Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nowa marcowa projekcja NBP wspiera scenariusz „wait-and-see” Rady Polityki Pieniężnej

|
selectedselectedselected
Nowa marcowa projekcja NBP wspiera scenariusz „wait-and-see” Rady Polityki Pieniężnej | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, a także konsensusem prognoz, Rada Polityki Pieniężnej na decyzyjnym posiedzeniu w dniach 7-8 marca utrzymała stopy procentowe NBP. Stopa referencyjna pozostaje zatem na poziomie 6,75% od września 2022 r.

 

Komunikat Rady po posiedzeniu także nie stanowi zaskoczenia. Najważniejszy punkt został powtórzony. Według niego „Rada ocenia, że dokonane wcześniej silne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie prowadzić do obniżania się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP". Ponadto, „ze względu na skalę i trwałość oddziaływania wcześniejszych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo".

 

Według Rady powyższe oczekiwania wspiera nowa projekcja makroekonomiczna Narodowego Banku Polskiego opracowana przy założeniu stałych stóp procentowych (tj. stopy procentowe pozostają na obecnym poziomie do końca horyzontu prognoz, tj. do 2025 r.). Na podstawie informacji zawartych w komunikacie można oszacować z dużym przybliżeniem, że prognoza inflacji CPI na 2023 r. wynosi 11,9% r/r wobec 13,1% r/r oczekiwanego w listopadzie ub. roku, na 2024 r. 5,7% r/r wobec 5,9% r/r, a na 2025 r. prognoza kształtuje się na 3,5% r/r, a więc nie uległa zmianie. Skala rewizji jest zatem niewielka i ogranicza się do krótkiego horyzontu. Oczekiwania na 2024-2025 są już bardzo zbliżone i wskazują na powrót do celu w odległym 2025 r. (podobnie jak w listopadzie). W przypadku PKB prognoza wzrostu na lata 2023-2025 wynosi odpowiednio 0,9%, 2,1% i 3,2%, a więc skala rewizji jest także mała.

Reklama

Projekcja marcowa wspiera scenariusz „wait-and-see” Rady Polityki Pieniężnej - 1Projekcja marcowa wspiera scenariusz „wait-and-see” Rady Polityki Pieniężnej - 1

 

Komunikat oraz pierwsze informacje z projekcji marcowej (więcej szczegółów poznamy na początku przyszłego tygodnia) zgodnie z naszymi przypuszczeniami stanową argument dla większości członków Rady do utrzymywania obecnego nastawienia „wait-and-see". Podtrzymujemy zatem nasz scenariusz, że stopy procentowe NBP w tym roku nie ulegną zmianie.

 

Według naszych oczekiwań (a zapewne także według projekcji marcowej) inflacja CPI obniży się z obecnego poziomu 17,2% r/r do wartości jednocyfrowych pod koniec tego roku, co może stanowić paliwo do początku dyskusji w Radzie o ewentualnych obniżkach stóp procentowych. Zaznaczamy jednak, że obecna prognoza inflacji CPI nie daje do tego argumentów. Zakłada ona bowiem stały poziom stopy referencyjnej a inflacja „ledwo" mieści się w celu inflacyjnym w 2025 r. Stąd zakładamy, że do ewentualnych cieć w poziomie stóp procentowych może dojść na początku 2024 r., gdy powoli będzie się kreślił scenariusz prognostyczny na 2026 r. Zaznaczamy również, że bieżące oczekiwane wyższe docelowe stopy procentowe amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz Europejskiego Banku Centralnego zapewne nie wpłyną na większość członków Rady Polityki Pieniężnej. Naszym zdaniem wynika to z faktu obniżenia się względem listopada premii za ryzyko, która wówczas znacząco osłabiała kurs złotego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama