Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Parę słów o inflacji bazowej. Zobacz, czego dowiedzieliśmy się z ostatniego odczytu

|
selectedselectedselected

NBP opublikował wczoraj wyliczenia inflacji bazowej za styczeń i luty. Ta obniżyła się odpowiednio do 6,2% r/r i 5,4% r/r. Nie możemy nie odnotować też faktu, że Bank Japonii zdecydował się w końcu na podwyżki stóp procentowych z -0,1% na 0-0,1%.

Parę słów o inflacji bazowej. Zobacz, czego dowiedzieliśmy się z ostatniego odczytu
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś ważnych danych będzie zdecydowanie mniej, można oszczędzać siły przed jutrzejszym maratonem (Fed, CNB, polskie dane miesięczne). Przed południem przyjdzie czas na publikację indeksu ZEW obrazującego nastroje niemieckich analityków.

Po południu zostaną opublikowane dane o wydanych pozwoleniach na budowę domów i rozpoczętych budowach domów w USA.

 

Inflacja bazowa spada, ale to tylko część prawdy

Inflacja bazowa (ta po wyłączeniu żywności i energii) spadła w 2024 roku najpierw do 6,2% a później do 5,4%. To nie jest jakieś specjalne zaskoczenie. W komentarzach przewija się, iż lutowa wartość była wyższa od oczekiwań, ale w przypadku tej miary inflacji nie ma sensu tego podnosić (zwłaszcza po zmianie koszyka). Bazowa będzie jeszcze przez chwilę zwalniać na wskaźniku rocznym, bo 1) obniżył się rozpęd inflacji (czyli to jak ceny rosną z miesiąca na miesiąc) i 2) nadal konfrontujemy się z wysoką bazą z poprzedniego roku. To jednak punkt pierwszy zdeterminuje gdzie inflacja bazowa znajdzie się, gdy wygasną owe bazy.

Sytuacja uległa bezsprzecznej poprawie względem roku 2022 i 2023. Patrząc jednak z szerszej perspektywy, kiedy inflacja była w celu inflacyjnym, znajdzie się kilka powodów do narzekania. Z naszych obliczeń wynika, że rozpęd inflacji bazowej spadł do 0,4% m/m i tam na razie utknął. Owszem, inne miary inflacji zwolniły bardziej, natomiast nie widzimy powodu aby sądzić, iż są one w tym momencie lepsze od starej, dobrej inflacji bazowej. Co więcej, w świecie promocji i nieco bardziej skomplikowanego pomiaru (i przypadku), nie widzimy powodu, aby wyłączać coś, co rusza się najbardziej. Co więcej, ceny administrowane również są elementem składowym inflacji CPI i obecnie można sądzić, że indeksacje oraz wysoki wzrost płac nominalnych mogą być istotną częścią całego procesu (nie ma więc powodu, aby je wyłączać).

Reklama

 

pare slow o inflacji bazowej zobacz czego dowiedzielismy sie z ostatniego odczytu grafika numer 1pare slow o inflacji bazowej zobacz czego dowiedzielismy sie z ostatniego odczytu grafika numer 1

pare slow o inflacji bazowej zobacz czego dowiedzielismy sie z ostatniego odczytu grafika numer 2pare slow o inflacji bazowej zobacz czego dowiedzielismy sie z ostatniego odczytu grafika numer 2

 

Dlaczego nadal lubimy inflację po wyłączeniu cen żywności i energii? Bo nadal nam „działa” tzn. nadal nieźle koreluje się z luką PKB, którą liczymy najprościej jak się da (odchylenie od liniowego trendu). Nadal wierzymy w pozytywny obraz polskiej gospodarki (konsensus jakoś chyba zbiegł do tego), a więc nadal luka popytowa powinna być co najmniej na tym samym poziomie. To oznacza wciąż znaczny rozpęd inflacji bazowej. Obecny stan rynku pracy (ciasnota jakiej w zasadzie nigdy nie było przy starcie ożywienia) oraz wysokie potrzeby inwestycyjne (egzogeniczny element cyklu) sprawiają, że chętniej widzielibyśmy nawet odchylenia na północ wobec luki PKB liczonej mechanicznie (innymi słowy jeśli są przesłanki iż produkt potencjalny może być niżej, historyczne wartości luki powinny się łączyć z wyższą, a nie niższą presją inflacyjną).

pare slow o inflacji bazowej zobacz czego dowiedzielismy sie z ostatniego odczytu grafika numer 3pare slow o inflacji bazowej zobacz czego dowiedzielismy sie z ostatniego odczytu grafika numer 3

Reklama

pare slow o inflacji bazowej zobacz czego dowiedzielismy sie z ostatniego odczytu grafika numer 4pare slow o inflacji bazowej zobacz czego dowiedzielismy sie z ostatniego odczytu grafika numer 4

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • MRiPS: Minister rodziny, pracy i polityki społecznej liczy, że jeszcze w tej kadencji mogłoby dojść do skrócenia tygodnia pracy. Szefowa MRPiPS poinformowała w RMF24, że zleciła Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy analizę efektywności pracy w relacji do liczby godzin przepracowanych w tygodniu.

 

 

  • MF: Jednostki samorządu terytorialnego w 2023 r. zanotowały deficyt w wysokości 22,684 mld zł wobec deficytu 8,18 mld zł w 2022 roku - poinformował resort finansów w prospekcie emisyjnym euroobligacji.

 

Zobacz także: Korekta na kursie EUR/PLN zostanie zweryfikowana rezultatem posiedzenia Fed

 

  • Strefa euro: Finalna inflacja w strefie euro za luty (mierzona indeksem HICP) wyniosła 2,6% r/r (2,8% r/r poprzednio). Inflacja bazowa wyniosła 3,1% r/r.
Reklama

 

 

  • Japonia: Bank Japonii zakończył okres ujemnych stóp procentowych i zdecydował o podwyżce stóp z -0,1% na 0-0,1%. To pierwsza podwyżka stóp procentowych przez BoJ od 2007 r. i nie była ona niespodzianką - BoJ zabierał się do tego od miesięcy. Jeśli to początek cyklu, to będzie on bardzo płytki. Oprócz zmian stóp bank zakończył kontrolę krzywej dochodowości oraz zakupy REITów i ETFów. Nadal będzie kupował obligacje.

 

pare slow o inflacji bazowej zobacz czego dowiedzielismy sie z ostatniego odczytu grafika numer 7pare slow o inflacji bazowej zobacz czego dowiedzielismy sie z ostatniego odczytu grafika numer 7

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama