Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niższe stopy procentowe w USA już za rogiem

|
selectedselectedselected

Jest w zasadzie jasne, że FOMC nie zmieni w tym tygodniu stóp procentowych. Uczestnicy rynku będą jednak uważnie śledzić komunikaty Fedu, wypatrując wszelkich wskazówek, że do ich cięcia może dojść we wrześniu. My spodziewamy się w tym roku dwóch cięć o 25 pb.: we wrześniu i w grudniu.

Niższe stopy procentowe w USA już za rogiem
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kluczowe punkty:

  • FOMC ma utrzymać stopy procentowe, szansa na ich cięcie jest mała.
  • Nie będzie publikacji dot plotu ani projekcji makroekonomicznych.
  • Spodziewamy się, że Powell podkreśli postępy na froncie inflacyjnym.
  • Powell ma zostawić otwarte drzwi do cięcia stóp we wrześniu.
  • W kontraktach futures wyceniane są ok. 2,5 obniżki w tym roku.
  • Spodziewamy się dwóch cięć stóp procentowych Fedu w 2024 r.

 

Inflacja w USA znów cieszy oko

Po przedłużającym się okresie braku postępów na froncie inflacyjnym miary dynamiki cen w USA w końcu powróciły do trendu spadkowego. W czerwcu inflacja była niższa od oczekiwań – jej główna miara spadła do najniższego od roku poziomu 3%, bazowa zaś do najniższego od kwietnia 2021 r. poziomu 3,3%. Preferowana przez nas trzymiesięczna zanualizowana miara bazowa, która niweluje zmienność widoczną w miesięcznych dynamikach, spadła w tym czasie do 2,1%, jest więc obecnie tuż powyżej 2-procentowego celu Rezerwy Federalnej.

 

Wykres 1: Inflacja CPI w USA (2014 – 2024)

nizsze stopy procentowe w usa juz za rogiem grafika numer 1nizsze stopy procentowe w usa juz za rogiem grafika numer 1

Reklama

Źródło: LSEG Datastream Data: 27.07.2024

 

Postępy w zakresie preferowanej przez Fed miary inflacji (PCE) były w ostatnich miesiącach podobnie ośmielające – jej trzymiesięczna zanualizowana miara bazowa spadła z 4,8% w marcu do 2,3% w czerwcu. Przekonanie Fedu co do osiągnięcia mandatu cenowego powinno zostać wsparte także przez rozluźnienie warunków na rynku pracy. Średni miesięczny przyrost miejsc pracy zwolnił z 267 tys. w pierwszym kwartale do 177 tys. w drugim. Stopa bezrobocia osiągnęła najwyższy od niemal trzech lat poziom 4,1%, liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła, zaś liczba nowych miejsc pracy i dynamika zarobków spadły.

 

Wykres 2: 4-tygodniowa średnia ruchoma nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (lipiec 2023 – lipiec 2024)

nizsze stopy procentowe w usa juz za rogiem grafika numer 2nizsze stopy procentowe w usa juz za rogiem grafika numer 2

Reklama

Źródło: LSEG Datastream Data: 27.07.2024

 

Fed zaczeka z decyzją o zmianie stóp do nowych projekcji

Wymienione zjawiska powinny zwiększyć pewność członków FOMC, że aktywność gospodarcza i dynamika cen są bliżej równowagi, a obniżenie stóp procentowych będzie wkrótce uzasadnione. Zaobserwowaliśmy już gołębi zwrot prezesa Fedu Jerome’a Powella, który wskazał w tym miesiącu, że poczyniono „istotne postępy” w walce z inflacją. Wzmacnia to przekonanie inwestorów, że cięcia stóp procentowych Fedu rzeczywiście zbliżają się wielkimi krokami – w kontraktach futures w pełni wyceniane są w tym roku dwa cięcia, a trzecie mniej więcej w połowie.

 

Wykres 3: Wyceniana liczba zmian stóp procentowych w USA w kontraktach fed funds futures (na dzień 24.07.24)

ChartChart

Reklama

Źródło: Bloomberg Data: 27.07.2024

 

Jesteśmy niemal pewni, że posiedzenie w tym tygodniu nie przyniesie zmian stóp procentowych. Argumentujemy to po części tym, że kolejne kwartalne projekcje gospodarcze i dotyczące stóp procentowych, które towarzyszą zwykle wprowadzaniu istotnych zmian polityki monetarnej Fedu, zostaną opublikowane we wrześniu. FOMC zasugeruje jednak prawdopodobnie w swoich komunikatach, że niższe stopy procentowe są blisko.

W czerwcu bank stwierdził, że poczyniono „umiarkowane dalsze postępy” w walce z inflacją – tym razem spodziewamy się zamiast tego oceny, że od tamtego czasu sytuacja uległa większej poprawie. Powell prawdopodobnie wzmocni ten przekaz podczas swojej konferencji prasowej i doda, że polityka monetarna w USA jest restrykcyjna.

Nie wierzymy jednak, że prezes Fedu przekaże w tym tygodniu klarowne forward guidance dotyczące stóp procentowych, a jedynie że zostawi otwarte drzwi do ich obniżki we wrześniu. Między najbliższym i kolejnym, wrześniowym posiedzeniem opublikowane zostaną liczne istotne odczyty, Fed będzie się więc wzbraniał przed deklaracjami, póki nie zyska pewności, że dane są zgodne z jego oczekiwaniami. Zamiast tego decydenci będą zapewne podkreślać postępy w walce z inflacją i to, że decyzje podejmowane są z posiedzenia na posiedzenie.

 

Dane wciąż przemawiają za pierwszym cięciem we wrześniu

Reklama

Wszelkie gołębie komentarze Powella dotyczące inflacji powinny być wystarczające, by scementować przekonanie rynku o ruchu w dół we wrześniu. W kontraktach futures wyceniane jest obecnie więcej niż standardowa obniżka (28 pb.) Uważamy, że nie pojawiło się dotąd dość argumentów uzasadniających opóźnienie cięć stóp procentowych Fedu. Odczyt dynamiki PKB w II kwartale opublikowany w zeszłym tygodniu zaskoczył w górę, pokazując wzrost o 2,8% w ujęciu zanualizowanym względem konsensusu 2,0%. Uważamy, że nie wystarczy to, by zmienić plany Fedu, szczególnie biorąc pod uwagę przestarzałość tych danych i niedawne oznaki ochłodzenia na rynku pracy, które może zwiastować słabszą aktywność gospodarczą.

Utrzymujemy nasz pogląd, że stopy procentowe w USA zostaną obniżone w tym roku dwukrotnie: we wrześniu i grudniu, kiedy publikowane będą nowe projekcje FOMC. W kontraktach futures wyceniane jest bardziej agresywne tempo rozluźniania polityki monetarnej (68 pb. do końca roku). Zapewnia to przestrzeń do aprecjacji dolara w krótkim terminie, szczególnie jeśli ton komunikatów Powella będzie sugerował, że w nadchodzących kwartałach Fed przyjmie ostrożne podejście wobec cięć stóp procentowych.

Decyzja w sprawie polityki FOMC zostanie ogłoszona w środę (31.07) o godz. 20:00, a konferencja prasowa prezesa Powella rozpocznie się 30 minut później.

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady. Ebury nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje działań podjętych na podstawie informacji zawartych w raporcie.

 

Autorzy: Matthew Ryan, CFA – szef działu analiz rynkowych Ebury

Reklama

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ebury

Ebury

Globalna instytucja płatnicza, mająca status instytucji pieniądza elektronicznego. Zespół fintechu, liczący ponad 1 400 specjalistów, pracuje w 32 oddziałach oraz biurach zlokalizowanych w 21 krajach na czterech kontynentach. Fintech specjalizuje się w usługach finansowych dla sektora MSP i dużych przedsiębiorstw. Pomaga eksporterom i importerom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, finansowania handlu, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem kursowym.

Ebury umożliwia transakcje dla firm w ponad 130 walutach (m.in. chiński juan, czeska i szwedzka korona, lira turecka, rupia indyjska, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso). Prowadzi także konta dla firm w lokalnych walutach w ponad 20 krajach, w tym w Hong Kongu, Kanadzie, Australii, na Węgrzech oraz w Wielkiej Brytanii.

Ebury jest członkiem Izby Gospodarki Elektronicznej, gdzie działa w grupie roboczej ds. cross-border e-commerce. Firma organizuje liczne inicjatywy edukacyjne dotyczące poszerzania wiedzy przedsiębiorców rozwijających handel zagraniczny online.


Reklama
Reklama