Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Oczekiwania na decyzję RPP. Czy nadszedł już moment na obniżkę stóp?

|
selectedselectedselected

We wtorek, 5 września 2024 roku, rozpoczyna się kluczowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), które potrwa dwa dni. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że decyzje dotyczące stóp procentowych są oczywiste, wiele wskazuje na to, że nadchodzące spotkanie będzie miało znaczący wpływ na przyszłość polskiej gospodarki. Jakie są oczekiwania wobec decyzji Rady i co oznaczają one dla inwestorów oraz konsumentów?

Oczekiwania na decyzję RPP. Czy nadszedł już moment na obniżkę stóp?
freepik.com | Czy zmiany w stopach procentowych są już na horyzoncie?
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Status quo w stopach procentowych

Obecnie główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynosi 5,75 proc. i utrzymuje się na tym poziomie od października 2023 roku. Wówczas RPP zdecydowała się na obniżkę o 0,25 punktu procentowego, co było kontynuacją trendu rozpoczętego we wrześniu 2023 roku, kiedy to stopy zostały obniżone o 0,75 pkt proc.

Antoniak, ekonomista z ING BSK, przewiduje, że na nadchodzącym posiedzeniu nie należy spodziewać się zmian w stopach procentowych. „Nie ma tutaj wielkich oczekiwań, stopy pozostaną bez zmian” – komentuje. Jednakże, to, co może przyciągnąć większą uwagę, to zapowiedziana przez prezesa NBP Adama Glapińskiego konferencja.


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

NBP i przyszłość stóp procentowych

W lipcu tego roku prezes NBP, Adam Glapiński, zadeklarował, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do 2026 roku. Zgodnie z najnowszymi wypowiedziami Glapińskiego, jednak możliwe jest wcześniejsze dostosowanie polityki monetarnej, jeśli sytuacja gospodarcza tego wymaga.

„O wiele ciekawsza będzie konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Prezes jeszcze w lipcu deklarował, że stopy pozostaną bez zmian do 2026 r., jednak szereg innych członków RPP sugerowało, że jest tam grupa osób gotowych do obniżenia stóp wcześniej. I z ostatniej wypowiedzi Glapińskiego wynika, że po sierpniowym, niedecyzyjnym posiedzeniu Rady dołączył on do tych, którzy są gotowi obniżyć stopy procentowe w przyszłym roku” – dodał ekonomista ING BSK.

 

Ostatnie dane i ich wpływ na politykę monetarną

Najnowsze dane gospodarcze mogą mieć kluczowe znaczenie dla przyszłych decyzji RPP. W drugim kwartale 2024 roku wzrost PKB wyniósł 3,2 proc., przekraczając oczekiwania analityków, którzy prognozowali wzrost na poziomie 2,8 proc. Równocześnie odnotowano wzrost inwestycji o 2,7 proc. w ujęciu rocznym.

Pomimo pozytywnych danych dotyczących wzrostu gospodarczego, inflacja w sierpniu wzrosła z 4,2 proc. do 4,3 proc. Dodatkowo, projekt budżetu na 2025 rok przewiduje deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 5,5 proc., co może wprowadzić dodatkową presję na decyzje dotyczące stóp procentowych.

„Jednak w ostatnich tygodniach pojawiło się trochę danych, które jednak mogą się przełożyć na podtrzymanie wcześniejszego, +jastrzębiego+ nastawienia RPP. Mieliśmy lepszy od oczekiwanego wzrost PKB w II kw. 2024 r., wzrost inwestycji, wzrost inflacji w sierpniu, wreszcie pojawił się projekt budżetu, który jest ekspansywny” – powiedział Antoniak.

„Spodziewamy się, że w tym roku stopy procentowe pozostaną bez zmian, a pierwsza obniżka nastąpi w II kw. 2025 r. W całym przyszłym roku stopy mogą zostać obniżone o 0,75-1 pkt proc.” – powiedział Adam Antoniak. 

 

Prognozy i przyszłość polityki pieniężnej

Reklama

Zdaniem ekspertów, stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną bez zmian do końca bieżącego roku. Spodziewana pierwsza obniżka stóp mogłaby nastąpić w drugim kwartale 2025 roku, a w całym przyszłym roku stopy procentowe mogą zostać obniżone o 0,75-1 punkt procentowy. Takie prognozy wynikają z bieżącej sytuacji gospodarczej oraz planów budżetowych.

Nadchodzące posiedzenie RPP, choć nie przyniesie zapewne bezpośrednich zmian w polityce monetarnej, będzie istotne dla określenia przyszłych kierunków polityki pieniężnej oraz jej wpływu na polską gospodarkę i rynki finansowe.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama