Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Okrutna rzeczywistość: Polska a rola USA w sojuszu NATO

|
selectedselectedselected

Z perspektywy Polski, trudno jest wyobrazić sobie istnienie NATO bez udziału USA. Do niedawna nikt nie kwestionował tej kwestii, wydawała się ona wręcz nielogiczna. Dla Polaków kwestia NATO i USA jest nierozerwalnie powiązana. Nasze przekonanie o bezpieczeństwie opiera się przecież na idei, że "Wujek Sam" bacznie obserwuje nasze poczynania i dba o to, by nic nam nie groziło. A gdy ktoś nas zaatakuje, rychle przyjdzie z odsieczą.

Okrutna rzeczywistość: Polska a rola USA w sojuszu NATO
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

USA kontra NATO: Polska w cieniu zagrożenia

Tymczasem, zagrożenie ze strony Rosji pozostaje żywe. W niedawnym wywiadzie z Tuckerem Carlsonem, Władimir Putin zaznaczył, że nie zaatakuje Polski, dopóki Polska nie zaatakuje Rosji. Słowa rosyjskiego prezydenta wskazują zatem, że możliwość rosyjskiej agresji nie jest wykluczona. Putinowi wystarczyłby fałszywy pretekst: kłamstwo o konieczności obrony terytorium bądź rosyjskiej ludności, z którego zresztą wielokrotnie korzystał w przeszłości (Gruzja w 2008 roku, Krym w 2014 roku czy inwazja na Ukrainę w 2022 roku).

 

 

To zagrożenie stwarza realne wyzwanie dla Polski, która od lat stara się zacieśnić swoje relacje z NATO, zwłaszcza z USA, jako najpotężniejszym członkiem Sojuszu. Jednakże, z perspektywy naszego kraju, NATO bez Ameryki byłoby tylko pustą skalą, pozbawioną głównego filara. To właśnie Stany Zjednoczone odgrywają kluczową rolę w gwarancji bezpieczeństwa dla Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Zobacz także: Donald Trump chce porzucić NATO. Oto dlaczego może mieć rację

Reklama

 

Polska perspektywa na ewolucję amerykańskiej roli w Sojuszu

W obliczu potencjalnego ataku Rosji, wiara Polaków w potęgę i pomoc Ameryki była (jest?) niepodważalna, a obecna administracja Bidena stara się podtrzymywać, że nic w tej kwestii się nie zmieniło.

"Mówię, z całym przekonaniem, jaką można powiedzieć o amerykańskiej polityce zagranicznej, że pozostaniemy związani z NATO, na początku, w środku i na końcu. Jesteśmy partnerstwem transatlantyckim” - podkreślał Joe Biden latem 2023 roku.

Jednakże, nie można ignorować faktów geopolitycznych. Wyjście USA z NATO nie musiałoby oznaczać końca militarnej współpracy Ameryki z Polską. Trudno wyobrazić sobie jednak, by powiązania sojusznicze były równie silne. Z pewnością, zaufanie do partnera zostałoby podważone. Wątpliwości mogłyby trafić na szczególnie podatny grunt. Pamięć o wydarzeniach z września 1939 roku jest wciąż żywa. Wówczas, wiara w odsiecz i wsparcie zachodnich sojuszników okazała się gorzkim rozczarowaniem.

 

Zobacz także: Czy Trump jest w stanie wyprowadzić USA z NATO? Walka o zburzenie ustawowych murów

 

Polska solidarność z USA w kontekście NATO

Reklama

Teraz, Polacy wierzą w zapewniania Amerykanów, ale może wystarczyć niewielkie nadszarpnięcie w kwestii obronności, by skruszyć zaufanie budowane latami. Pamiętajmy, że aby USA opuściły NATO musi najpierw dojść do całej serii niefortunnych z polskiego punktu widzenia zdarzeń. Pomimo sondaży, ścieżka do ewentualnej wygranej Trumpa wydaje się być nadal niepewna, a nawet w przypadku sukcesu, sytuacja pozostanie dynamiczna. Trump miał już przecież 4 lata na to, by wyprowadzić Stany Zjednoczone z Sojuszu. Pomysł exodusu zrodził się w jego głowie jeszcze zanim został prezydentem. Nie zrobił tego za pierwszej kadencji, dlaczego miałby zrobić to teraz, gdy zagrożenia zewnętrzne dla NATO są większe niż przed czterema laty? Nagłaśnianie tematu exodusu z NATO może być także elementem politycznej gry Demokratów podług myśli: “Drodzy wyborcy, no patrzcie, on zwariował. Nie głosujcie na niego”.

 

W scenariusz "US-exitu" nie wierzy Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO:

"USA pozostaną zagorzałym i ważnym sojusznikiem, ponieważ w interesie bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych leży posiadanie ponad 30 przyjaciół i sojuszników" - stwierdził Jens Stoltenberg na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Polska musi zatem utrzymywać swoją solidarność z USA w kontekście NATO, a jednocześnie rozwijać swoje własne zdolności obronne, by w razie potrzeby móc stanąć w obronie swojej suwerenności i bezpieczeństwa. Oba te cele nie są sprzeczne, lecz uzupełniają się, tworząc silną pozycję Polski w obronie interesów narodowych i wspólnoty transatlantyckiej.

 

Zobacz także: NATO stoi na krawędzi. Trump może mieć rację w sprawie sojuszu

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Oliwia Kowalska

Oliwia Kowalska

Redaktorka portalu FXMAG, specjalizująca się w tematyce inwestycyjnej i rynku forex. Absolwentka ekonomii społecznej oraz marketingu na Uniwersytecie im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Pasjonatka ekonomii oraz nowoczesnych metod zarządzania finansami.

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Reklama
Reklama