciąż są w grze”. Po publikacji indeksu Conference Board odsetek pozycji zakładających, że stopy procentowe na wrześniowym posiedzeniu FOMC pozostaną bez zmian wzrósł do 86,5%.

Sprawdź też: Wspólna waluta BRICS oparta na złocie nie powstanie? „Nigdy nie było takiego pomysłu”

Reklama

 

 

 

Indeks zaufania konsumentów tworzony przez pozarządową organizację badawczą Conference Board, jest publikowany od 1967 roku, a jego bazowy wynik to 100 pkt. odnoszący się do 1985 roku (sposób interpretacji jego wyników jest zbliżony do indeksu Michigan).

W przypadku indeksu zaufania konsumentów liczba ankietowanych gospodarstw domowych to 5000, a pytania dotyczą oceny bieżącej sytuacji ekonomicznej i tego jak będzie wyglądała w kolejnych 6 miesiącach, sytuacji na rynku pracy (czy firma zatrudnia, czy są zwolnienia, czy widać rozwój czy raczej zaciskanie pasa), w tym także ocena tego co będzie w ciągu następnych 6 miesięcy, no i na sam koniec kwestia dochodów, w tym też ocena tego jak będa kształtowały się najbliższe 6 miesiecy. Na każde pytanie można odpowiedzieć na 3 sposoby: ocena neutralna, pozytywna i negatywna. 60% wagi indeksu dotyczy oceny obecnej sytuacji, a 40% oceny perspektyw na najbliższe 6 miesięcy. 

Zobacz także: To koniec dominacji dolara! Jeśli też tak uważasz, lepiej rzuć okiem na te dane

 

Reklama

Słabo wypadły również lipcowe dane JOLTS na temat nowych miejsc pracy w USA - 8,82 mln etatów, wobec oczekiwanych 9,5 mln

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama